Aselsan Nedir ve Projeleri Nelerdir?

 Aselsan Nedir ve Projeleri Nelerdir?
Okunuyor Aselsan Nedir ve Projeleri Nelerdir?

Hadi arkadaşlar bugün yerli ve milli gururumuz olan Aselsan’dan bahsedelim.

Aselsan Nedir?

Aselsan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından TSK’nın askeri haberleşme ihtiyaçlarını karşılamak ve ülkemizdeki yeni fikirleri,teknoloji geliştirmek,dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla 1975 yılında Ankara, Macunköyde kurulmuştur.İlk Genel müdürü Mehmet Hacim Kamoy’dur.Kuruluşundan bugüne kadar ASELSAN; haberleşme ve bilgi teknolojileri, radar ve elektronik harp, zırhlı araç ,elektro-optik, aviyonik, insansız sistemler, kara, deniz ve silah sistemleri, hava savunma ve füze sistemleri, komuta kontrol sistemleri, ulaştırma, güvenlik, trafik, otomasyon,tarım ve sağlık teknolojileri vb. alanlarda faaliyetlerini sürdürmektedir.Elini atmadığı yer kalmamış desek,yanlış konuşmayız.Çeşitli ülkelerde temsilçiliği olan ASELSAN,ilk yurt dışı temsilciliğini 1998 yılında  kardeş ülke Azerbeycan’a kurmuştur.Ayrıca ASELSAN bugün,özgün ürünlerini ihraç eden, dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi (Defense News Top 100) yer almaktadır.Ee boşuna milli gururumuz demiyoruz.:)💕Desenize ismini 7 cihana duyurmuş.👏

Aselsan’ın Gerçekleştirdiği Projeler

ASELSAN  bugün üretim yaptığı her alanda projeleri mevzut olup;aynı zamanda farklı fikir ve projelere destek vermektedir.Siz değerli okuyucularımıza hepsini anlatmak yerine dikkatimi çeken birkaç  projeyi göstermek isterim.Hepsinden bahsetsek anksiklopedi olur sanırım(!).

  • İLERİ TARIM SİSTEMLERİ
Aselsan projeleri
Aselsan projeleri

Aselsan yıllardan beri edindiği tecrübeler, özünde bulunan yerlilik ve millilik sayesinde ülkemiz yararına TAGEM ile birlikte tarım projesi geliştirmekte.İlk başta garip gelebilir.ASELSAN ve tarım ne alaka diye.Merak etmeyin yalnız değilsiniz ilk başta bende öyle düşünmüştüm.:)😆

Kısacası ASELSAN, insansız sistemler, haberleşme projeleri ile trafik ve otomasyon sistemlerinde edindiği birikimi Milli Tarım Otomasyonu uygulamalarının geliştirilmesinde kullanacak.Desteklenecek projeler kapsamında, traktörlerin otomatik düğmelenmesi  (Oto Pilot), insan gözünün göremediği dalga boylarında da veri toplayabilen özel kameralar (muti spektral kamera) taşıyan insansız hava araçlarıyla bitki hastalık ve zararlılarının tespiti, toplam ürün tahmini ve verimi arttıracak hassas tarım uygulamalarına altyapı sağlayacak sistemi bulunuyor. Gün geçtikçe gıda vb. ihtiyaçların arttığı bir dünyada ve ülkemizin tarım alanında elverişli toprakları mevcut olması bakımında sizce de mükemmel bir proje değil mi? Anlaşılan artık hasat zamanı ürünün tadından, şeklinden yâda olgunluğundan değil, makinenin gözünden yapılacak gibi.

  • HİSAR-A ALÇAK İRTİFA HAVA SAVUNMA  FÜZE SİSTEMİ
aselsan projeleri

Bu sefer ASELSAN, HİSAR-A Projesi kapsamında; Kundağı Motorlu (K/M) Otonom AİHSFS, Çekili AİHSFS  ve her iki konfigürasyondan atılabilen alçak irtifa hava savunma füzesi geliştirip, ürün ve üretim hattı kalifikasyonu yapıcaktır.

Kundağı Motorlu (K/M) Otonom AİHSFS, üzerinde barındırdığı 3 boyutlu arama radarı, komuta kontrol ve atış kontrol aracılığıyla tam otonom olarak görevini icra edebilmektedir. Çekili AİHSFS ise komuta kontrol ve atış kontrol fonksiyonlarının Ateş İdare Cihazı tarafından gerçekleştirileceği bir füze fırlatma sistemidir.Artık S-400’lere gerek kalmadı.:)

  • İHTAR ANTİ-DRONE SİSTEMİ

İHTAR, ASELSAN’ın mini ve mikro İHA tehdilerini şehir ve kırsal ortamda etkisiz hale getirmek için geliştirmiş olduğu bir drone karşı tedbir sistemidir.Aynı zamanda bulunduğu noktada yasadışı sızmalarıda engellemektedir.Fare kapanına ihtiyaç yok,evin bekçisi.:)

  • SAHRA

ASELSAN Sahra Telefonu hem manuel hem de otomatik telefon sistemleriyle kullanılabilen, askeri ve sivil tüm santrallerle uyumlu çalışabilen bir haberleşme aygıtıdır. Telefon hafif ve küçük yapısı sayesinde sabit ve mobil kullanımlar için uygundur(Allahtan küçükmüş).Aynı zamanda el mikrofonu miğferli kullanıcılar için özel olarak tasarlanmıştır. Cihaz üç adet BA 30 tipi kuru pil ile çalışabildiği gibi 6V DC harici besleme ile de kullanılabilir. Elektronik zilin yüksek verimliliği ve konuşma devrelerinin düşük akım harcaması uzun batarya ömrü sağlar.Hocam 1 hafta şarja takmadan kullan.:) 😊Ayarlanabilir sesli ve ışıklı çağrı göstergeleri sayesinde geniş taktik uygulamalara olanak verir.Merak etmeyin tuşlu sevmeyenler için yakında dokunmatiğide çıkar.

  • KORHAN

KORHAN Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları dikkate alınarak ASELSAN tarafından geliştirilmiştir.

Yüksek ateş gücüne sahip, gelişmiş hedef tespit ve takip sistemleriyle donatılan KORHAN, kendini koruma ve 360° çevresel farkındalık sistemleriyle kullanıcı ve sistem bekasını en üst seviyede sağlayabiliyor.Yani vurduğunu indirir,hedefide 12 den vurur.

Sistemde, ana silah olarak Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından üretilen yüksek atım hızına sahip 35 milimetre top kullanılıyor.

Akıllı mühimmat kullanımı yoluyla sütre arkasında bulunan hedeflere karşı yüksek etkinlik gösteren KORHAN, tehdit oluşturan helikopter, uçak ve insansız hava araçlarına karşı da öz savunmasını sağlayabiliyor.Hem vuruyor,hem koruyor.Bana çift yönlü orta saha oyunucunu anımsattı.Sizce de farlar çok şekil durmuyor mu?

  • HIZIR

Hızır,ASELSAN tarafından yabancı torpidolarını engellemek amacıyla üretilmiş bir sistemdir.

HIZIR, sistem torpidoları yeterli reaksiyon süresi sağlayacak şekilde uzun mesafeden tespit edebilmekte ve kütüphane bilgisine bağlı olarak sınıflandırabilmektedir.Leb demeden leblebeyi anlıyor.😊 Gelişmiş tespit, sınıflandırma ve konumlandırma algoritmalarıyla donatılan sistem, operatöre tehdit torpidodan kaçışı sağlayacak en uygun taktiği önermektedir. Taktik, gemi kaçış manevrasını, çekili dekoyun çalışmaya başlama zamanı ve parametreleri ile sarf edilebilir dekoyların atış zamanlarını içermektedir.İsminin hakkını verip,olaylara Hızır gibi yetişiyor.

Umarım yazımız faydalı olmuştur. Diğer konularda yazılan yazıları okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Diğer projeleri için siteyi ziyaret edebilirsiniz. Sağlıcakla kalın…👍

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle