Adobe Lightroom, Yapay Zeka Destekli Nesne Kaldırma Özelliğine Kavuşuyor

 Adobe Lightroom, Yapay Zeka Destekli Nesne Kaldırma Özelliğine Kavuşuyor
Okunuyor Adobe Lightroom, Yapay Zeka Destekli Nesne Kaldırma Özelliğine Kavuşuyor

Adobe, popüler fotoğraf düzenleme uygulaması Lightroom’a sürekli olarak yeni yapay zekâ destekli özellikler ekliyor. Son olarak duyurulan özellik, görsellerdeki istenmeyen nesneleri kolayca kaldırıp yerine uygun bir arka plan oluşturmayı sağlıyor. Bu özellik, hem profesyonel fotoğrafçılar hem de günlük kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayacak.

“Generative Remove (Üretken Çıkarma)” adı verilen bu yenilik, Adobe’un gelişmiş Firefly yapay zekâ modelini kullanıyor. Şu anda Lightroom’un mobil, internet ve masaüstü sürümlerinde erken erişim aşamasında olan özellik, Adobe tarafından “şimdiye kadarki en güçlü çıkarma aracı” olarak tanımlanıyor.

Üç Farklı Seçenek Sunulacak

Bu özellik, Canva ve Google Pixel cihazlarında bulunan nesne silme özelliğine benzer şekilde çalışıyor. Ancak Adobe’un sunduğu özellik, silinen nesnenin yerine üç farklı alternatif görsel sunarak kullanıcıya daha fazla kontrol imkânı sağlıyor.

Şu an için beta aşamasında olan ve ücretsiz olarak kullanılabilen Üretken Çıkarma özelliğinin, kararlı sürüme geçtiğinde diğer Firefly araçları gibi “Generative Credit” sistemi üzerinden ücretlendirilmesi bekleniyor. Bu kredi paketlerinin fiyatları ise 4,99 dolardan başlıyor.

Adobe ayrıca Lightroom kullanıcıları için “Lens Blur (Objektif Bulanıklığı)” özelliğini de duyurdu. Bu araç, fotoğraflardaki belirli alanlara istenen oranda bulanıklık efekti uygulama imkânı sunuyor. Bir filtre gibi kullanılabilen bu özellikle kullanıcılar hem hazır ayarları kullanabilecek hem de kendi ayarlarını oluşturabilecekler.

Webodası

Yorum Yap