2021’in İlk Çeyreğinde Bitcoin’de Ani Düşüş!

Bitcoin'de ani düşüş!
 2021’in İlk Çeyreğinde Bitcoin’de Ani Düşüş!
Okunuyor 2021’in İlk Çeyreğinde Bitcoin’de Ani Düşüş!

Herkese merhaba, bu haftaki yazımda gündemde büyük bir etki yaratmış ve ekonomide büyük bir rol oynayan bir konudan söz edeceğim. Bilindiği üzere Bitcoin Kripto para piyasasında lider konumundadır. Hâl böyle olunca da kripto ve dijital para piyasasında en rağbet gören Bitcoin olmaktadır. Geçtiğimiz günlerde de Bitcoin’de ani düşüş yaşanması gündemde kimi küçük yatırım sağlayanlar için, kimi balina denebilecek boyutta piyasada etki yaratmış yatırımcılar için durum bir korku yarattı denebilir. Durum böyle olunca konu hakkında ilk akla gelen soru bu ani düşüşün nedenleri oldu. Bitcoin’in fiyatı son 24 saatte büyük bir düşüş yaşadı. Ben de bu % 20’lik düşüşün olabilecek nedenleri sizler için araştırdım.

Bitcoin’in Gidişatı Hakkında Diğer Detaylar 

20 Şubat’tan itibaren kripto paralar düştüğü için toplam kapitalizasyon düşüşü yaklaşık 360 milyar dolar dolaylarında. Hemen hemen, en son Bitcoin düzeltmelerinden önce piyasanın parabolik bir durumda olduğunu belirtmek elzemdir. “Sadece yukarı” kavramı kulağa çekici gelse de, bazı hususlar vardır, yatırımcılar bir noktada masadan bir miktar kar almak zorundadır. Bildiğiniz üzere her zaman fiyat yükselmez, belli noktalarda yatırımcılar kâr realizasyonu yaparlar. Bir noktaya gelince kârlarını piyasadan çekerler.
Ayrıca Kripto paraların dalgalanmasını harekete geçiren süreçler gelecekte devletlerin ekonomi politikası tasarımlarını ve etkinliğini belirleyebilir.
Bu düşüşlerin ardından büyük etki yapılabilecek hareketleri sağlayan yatırımcılar, risk azaltma hedefiyle yapılan konumlandırmalar artık daha değişken bir bileşeni oluşturduğundan, gelecekteki finansal istikrara yönelik daha yüksek tehditleri de beraberinde getiriyor.

Bu Durum Bizleri Nasıl Etkiliyor?

Spekülatif akışlar göz önünde bulundurulduğunda da BTC’deki bir diğer etkiyi oluşturuyor. BTC, bazı piyasa oyuncuları için hızlı ve büyük kazançlar sağlayan bir dizi varlığın bir parçasıdır. Bu durum, finansal piyasaların birçok kademesinde ortaya çıkan daha genel bir aşırı risk alma olgusunun bir parçasıdır. Bu alana rekor miktardaki kredi emisyonları ve riskin en düşük puanlı yüksek getirili şirket tahvillerine yayılmasından, ünlü özel amaçlı halka arz şirketlerine (SPAC) ve Reddit hisse senedi fenomeninin çoğalmasına kadar birçok örnek verilebilir.

Bu noktada elzem olan şeyi belirtmek gerekirse, hükümetler ve merkez bankaları söz konusu alanda gelecekteki finansal oynaklık ve istikrarsızlık riskine ilişkin güven verici mesajlar vermekten uzaktır. Fakat birçok ekonomistin yorumları dikkate alındığında şöyle bir sonuca varılabilir. Bu düşüşün beklenen bir düşüş olduğunu, ayrıca mayıs ayına kadar bu şekilde düşüşler yaşanılabileceği fakat, mayıs ayından sonra bir artış beklenebileceği denilmektedir.

Kaynakça

https://www.google.com.tr/amp/s/www.coindesk.com/bitcoin-suddenly-drops-13-as-altcoins-continue-to-rise%3famp=1

https://www.google.com.tr/amp/s/www.coindesk.com/3-reasons-why-bitcoins-price-just-fell-by-3k%3famp=1

https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/bitcoin-price-latest-crash-record-b1781976.html

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bunun gibi daha çok yazı okumak için https://webodasi.com/‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle