5G Nedir Gerçekten Gerekli mi?

 5G Nedir Gerçekten Gerekli mi?
Okunuyor 5G Nedir Gerçekten Gerekli mi?

İçindekiler

Bugünkü bloğumuzda gün yüzüne yelken açmış ve dur durak bilmeyen 5G Nedir, Ne zaman Kullanılmaya Başlanılacak ve 4G ile Farklılıkları Nelerdir gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

İlk olarak 5G‘ nin tanımını yapacak olursak;

5G, 5.Nesil bir mobil telekomünikasyon hizmetidir. Yani; yeni nesil bir kablosuz iletişim sistemidir. Bu kısacık tanımla bırakamayacağımız olan 5G aslında mobil cihazların kullandığı hücresel ağlarda bulunan teknolojik alt yapının yeniden düzenlenmesiyle radyo frekansların, işlemcilerin, antenlerin kullanımında yapılan değişikliklerin ve kapasite yükselticilerin tüm ayarlarının değiştirilmesine hatta geliştirilmesine biz 5G diyoruz ve bu ayarlar her değiştirilip yeniden düzenlendiğinde bir üstüne katlanarak giden (6G, 7G, 8G) bu teknoloji sistemi her defasında kendisini geliştirerek adeta bir sonsuz döngüye girmiş durumda.

1970 yıllarından beri birbirinden farklı teknoloji şirketleri hücresel ağ yapıları için birbirleri ile anlaşıp altyapı konusunda bir ahenk ve uyum içerisinde çalışan şirketler, ürettikleri cihazları da yaptıkları altyapı standartlarına göre yapıyorlardı. Tahmini olarak her 10 yılda bir geliştirilen teknoloji doğrultusunda daha fazla verim alınabilmesi ve daha iyi bir hizmet sunabilmesi için bu oluşturulan altyapının her seferinde kod yapısı ve malzemesi değiştiriliyordu. Yani bu çıkması beklenen 5G oluşturulan altyapının 5. kez değiştirilmesi anlamına geliyor. Bunun sonucunda yeni oluşturulan bu altyapıya uyum sağlayabilmemiz için maalesef yeni teknolojik aletler satın almamız gerekiyor.

5G ile 4G arasında ki Farklılıklar Nelerdir?

Peki bu herkesin öve öve bitiremediği 5G teknolojisinin 4G ile arasında ki temel ve büyük farklılıkları nelerdir gelin bir göz atalım.

 • 4G biz kullanıcılara maksimum olarak 100 Mbps (1Gbps) gibi bir hız sağlarken 5G, Qualcomm firmasının yaptığı testlere göre ortalama 4,5 gigabit gibi yüksek hızlara ulaşırken ortalama hızın 1,4 gigabit olduğunu ve bunu da şöyle anlatacak olursak bir filmi saniyeler içerisinde göz açıp kapayıncaya kadar indirebileceğimizi biz kullanıcılara göstermektedir.
 • 4G‘ de 30-60 milisaniyelere kadar düşmüş olan cihazlar arası iletişim bağlantı süresi 5G ile 4 milisaniyelere kadar düşmüş olacak.

5G Ne Zaman Kullanılmaya Başlanılacak?

2021 ila 2022 yıllarında uygulamalarının hayatımıza gireceği ve 5G‘ ye uyumlu cihazlarında bu yıllarda artık seri üretimde olacağı ayrı bir husustur. Şimdi aklınızda Türkiye’ de ne zaman kullanılmaya başlayacak sorusu geldiğine eminim. Türkiye’ de 2021 yılında hizmete sunulmaya başlanacak lakin hemen her eve ve her mekana gelemeyeceği için hayatımıza yavaş ama emin adımlarla girecektir çünkü: 5G hayatımıza girdiğinde bütün iş imkanları, yaşadığınız hayatlar tamamen değişecektir kim bu değişime hazır ya da hazır değil bilmiyorum ama hemen hazırlansanız iyi olur yoksa hiç beklemediğiniz bir şekilde yaptığınız işten büyük bir darbe yiyebilirsiniz ya da 5G‘ yi kendiniz için bir fırsata çevirip işi olumlu bir sonuca da bağlayabilirsiniz.

Velhasıl kelam hayatımızın içerisinde artık yer edinmiş ve onsuz artık bir şey yapamadığımız şu dönemde her ne kadar faydasını görsekte bir o kadar da zararını görüyoruz. Bu durumda mümkün olduğunca daha az zarar görmek için bilinçli bir kullanıcı olursak teknolojiyi kendi aleyhimize çevirip hem kendimiz için hem de çevremiz için faydalı hale getirmekte yine biz kullanıcılara kalmış durumda.

Bugünkü bloğumuzda 5G Nedir, Ne zaman Kullanılmaya Başlanılacak ve 4G ile Farklılıkları Nelerdir sorularına yanıt vermeye çalıştık umarız faydalı olmuştur kendinize iyi bakın sağlıcakla kalın. 😊😊

Konu hakkında biraz daha bilgi almak isterseniz aşağıya bir video bıraktık umarız beğenmişsinizdir.

Konu Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin 👇👇👇

1-) https://www.hurriyet.com.tr/galeri-5g-nedir-5g-teknolojisi-ne-demek-5g-turkiyede-kullaniliyor-mu-41492674/2
2-) https://tr.euronews.com/2020/01/14/5g-mobil-teknolojisi-nedir-ne-kadar-hizlidir-ve-hayatimizi-nasil-degistirecek-3g-4g-ve-5g

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
3
 • aynur
  aynur
  ziyaretci
  4 yıl önce

  eline saglik

  Cevapla
  0
 • Nesrin
  Nesrin
  ziyaretci
  4 yıl önce

  Mükemmel bir yazı 👌

  Cevapla
  0
 • Ali haydar
  Ali haydar
  ziyaretci
  4 yıl önce

  Harika ellerinize sağlık

  Cevapla
  0
Giriş Yap
Yazı Ekle