• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Kendi Kendini Öğreten 1 Yazılım Geliştiricisi Olarak Kariyerinize Nasıl Başlayabilirsiniz?

Kendi Kendini Öğreten 1 Yazılım Geliştiricisi Olarak Kariyerinize Nasıl Başlayabilirsiniz?

 Kendi Kendini Öğreten 1 Yazılım Geliştiricisi Olarak Kariyerinize Nasıl Başlayabilirsiniz?
Okunuyor Kendi Kendini Öğreten 1 Yazılım Geliştiricisi Olarak Kariyerinize Nasıl Başlayabilirsiniz?

İçindekiler

Yazılım Nedir ve İncelikleri, Gereklilikleri Nelerdir?

Üniversitede temel algoritma ve veri yapısı, nesne yönelimli programlama, veritabanı, yazılım mühendisliği ve entegre programlama gibi bazı programlama kurslarım olmasına rağmen, kendimi kendi kendini yetiştirmiş bir geliştirici olarak görüyorum. (Bu arada, bilgisayar bilimi değil, Bilgi Sistemi ve Teknolojisi alanında diplomam var.) Ne yazık ki, o zamanlar programlamadan çok nefret ettiğim için dikkat etmedim, (tahmin et ne oldu? son mühendis, şaka benden) bu yüzden her şeyi sıfırdan öğrenmek zorunda kaldım.

Yazılım geliştirme dünyası geniş ve karmaşıktır. Kariyerimin başında zor anlar yaşadım çünkü yazılım geliştiriciler için temel unsurlar hakkında bir fikrim yoktu (ne arayacağımı bile bilmiyordum). Üç yıl önce zamanda geri dönüp şu an bildiğim şeyler hakkında kendime koçluk yapabilmeyi diledim.

Öyleyse, bir yazılım geliştiricisi olarak bir kariyere başlamayı planlıyorsanız, işte size tavsiye edeceğim şeyler.

http://www.webodasi.com

Bir Disiplin Seçin ve Devam Edin

İlk disiplinim olarak web ön uç mühendisliğini seçtim çünkü üzerinde çalıştığım şeylerin sanal olarak yansımasını seviyorum. Bu yüzden şimdiye kadar ana dilim olarak JavaScript’i seçtim.

Geçen yıl veri bilimi temel eğitim kampına katılmak için yaklaşık üç ay geçirdim. R ve biraz Python öğrendim ki eğlenceliydi, ama aklıma pek iyi yapışmadılar çünkü veri bilimine tutkulu olmadığımı biliyordum. Veri bilimcisi olarak bir işe girersem daha yüksek maaş alabilmek için temel eğitim programına katıldım. Ayrıca ailemin şirketinde, yazılım geliştirmeyle hiçbir ilgisi olmayan bir proje yöneticisi asistanı olarak bir yıl kadar geçirdim.

Sonunda, ön uç geliştirmeyi tercih ettim, bu yüzden ön uç geliştirici olarak orijinal yoluma geri döndüm. Uzun lafın kısası, tutkulu olduğum alana odaklanmadan çok fazla zaman harcadım.

İlk disiplininizi seçin ve ilk dilinizi seçin. Onlara bağlı kalın. Onlara hakim olun.

(Not: Bir sopa tutan bir köpek yavrusu resmi bir kelime oyunu olarak tasarlanmıştır.)

Yazılım Mühendisliği İlkeleri Hakkında Bilgi Edinin

Kodlarınızı yazarken rehberlik etmesi için kullanabileceğiniz bazı mühendislik ilkelerini öğrenmelisiniz. Başlamanıza yardımcı olabilecek bazı ilkeler şunlardır:

  • KURU (Kendini Tekrar Etme)
  • AHA (Aceleci Soyutlamadan Kaçının)
  • Tek Sorumluluk İlkesi

Ayrıca, nesne yönelimli programlama ve işlevsel programlama gibi programlama stilleri hakkında bazı temel bilgiler edinmeye değer olabilir.

O Notasyonunu Tanıyın

Özetle, O notasyonu , bir fonksiyonun çalışma süresi tamamlanmasını ifade eder. Uygulamada, bu fikir size kod performansınızı nasıl düşüneceğiniz konusunda farklı bir bakış açısı verecektir.

Kendinizi Belgeleri Okumaya Zorlayın

Belgeler, yeni başlayanlar için korkutucu ve kafa karıştırıcı olabilir. Lütden anlamakta zorlansanız bile belgeleri okumaya zorlayın. Sabırlı ol. React’i kendi kendinize öğretiyorsanız, belgeleri okuyun. Redux öğrenmek istiyorsanız, belgeleri okuyun. Tonlarca video veya makale bulabilirsinizi, ancak inanın bana, bir kütüphane veya çerçevenin en iyi bilgi kaynağı belgelerdir.

Github’da Kod Örneklerini Bulun

Github harika bir kod kaynağıdır. Kullandığınız kütüphane / çerçevenin kaynak koduna bir göz atmanızı tavsiye ederim. Deneyimli insanların kodlarını nasıl yazdıklarına ve problemleri nasıl çözdüklerine şaşıracaksınız.

İyi Gelişim Alışkanlığının Farkında Olun

Yazılım geliştirme sadece kod yazmakla ilgili değildir. Gerçekte, diğer yazılım geliştiricileriyle işbirliği yapacaksınız ve ayrıca çeşitli proje yönetimi araçları ve uygulamaları ile uğraşmanız gerekebilir. Her şirketin farklı uygulamaları ve alışkanlıkları olabilir, ancak büyük gelişme alışkanlıklarına sahip şirketler ve olmayan şirketler gördüm.

Bir şirket için çalışırken bilmeniz gerekenler şunlardır:

  • İyi kod inceleme alışkanlıkları
  • Kod kalitesiyle ilgili endişe
  • İyi proje yönetimi uygulamaları

Çalıştığınız şirket (veya şirket içindeki kişiler) bu niteliklere sahipse, doğru yerdesiniz. İnanın bana, yeni başlayan biri olarak iyi yönetilen kod incelemelerinden çok yararlanacaksınız. Ayrıca, iyi proje yönetimi uygulamaları süreçlerini benimseyen şirketler sizin için harika olur çünkü sizi iletişimsel, şeffaf, açık ve işbirlikçi olmaya zorlarlar.

Bir şirket içindeki uygulamalar yeni başlayanlar için önemlidir (ideal şirketi bulamazsanız mahkum kalacağınızı söylemiyorum) çünkü çevrenizin erken kişisel gelişiminiz üzerinde teknik ve teknik olmayan yönlerden önemli bir etkisi olacaktır. .

Mütevazı Olun ve Aptal Sorular Sorun

Patrick Star’ınki dışında aptalca soru olmadığına inanıyorum. Ona saygısızlık yok; o kesinlikle çok komik, ama çoğu zaman aptal.

Bazen soru sormaktan korktuğumu inkar edemem çünkü insanların beni yetersiz görmesini istemiyorum. Daha da kötüsü, soru sormayı reddediyordum çünkü diğer kişiden daha iyi olduğumu düşünüyordum, bu yüzden anlamadığım şeyleri sormam mantıklı değildi.

Bu “aptalca” soruları sorabilmek için, bir dereceye kadar alçakgönüllülüğe ve kabullenmeye ihtiyacınız var.

Bir şeyleri anlamamak kesinlikle normaldir. Öyleyse devam edin ve sorular sorun. Ne kadar çok şey öğrenebildiğine şaşırabilirsin.

Sonuç

Herkes yeni başlayan olarak başlar. Tamamen iyi. Önemli olan sevdiğiniz ve tutkulu olduğunuz şeylere başlamanızdır. Lütfen bana bir iyilik yap ve buna bağlı kal!

İyi öğrenmeler!

Dilerseniz Bir Sonra Ki Blog Sayfalarımıza Göz Atabilirsiniz..

Görüşmek Üzere Hoşçakalın WebOdasıyla Kalın..

Yorum Yap