Fullstack Geliştirme Nasıl Öğrenilir: Grafiklerde Bir Yol Haritası

 Fullstack Geliştirme Nasıl Öğrenilir: Grafiklerde Bir Yol Haritası
Okunuyor Fullstack Geliştirme Nasıl Öğrenilir: Grafiklerde Bir Yol Haritası

Fullstack Geliştirme Nasıl Öğrenilir: Grafiklerde Bir Yol Haritası

Tüm yığınlara odaklanmalı mısınız?

Kariyerinizi öğrenmek istiyorsanız, tüm yığınlara odaklanın.

Fullstack geliştiricisi, gelişen yazılım dünyasını bir tehdit olarak değil bir fırsat olarak görür. Modern dillerden ve yeni çerçevelerden yararlanıyorlar. Çeşitli becerilerini sürekli olarak geliştirirler. Teknolojinin kendisi kadar ileri teknolojidirler.

Fullstack geliştiricileri uyum sağlayabilir. Her şirketin, ön uçta ve / veya arka uçta farklı zorluklara sahip benzersiz bir yığını vardır. Bu nedenle, çeşitli bir beceri setini uygulama yeteneği, fullstack geliştiriciyi gerçekten değerli kılar.

Son olarak, fullstack geliştiricisi, yazılımın en heyecan verici kısmından yararlanır: bilinmeyeni keşfetmek. Aynı çözümü yüzüncü kez kodluyorsanız, iş sıkıcıdır. Ancak tam yığın geliştirici her zaman yeni sorun alanlarına dalma fırsatına sahip olacaktır.

Eğer yeni biriyseniz, nereden başlıyorsunuz?

Bu makaledeki grafik, nasıl fullstack geliştirici olabileceğinizi izliyor. Öğrenmeniz gereken teknolojileri listeler. Zaman tahminlerinin kişisel deneyimlere ve meslektaşlarımın deneyimlerine dayandığını unutmayın. Ayrıca tahminler günde 2-3 saatinizi öğrenmeye ayırdığınızı varsayar. Daha fazla veya daha az zaman ayırabiliyorsanız tahminleri ayarlayın.

Tecrübeli olsanız bile, çizelgeyi faydalı bulacaksınız. Nereye indiğinizi görün ve ilerlemenizi takip edin. Her iki durumda da, yeni ya da deneyimli, tablonun sonunda kendinizi bir fullstack geliştiricisi olarak düşünün. 🏆

İçindekiler

Front End (~ 5 ay)

HTML / CSS (1 hafta +)

Web’in yapı taşlarını öğrenerek başlayın. HyperText Markup Language (HTML) öğrenmelisiniz. Bir web sitesini yapılandırmak için kullanılan sözdizimidir. Neyse ki, listedeki en hızlı teknolojilerden biri.

Ardından, Basamaklı Stil Sayfalarına (CSS) sahipsiniz. Bunu öğrenmek çoğunlukla deney yoluyla yapılır. Flexbox dahil temel bilgileri öğrendikten sonra, daha fazla araştırma yapmak için çok fazla zaman harcamayın. Diğer projelerde gerektiğinde diğer CSS detaylarını öğrenebilirsiniz.

JavaScript (1 ay +)

JavaScript programlama dilini öğrenmek için çok zaman harcayacaksınız. JavaScript, web sitelerinizin dinamik web uygulamalarına dönüşmesine izin verir.

JavaScript, önemli bir kontrol noktasıdır. Neyse ki, JavaScript ile hızlanmak için bol miktarda kaynak var. Ancak temellere odaklanmaya dikkat edin. Orta ve ileri düzey kavramları daha sonra kaydedin. Daha fazla şey öğrendikçe daha az kafa karıştırıcı / cesaret kırıcı hale gelecektir.

Frameworks(Çerçeveler)

JavaScript ile ivme kazandıkça bir JS çerçevesi öğrenin. Çerçeve, ortak işlevleri yeniden kullanmanıza ve büyük uygulamaları daha hızlı uygulamanıza olanak tanır.

Birkaç seçenek var: React, Angular, Vue ve daha fazlası. Bence öğrenilmesi gereken React.js. Hem başlangıç ​​dostu hem de birçok deneyimli geliştirici tarafından seviliyor.

Bu, Angular ve Vue’yu tamamen görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmez. En azından React’ten farklılıklarını anlayacak kadar onlar hakkında okuyun. Hatta bir veya iki eğitim yapın.

Ama zamanınız bir kaynaktır. Çoğunu React’e ayırırdım.

Related Frontend Concepts(İlgili Ön Yüz Kavramları)—-(1 ay +)

Test (2 hafta +)

Güvenilir yazılım şirketlerinin kodlarını test ettiğini söylemeye gerek yok. Bu nedenle, bir fullstack geliştiricisi test uygulamalarına ve kitaplıklara aşina olmalıdır. JavaScript ve React’i bildiğiniz için, harika seçenekler Jest ve Enzyme’dir.

Redux (2 hafta +)

React’i öğreniyorsanız Redux’ten kaçınamazsınız. Doğru, bunlar ayrı kavramlar. React, sunum katmanıdır. Redux, dahili verileri yönetir. Bununla birlikte, React ile Redux uygulamak endüstride bir standart haline geldi.

İlgili Yazılım Kavramları (~ 1 ay)

Aşağıdaki kavramları mümkün olan en kısa sürede öğrenme sürecinize karıştırmaya çalışın

HTTP ve İstemci-Sunucu Mimarisi (2 hafta +)

Tam yığın geliştirici, verilerin World Wide Web üzerinden nasıl iletildiğini bilmelidir. HTTP’de, işlevler bir isteği ve yanıt modelini izler. Bu böyle devam ediyor. Bir bilgisayar istemci görevi görür. İstemci, bir sunucuya HTTP istekleri göndermek için bir web tarayıcısı kullanır. Başka bir bilgisayar olan sunucu, müşteriye HTML ve CSS gibi kaynaklarla yanıt verir.

Ellerinizi HTTP ile kirletmek için genel bir API’ye istek gönderen bir proje oluşturmanızı öneririm.

Git (1 hafta +)

Git’i mümkün olan en kısa sürede öğrenin. Git, depolardaki (yazılım projeleri) değişiklikleri izleyen bir sürüm kontrol sistemidir. Bunu steroidler üzerinde Google Drive olarak düşünebilirsiniz. Depoları başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Dosyalara birden çok katkıda bulunanlar var. Ancak Git ile, alternatif sürümler için proje havuzunun dallarına sahip olabilirsiniz. Bir dosya eklemek, güncellemek veya kaldırmak için bir değişiklik olduğunda tam olarak kaydı tamamlar. Ve bu, özelliklerinin yalnızca başlangıcı (Uzman ipucu: `git reflog` gizli bir silahtır)…

Ek olarak, diğer yazılım mühendisleri ve işe alım uzmanları, çalışmalarınızı Github’da görmek isteyeceklerdir.

Backend (~ 3 ay)

Node.js (1 ay +)

JavaScript deneyiminizi bir kenara bırakın ve arka uçta Node.js’yi keşfedin. Kendi API’nizi oluşturmak için Express.js ara yazılımıyla birlikte kullanın. Node.js, sohbet tabanlı uygulamalar ve akışla parlıyor. Bu güçlü yönlerden yararlanın ve bir Facebook Messenger / WhatsApp klonu oluşturmaya çalışın.

JavaScript ile ilk karşılaşmanız gibi, Node.js geniş görünecek. Bol miktarda kaynağa sahip olmak güzel. Ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız. Temel eğitimlere odaklanın ve doğal bir şekilde seviye atlayın.

SQL ve İlişkisel Veritabanları (1.5 ay +)

SQL’i ve ilişkisel modeli görmezden gelemezsiniz. Arka uç için temel bir husus, veri depolamadır. Yapılandırılmış Sorgu Dili (SQL), verilerin nasıl okunacağını, yazılacağını ve güncelleneceğini koordine etmek için en yaygın kullanılan dildir. İlişkisel modeli öğrenin. MySQL, PostgreSQL ve Oracle gibi endüstri standardı ilişkisel veritabanı sistemlerinin arkasındaki kavram budur.

Node.js öğrenirken birçok MongoDB öğreticisiyle karşılaşırsınız. MongoDB, ilişkisel veritabanı sistemine bir alternatif olan bir NoSQL veritabanıdır. Dikkat edin, yalnızca MongoDB’ye odaklanmak cazip gelebilir. Şimdi, NoSQL veritabanları ve dilleri hakkında bilgi sahibi olmak güzel. Avantajlarını / dezavantajlarını da öğrenin. Ancak SQL’i veya ilişkisel modeli atlamayın. Endüstride çok yaygın olarak kullanılıyorlar. Sonunda onlarla karşılaşacaksın.

🍾🍾🏆🍾🍾

Bununla, tabloyu tamamladınız! Şampanya şişelerini patlatın! 5. yaş gününüzde yaptığınız kadar sıkı parti yapın! Bu durumda, şampanya muhtemelen uygun değildir …

Ne olursa olsun, pasta bunu söylemeli. Tam donanımlı bir geliştiricisiniz.

Ama burada bitmiyor …

Ötesine Geçmek

Hepsini Bir Araya Getirecek Bir Proje (2 hafta +)

Tam donanımlı becerilere sahipsin. Umarım portföyü oluşturuyorsunuz. Ancak buna yardımcı olmak için, tüm tam yığın kavramlarını birbirine bağlayan çevrimiçi bir eğitim bulmak gerçekten zor. Bir projeyi tek başınıza bir araya getirmeniz gerekecek.

Ben de bu sorunu çözmek için bir kurs oluşturdum. Sonunda, portföyünüzde tam yığın bir proje olacak. Odak noktası React.js, Redux, Node.js ve PostgreSQL’dir. Ayrıca sizi diğerlerinden ayıracak küçük ayrıntılara da dikkat eder: kod tasarımında en iyi uygulamalar ve yöntem adlandırma.

Ana Tam Yığın Geliştirme | Düğüm, SQL, React ve Daha Fazlası

Bilgisayar Bilimleri (5 ay +)

Bir fullstack geliştiricisi de bilgisayar bilimini anlamalıdır. Evet, tahmini süre, üniversitede dört yılın beş aya indirilebileceğini gösteriyor gibi görünüyor. Bu, CS derecesi almanın anlamsız olduğu anlamına mı geliyor? Elbette hayır, bilgisayar bilimi alanında derece almak büyük bir yatırımdır. Birçok zeki bireyle bağlantı kuruyorsunuz. Ve ilginizi çekebilecek diğer mühendislik konularını keşfedeceksiniz.

Ancak, endüstride hemen uygulanabilen şeyler – veri yapıları ve algoritmalar, işletim sistemleri ve yazılım geliştirme ilkeleri – son derece odaklanmış bir beş ay içinde yapılabilir.

İş arkadaşlarımın çoğu üniversiteden bilgisayar bilimleri derecesi olmayan (hatta bazıları bilim dışı) mezun oldu. Ya kendi kendilerine öğrenirler ya da eğitim kamplarına giderler.

Tam Yığınla Diğer Diller / Teknolojiler (Devam Ediyor)

Başlangıçta da belirtildiği gibi, fullstack geliştiricisi bilinmeyende büyür. Öğrenme süreci devam ediyor. Bir teknolojide tehlikeli hale geldiğinizde, rakibini / alternatifini araç kemerinize eklemenin zamanı geldi. Vue.js gibi başka bir JS çerçevesi ile bir veya iki proje oluşturun. Redis gibi NoSQL veritabanlarını keşfetmeye başlayın.

Kendinizi gerçekten ayırmanın yolu, her teknolojinin avantajlarını / dezavantajlarını bilmektir. Node.js’yi ne zaman kullanmanın en iyisi olduğunu ve ne zaman Go veya Scala’yı kullanmanız gerektiğini bilin.

Bir dilin hangi kısımlarını öveceğinizi bilin. Hangi kısımlardan şikayet edeceğinizi bilin.

Nihayetinde, kariyerinizi öğrenmek istiyorsanız, tam kapsamlı gelişime odaklanın.

Dilerseniz Bir Sonra Ki Blog Sayfalarımıza Göz Atabilirsiniz..

Görüşmek Üzere Hoşçakalın WebOdasıyla Kalın..

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle