Konteyner Görüntüleri Oluşturmak İçin DockerHub

 Konteyner Görüntüleri Oluşturmak İçin DockerHub
Okunuyor Konteyner Görüntüleri Oluşturmak İçin DockerHub

Docker Hub, konteyner görüntülerini bulmak ve ekibinizle paylaşmak için Docker tarafından sağlanan bir hizmettir. Konteyner topluluğu geliştiricileri, açık kaynak projeleri ve kodlarını konteynerlerde oluşturan ve dağıtan bağımsız yazılım satıcıları (ISV) dahil olmak üzere bir dizi içerik kaynağı ile dünyanın en büyük konteyner görüntüleri deposudur.

Kullanıcılar, görüntüleri depolamak ve paylaşmak için ücretsiz genel havuzlara erişim elde eder veya özel havuzlar için bir abonelik planı seçebilir.

Docker Hub aşağıdaki ana özellikleri sağlar:

 • Depolar: Kapsayıcı görüntülerini itin ve çekin.
 • Ekipler ve Organizasyonlar: Kapsayıcı görüntülerinin özel havuzlarına erişimi yönetin.
 • Resmi Görseller: Docker tarafından sağlanan yüksek kaliteli kapsayıcı görüntülerini çekin ve kullanın.
 • Yayıncı Resimleri: Harici satıcılar tarafından sağlanan yüksek kaliteli kapsayıcı görüntülerini çekin ve kullanın.
 • Derlemeler: GitHub ve Bitbucket’tan otomatik olarak konteyner görüntüleri oluşturun ve bunları Docker Hub’a gönderin.
 • Webhooks: Docker Hub’ı diğer hizmetlerle entegre etmek için bir depoya başarılı bir itmeden sonra eylemleri tetikleyin.

İçindekiler

Docker Hub’daki Resmi Görseller:

Docker Resmi Görüntüleri, Docker Hub’da barındırılan küratörlü bir Docker depoları kümesidir. Aşağıdakiler için tasarlanmıştır:

 • Kullanıcıların çoğu için başlangıç ​​noktası olarak hizmet veren temel işletim sistemi depolarını (örneğin, ubuntu, centos) sağlayın.
 • Bir Hizmet Olarak Platformun (PAAS) sunacağına benzer şekilde popüler programlama dili çalışma zamanları, veri depoları ve diğer hizmetler için açılan çözümler sağlayın.
 • Dockerfile en iyi uygulamalarını örnekleyin ve diğer Dockerfile yazarları için referans olarak hizmet verecek açık belgeler sağlayın.
 • Güvenlik güncellemelerinin zamanında uygulandığından emin olun. Resmi Görüntüler Docker Hub’daki en popülerlerden bazıları olduğu için bu özellikle önemlidir.

Docker, Inc., tüm içeriğin Resmi Görsellerde incelenmesinden ve yayınlanmasından sorumlu özel bir ekibe sponsorluk yapmaktadır. Bu ekip, yukarı akış yazılım geliştiricileri, güvenlik uzmanları ve daha geniş Docker topluluğu ile işbirliği içinde çalışır.

Yukarı akışlı yazılım yazarlarının karşılık gelen Resmi Görüntülerini muhafaza etmeleri tercih edilirken, bu katı bir gereklilik değildir. Resmi Görüntüler için görüntü oluşturmak ve sürdürmek, ortak çalışmaya dayalı bir süreçtir. Katılımın teşvik edildiği GitHub’da açık bir şekilde gerçekleşir. Herkes geri bildirim sağlayabilir, kod katkıda bulunabilir, süreç değişiklikleri önerebilir ve hatta yeni bir Resmi Görsel önerebilir.

Resmi Görseller için Geri Bildirim Gönderme

Tüm Resmi Görüntüler, belgelerinde söz konusu arşivin ayrıntılarını kapsayan bir Kullanıcı Geri Bildirimi bölümü içerir. Çoğu durumda, Resmi Depo için Dockerfiles içeren GitHub deposunda ayrıca aktif bir sorun izleyici bulunur. Genel geri bildirim ve destek soruları Freenode IRC üzerindeki # docker-library’ye yönlendirilmelidir.

Resmi Bir Görselin Oluşturulması

Resmi Bir Ima Oluşturma Yüksek bir seviyeden, bir Resmi Görsel, bir dizi GitHub çekme isteği biçiminde bir teklif olarak başlar. Ayrıntılı ve objektif teklif gereksinimleri aşağıdaki GitHub depolarında belgelenmiştir:

 • docker-library / official-images
 • docker-library / docs

Resmi Görseller ekibi, topluluğa katkıda bulunanların yardımıyla, her bir teklifi resmi olarak inceler ve yazara geri bildirim sağlar. Bu ilk inceleme süreci, teklif kabul edilmeden önce biraz ileri geri gitmeyi gerektirebilir.

Gözden geçirme sürecinde öznel değerlendirmeler de vardır. Bu öznel kaygılar, temel soruya indirgeniyor: “Bu resim genel olarak yararlı mı?” Örneğin, Python Resmi Resim, daha büyük Python geliştirici topluluğu için “genellikle yararlıdır”, oysa geçen hafta Python ile yazılmış belirsiz bir metin macera oyunu değildir.

Yeni bir teklif kabul edildiğinde, yazar, görüntülerini güncel tutmaktan ve kullanıcı geri bildirimlerine yanıt vermekten sorumludur. Tekin Coşar, Windows için en iyi VPN’lerden bazılarını açıklıyor. Resmi Depolar ekibi, görüntüleri ve belgeleri Docker Hub’da yayınlamaktan sorumlu olur. Resmi Görselde yapılan güncellemeler, daha az inceleme olsa da, aynı çekme isteği sürecini izler. Resmi Görseller ekibi sonuçta tüm değişiklikler için bir bekçi görevi görür ve bu da kalite ve güvenlik sorunlarının ortaya çıkma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Docker Hub’ı kullanmaya nasıl başlayacağım diye düşüyorsanız. Aşağıdaki bölüm, Docker Hub’ı kullanmaya nasıl kolayca başlayacağınızla ilgili adım adım talimatlar içerir.

1. Adım: Bir Docker hesabına kaydolun

Bir Docker Kimliği oluşturarak başlayalım.

Bir Docker Kimliği, Docker Hub depolarına erişmenizi sağlar ve topluluktan ve doğrulanmış yayıncılardan gelen görüntüleri keşfetmenize olanak tanır. Görüntüleri Docker Hub’da paylaşmak için bir Docker ID’ye de ihtiyacınız olacak.

Adım 2: İlk deponuzu oluşturun

Bir arşiv oluşturmak için:

 1. Docker Hub’da oturum açın.
 2. Docker Hub karşılama sayfasında Create a Repository seçeneğini tıklayın:
 3. <Kullanıcı-adınız> / özel-depom olarak adlandırın.
 4. Görünürlüğü Özel olarak ayarlayın.
 5. Oluştur’u tıklayın.

İlk kod deponuzu oluşturdunuz.

3. Adım: Docker Desktop’ı indirin ve kurun

Bir kapsayıcı görüntüsü oluşturmak ve Docker Hub’a göndermek için Docker Desktop’ı indirmemiz gerekecek.

 1. Docker Desktop’ı indirin ve kurun. Linux’taysanız, Docker Engine’i indirin.
 2. Adım 1’de oluşturduğunuz Docker ID’yi kullanarak Docker Desktop uygulamasında oturum açın.

4. Adım: Bilgisayarınızdan Docker Hub’a bir konteyner görüntüsü oluşturun ve aktarın

Uygulamanızı aşağıda gösterildiği gibi belirtmek için bir Dockerfile oluşturarak başlayın:

 1. Docker build -t <kullanıcı_adınız> / özel-depomu çalıştırın. Docker görüntünüzü oluşturmak için.
 2. Docker görüntünüzü yerel olarak test etmek için docker run <your_username> / my-private-repo çalıştırın.
 3. Docker görüntünüzü Docker Hub’a göndermek için docker push <your_username> / my-private-repo çalıştırın.
 4. Docker Hub’daki deponuz artık Etiketler altında en son yeni etiketi görüntülemelidir.

Tebrikler! Başarıyla;

 • Docker hesabı için kaydolmuş,
 • İlk deponuzu oluşturdu,
 • Bilgisayarınızda bir Docker kapsayıcı görüntüsü oluşturun,
 • Başarıyla Docker Hub’a aktardınız.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bunun gibi daha çok yazı okumak için https://webodasi.com/‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap