Dünya’ da En Çok Kullanılan Yazılım Dilleri Nelerdir?

 Dünya’ da En Çok Kullanılan Yazılım Dilleri Nelerdir?
Okunuyor Dünya’ da En Çok Kullanılan Yazılım Dilleri Nelerdir?

Merhabalar, bugün sizlerle Dünya’ da en çok kullanılan yazılım dillerinden 5 tanesini bakacağız hazırsanız başlayalım.

1-) Java

Java ilk olarak Sun Microsystems tarafından 1995 yılında piyasaya sürülmüş bir programlama dilidir. Java yüklemediğimizde çalıştıramayacağımız bir sürü web sitesi ve uygulama vardır. Dizüstü bilgisayarlardan veri depolama merkezlerine, oyun konsollarından bilimsel süper bilgisayarlara neredeyse her alanda karşımıza çıkan bu programlama dilinin en çok tercih edilmesinin nedenlerinden birisi güvenilir ve hızlı olmasıdır ve Java programlama dilinin günümüzdeki bilinen en iyi projelerinden birisi neredeyse herkes tarafından bilinen Minecraft isimli oyunudur. Bu programlama dilini java.com dan ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Şimdi Java’ da “Merhaba Dünya” nasıl yazılıyor ona bakalım.

2-) Python

1991 yılında kendisini gösteren bu programlama dili Amsterdam’da Guido Van Rossum tarafından geliştirilmeye başlanılmıştır. Peki bu Python ismi nereden geldi diyecek olursak; piton yılanından geldiği zannedilen fakat Rossum’ un çok sevdiği MonthyPython isimli bir komedi grubunun sergilediği gösteriden almaktadır. Peki ikinci sıramızda bulunan bu yazılım dilinin en önemli özelliği nedir diye soracak olursanız biz de size şöyle cevap veririz; programlama dilleri makine mantığı ile insan mantığı arasında bir geçit olarak iş görmektedir. Bir programlama dilinin makine mantığına daha yakın olması o dille daha hızlı çalışılabilir anlamına gelir fakat bir programlama dili ne kadar makine diline yakın olursa o dilin öğrenilmesi de bir hayli zor olacaktır. Aynı ilişki ters orantılı olursa yani; bir programlama dili makine mantığından uzaklaşıp ne kadar insan mantığına yakın olursa bu o dilin öğrenilmesini daha da kolaylaştıracaktır bu da demek oluyor ki, bu özellik o programın yüksek seviyeli bir dil olduğunu göstermektedir ve Python da yüksek seviyeli bir dildir. Ayrıca ücretsiz bir şekilde python.org ‘ dan indirebilirsiniz. Şimdi Python‘ da “Merhaba Dünya” nasıl yazılır ona bakalım.

3-) JavaScript

JavaScript 1997 yılından beri ECMA standardı olan ilk olarak bir Netspace çalışanı olan Brendan Eich tarafından geliştirilen JavaScript, günümüzde Mozilla Vakfı öncülüğünde özgür yazılım tarafından geliştirilmekte olan bir programlama dilidir. Bu programlama dili, genellikle web tarayıcılarında kullanılan bir programlama dili olmakla beraber tarayıcının, kullanıcıyla daima etkileşim halinde olması, tarayıcının sürekli takip edilmesi, asenkron bir şekilde sunucuyla iletişim halinde olması ve web sayfasının içeriğinin değiştirilmesi gibi daha bir çok işlevinin olmasıyla Dünya da en çok kullanılan diller arasında yerini almıştır. Şunu belirtmeden geçemeyeceğim bir konu var ki o da Java ile karıştırılması. Her ne kadar isim benzerliği olsada kendi aralarında teknik açıdan çok keskin farklılıklar bulundurmaktadır. İşte o farklılıklar;

1-) İstemci tarafından (örn. web tarayıcı) yorumlanır (derlenmez).
2-) Nesneye dayalı bir dildir. Nesne tipleri arasında farklılık yoktur. Herhangi bir nesneye yeni özellik ve metotlar dinamik olarak eklenir. Nesneye yönelik teorinin miras alma (inheritance) özelliği prototip mekanizmasıyla gerçekleştirilir.
3-) Değişken veri tip bildirimi mekanizması yoktur.
4-) Dinamik bağlama mekanizması kullanılır yani nesneye verilen referanslar çalışma zamanında (run time) kontrol edilir.

Peki JavaScript’ te nasıl “Merhaba Dünya” yazılır bir de ona bakalım.

4-) C++

C++, 1979 yılında Bjarne Stroustrup tarafından Bell Laboratuvarları‘ nda geliştirilen nesne tabanlı, yüksek seviyeli bir programlama dilidir. C++’ ın ilk ismi “C with classes” dır ve C programlama dilinin bir eklentisi olarak işlev görmektedir. Bu programlama dilinin Türkçe’ de telaffuzu “Si pılas pılas” şeklindedir. Bu programlama dili Bjarne Stroustrup öğrenciyken geliştirmeye başlamıştır neden geliştirme ihtiyacı duydu diye soracak olursanız, Bjarne Stroustrup öğrencilik döneminde ki programlama dilleri yeteri kadar işlevli ve performanslı bir yapıya sahip değildi ve bunu kendisine dert edinen Bjarne Stroustrup, C++ dilini geliştirmiştir ve sonucunda ise C++ dili, o zamanki dillere göre daha işlevli, daha performanslı bir programlama dili olmuştur. Bu programlama dilinde sistem yazılımları, özel yazılımlar, uygulamalar, sürücü yazılımları, kullanıcı taraflı yazılımlar ve gömülü firmware yazılımlar üretilmektedir. C++ dili basit programlama dillerinin aksine daha zor ve kafa karıştırıcı olacaktır. Şimdi C++‘ ta “Merhaba Dünya ” nasıl yazılıyormuş hep birlikte bakalım.

5-) C# (C Sharp)

Beşinci ve son maddemiz olan C#, Microsoft tarafından geliştirilmiş, modern bir kodlamaya sahip, orta seviye ve .NET Framework platformu sayesinde nesne tabanlı uygulamalar da geliştirebileceğiniz bir programlama dilidir. İlk olarak Anders Heljsberg ve ekibi tarafından 2000 yılında geliştirilmesine başlanan ve 2002 yılında  C# 1.0 olarak yayınlanan C Sharp programlama dili, o günden beri Windows’un desteği ile geliştirilmeye devam ediliyor. Bu programla dili ile kendinizi sınırlayacak hiçbir şey olmaması ayrı bir güzellik şimdi gelin C# programlama dili ile “neler yapılabilir?” onlara bir göz atalım;

1-) Web Web Uygulamaları (Asp.NET)
2-) Windows Form Uygulamaları
3-) Web servisleri uygulamaları
4-) Konsol uygulamaları
5-) DLL yazma
6-) Mobil uygulamalar
7-) Oyun tasarlama

Şimdi gelin bir de C#’ ta “Merhaba Dünya” nasıl yazılır onu görelim;

Bugünkü bloğumuzda “Dünya’ da En Çok Kullanılan Yazılım Dilleri Nelerdir?” sorusuna cevap verdik başka bir blogta görüşmek üzere kendinize iyi bakın sağlıcakla kalın.🖐🖐🖐🖐

KAYNAK
1-) https://java.com/tr/download/faq/whatis_java.xml
2-) https://www.mediaclick.com.tr/blog/python-nedir
3-) https://bilginc.com/tr/blog/132/dunyada-en-cok-kullanilan-programlama-dilleri
4-) https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/konu/web-programlama/egitim/301-javascript/javascript-nedir
5-) https://wmaraci.com/nedir/cplusplus
6-) https://www.webtekno.com/c-sharp-nedir-c-sharp-programlama-dili-h80441.html

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
10