Akıllı Telefonunuzun Ses Güçlerine Dokunmanın 5 Yolu

 Akıllı Telefonunuzun Ses Güçlerine Dokunmanın 5 Yolu
Okunuyor Akıllı Telefonunuzun Ses Güçlerine Dokunmanın 5 Yolu

Sanal asistan, düşüncelerinizi paylaşmak, bir anı yakalamak veya sadece işlerinizi halletmek için sesinizi kullanmanızı sağlayan araçlardan yalnızca biridir.

İOS için GarageBand, top veya Dolby On gibi uygulamalar, akıllı telefonunuzu bir mobil kayıt stüdyosuna dönüştürür.

Apple’ın Siri’yi doğrudan iPhone yazılımına entegre etmesinden ve sesle etkinleştirilen asistanı yaygınlaştırmasından bu yana on yıl geçti . Ancak asistan, akıllı telefonunuzun sürekli büyüyen ses araç kutusundaki sesle çalışan araçlardan yalnızca biridir. Cihazınız ayrıca bir dijital kayıt cihazı, bir dikte makinesi, bir podcast prodüksiyon stüdyosu ve daha fazlası olabilir. İşte daha fazla konuşarak ve daha az yazarak işlerinizi halletmenin yolu.

İçindekiler

1. Asistanınızdan Daha Fazla Bilgi Edinin

Telefonunuzun kurulum işlemi sırasında muhtemelen kendinizi Apple’ın Siri’si , Android için Google Asistanı (ve iOS) veya Samsung’un Bixby’si ile tanıştırmışsınızdır . Hava durumu raporu isteyerek veya bir zamanlayıcı ayarlayarak daha önce denemiş olabilirsiniz. Ancak bir ses asistanı kullanmanın en büyük zorluğu, yazılımın üstesinden gelebileceği çeşitli görevleri ve üzerinde çalıştığı cihazları bilmektir – bunlar artık tabletleri, hoparlörleri, akıllı ev hub’larını, otomobil sistemlerini ve akışlı TV kutularını içerir .

Sesli asistanınıza ne soracağınız konusunda fikirlere ihtiyacınız varsa, asistanın kendisine sormanız yeterlidir.
Sol: Apple; Sağ: Google

Asistanın serisini öğrenmek ve böylece onu nasıl daha iyi kullanacağınızı öğrenmek için şunu sorun: “Ne yapabilirsin?” veya destek sayfasını ziyaret edin. Apple’ın sitesinde “Siri’ye Ne Sorabilirim?” Siri’yi çalıştıran tüm Apple donanımları için diğer yardım sayfalarının yanı sıra kılavuz . Aynı şekilde, “Google Asistan’a ne sorabilirsiniz” de Google’ın sitesinde; ve 9to5Google blogunda, yazılımın içine yerleştirilmiş ilginç “Paskalya yumurtaları” koleksiyonu var . Samsung’un sitesi , Bixby için bir rehber barındırıyor .

2. Bir Sesli Not Oluşturun

Not uygulamaları , hızlı fikirleri not almak için harikadır, ancak bir ses klibi kaydetmek daha da hızlı olabilir; asistanınız uygulamayı sizin için bile açabilir. Aile geçmişi arşivleri veya okul projeleri için akrabalarınızla görüşmeleri de kaydedebilirsiniz.

Apple’ın iOS için Sesli Notları, sol ve Google’ın Android için Kaydedici gibi ücretsiz uygulamalar, röportajları ve hızlı klipleri yakalamak için harikadır; 
Google’ın uygulaması ayrıca sesi metne dönüştürebilir.
Sol: Apple; Sağ: Google

Telefonun kayıt uygulaması tıpkı fiziksel bir kayıt cihazı gibi çalışır – oturumu başlatmak için Kaydet düğmesine ve oturumu durdurmak için Duraklat veya Durdur düğmesine basın. Sonunda çalabileceğiniz, bir bilgisayara aktarabileceğiniz ve çevrimiçi olarak yedekleyebileceğiniz bir ses dosyası elde edersiniz. Üçüncü taraf uygulamaları çoktur, ancak telefonunuz muhtemelen kendi ücretsiz kayıt programına sahiptir.

Apple’ın iPhone’u bir Sesli Not uygulaması içerir ve Google’ın Android için Kaydedici uygulaması Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebilir. Samsung, Ses Kaydedicisini Galaxy telefonlarının çoğunda içerir, ancak aynı zamanda Galaxy ve Google uygulama mağazalarında da kullanılabilir hale getirir .

3. Konuşarak Yazın

Dikte etmek veya yazmakta zorlanmak için kişisel bir sekretere mi ihtiyacınız var? Telefonunuz sözlü sözcüklerinizi metne dönüştürebilir. Klavyede veya arama çubuğunda bir mikrofon simgesi arayın, ona dokunun ve kelimelerinizin ekranda göründüğünü görmek için konuşmaya başlayın.

Yazmak istemiyorsanız, klavyede veya arama çubuğunda bir mikrofon simgesi arayın ve
metninizi veya arama terimlerinizi dikte etmek için ona basın.
Sol: Apple; Sağ; Google

Bir e-posta mesajı gibi uzun metin bölümlerini veya devam etmekte olan romanınızın bölümlerini bir kelime işlem uygulamasına dikte ederken, noktalama işaretlerini adıyla belirtmeniz gerekir. Örneğin, cümle bittiğinde “nokta” veya yeni bir paragrafa başlamak için “yeni paragraf” deyin.

Metinden konuşmaya özelliği varsayılan olarak açık (veya kapalı) olabilir, bu nedenle ayarlarınızı kontrol edin. Apple’ın sitesinde Android sistemi (ve iOS için Gboard uygulaması) için Google’ın yaptığı gibi, cihazlarında dikte özelliğini kullanma konusunda bir kılavuz var . Bixby, Samsung sitesinde talimatlarla birlikte kendi başına bir Dikte özelliğine sahiptir.

4. Sesli Mesaj Gönderin

Bir ses klibi dünyanızın sesini paylaşır. Asistanınız bir metin mesajı alıp gönderebilmesine rağmen, o anda yazamıyorsanız ses göndermek de yararlı olabilir.

Siz ve alıcınız, Apple’ın iOS için Mesajlar, sol veya Android için Google Mesajları gibi aynı uygulamayı kullanıyorsanız, ses dalgası veya mikrofon simgesine basarak göndermek üzere kolayca bir ses klibi kaydedebilirsiniz.
Sol: Apple; Sağ: Google

To Apple’ın Mesajlar içinde bir ses klibi göndermek uygulaması, basın ve ileti kutusunda ses dalgası simgesini basılı tutun ve klibi kaydedin. Göndermeden önce önizleyebilirsiniz. (Yer kazanmak için, Tut seçeneğini seçmediğiniz sürece, dinledikten iki dakika sonra ses klipleri otomatik olarak silinir.)

Google’ın Android için Mesaj uygulaması, sesli mesajları benzer şekilde gönderir : Göndermek üzere bir klip kaydetmek için görüşmenizdeki mikrofon simgesine basmanız yeterlidir. Farklı bir telefon platformundaki birine mesaj gönderirseniz, klibi başka bir uygulamada kaydetmeniz ve dosyayı ek olarak göndermeniz gerekebileceğini unutmayın.

5. Bir Podcast veya Şarkı Kaydedin

Podcast’ler, birçok insan için bir kendini ifade aracı olarak blogların yerini aldı. Kendi şovunuzu başlatmayı düşünüyorsanız, çok fazla pahalı ekipmana ihtiyacınız yok. Spotify’s Anchor , Podbean’s Audio Recorder ve Spreaker Studio for Android ve iOS gibi ücretsiz veya ucuz uygulamalar , doğrudan telefonunuzda kayıt ve düzenleme araçlarının yanı sıra podcast’iniz için yayınlama ve dağıtım platformları sağlar.

Anchor, left ve Dolby On gibi uygulamalar, bir podcast veya başka bir multimedya projesi için yüksek kaliteli ses parçaları kaydedebilir.
Sol: Spotify Sağ: Dolby Laboratuvarları

Bir multimedya projesi için bir şarkı veya anlatım için vokal parçaları kaydetmek istiyorsanız, Android ve iOS için Dolby On veya Apple’ın iOS için GarageBand yazılımı gibi uygulamalar , daha profesyonel bir ses için sesinizi düzenlemenize ve geliştirmenize olanak tanır. Ve eğer telefonunuzun kulaklık başlığı mikrofon istemek sadakat sağlamaz, bir düşünün Akıllı telefonunuz için harici mikrofon .

Dilerseniz bir sonraki Blog sayfamıza göz atabilirsiniz..

Görüşmek üzere hoşçakalın Webodasıyla kalın…

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle