Amazon DynamoDB Genel Bakış…!

 Amazon DynamoDB Genel Bakış…!
Okunuyor Amazon DynamoDB Genel Bakış…!

İçindekiler

DynamoDB Genel Bakış…!

Amazon DynamoDB
http://www.webodasi.com

Amazon DynamoDB, her ölçekte milisaniye cinsinden tek basamaklı performans sunan bir anahtar-değer ve belge veritabanıdır. İnternet ölçeğindeki uygulamalar için yerleşik güvenlik, yedekleme, geri yükleme ve bellek içi önbelleğe alma özelliklerine sahip, tam olarak yönetilen, çok bölgeli, çok ana hesaplı, dayanıklı bir veritabanıdır. DynamoDB, günlük olarak 10 trilyondan fazla isteği işleyebilir ve saniyede 20 milyondan fazla isteğe ulaşan ani artışları destekleyebilir.

Lyft, Airbnb ve Redfin gibi dünyanın en hızlı büyüyen işletmelerinin birçoğuna ek olarak Samsung, Toyota ve Capital One gibi kurumlar, görev açısından kritik iş yüklerini desteklemek için DynamoDB’nin ölçeğine ve performansına güveniyor.

Yüz binlerce AWS müşterisi; mobil, web, oyun, reklam teknolojisi ve IoT uygulamalarının yanı sıra her ölçekte düşük gecikme süreli veri erişimi gerektiren diğer uygulamaları için anahtar-değer ve belge veritabanı olarak DynamoDB’yi tercih etmektedir. Uygulamanız için yeni bir tablo oluşturun ve gerisini DynamoDB’ye bırakın.

Avantajlar

Uygun ölçekte performans

DynamoDB, her ölçekte tutarlı, milisaniye cinsinden tek basamaklı yanıt süreleri sağlayarak dünyanın en büyük ölçekli uygulamalarından bazılarını destekler. Neredeyse sınırsız aktarım hızı ve depolama ile uygulama oluşturabilirsiniz. DynamoDB küresel tabloları, verilerinizi birden çok AWS Bölgesine çoğaltarak küresel olarak dağıtılmış uygulamalarınız için hızlı, yerel veri erişimi sağlar. Milisaniye düzeyinde gecikme süresiyle daha da hızlı erişim gerektiren kullanım örnekleri için DynamoDB Accelerator (DAX) tarafından tam olarak yönetilen bir bellek içi önbellek sunulur…

Daha fazla bilgi edinin…
dynamo

Yönetim gerektiren sunucu yok

Tedarik edilmesi, düzeltme eki uygulanması veya yönetilmesi gereken sunucular ya da yüklenmesi, bakım yapılması veya işletilmesi gereken yazılımlar içermeyen DynamoDB, sunucusuz özelliktedir. DynamoDB, kapasite gereksinimine göre tabloların ölçeğini otomatik olarak büyütüp küçültür ve performansın sürekli olmasını sağlar. Yerleşik erişilebilirlik ve hata toleransı özellikleri sayesinde, uygulamaları bu ölçütlere göre tasarlama gereksinimini ortadan kaldırır. DynamoDB hem tedarik edilmiş hem de isteğe bağlı kapasite sağladığından, iş yükü başına kapasite belirterek ya da yalnızca tükettiğiniz kaynaklar için ücret ödeyerek maliyetleri optimize etmenize olanak tanır.

Daha fazla bilgi edinin….

Kurumsal kullanıma hazır

DynamoDB, uygun ölçekte iş açısından kritik uygulamalar oluşturmanıza olanak tanımak için ACID işlemlerini destekler. DynamoDB, varsayılan olarak tüm verileri şifreler ve tüm tablolarınızda ayrıntılı kimlik ve erişim denetimi sağlar. Tablolarınızın performansını etkilemeksizin boyutu yüzlerce terabaytı bulan verilerin tam yedeklerini oluşturabilir ve kapalı kalma süresi olmadan son 35 gün içindeki belirli bir noktaya kurtarabilirsiniz. DynamoDB ayrıca erişilebilirlik konusunda güvence sağlanması için bir hizmet düzeyi sözleşmesiyle desteklenir.

Daha fazla bilgi edinin…

Uygulamalar

Sunucusuz Web Uygulamaları

Ölçeği otomatik olarak artırılıp azaltılan güçlü web uygulamaları oluşturun. Sunuculara bakım yapmanız gerekmez ve uygulamalarınız otomatik yüksek erişilebilirliğe sahip olur.

Başvuru amaçlı sunulan mimari:Örnek Kod

Mobil Arka Uçlar

DynamoDB ve AWS AppSync’i kullanarak gerçek zamanlı güncelleme, çevrimdışı veri erişimi ve yerleşik çakışma yönetimine sahip veri eşitleme özellikleriyle etkileşimli mobil cihaz ve web uygulamaları oluşturun.

Başvuru amaçlı sunulan mimari:Örnek Kod

Mikro hizmetler

DynamoDB’yi tutarlı ve hızlı performans için sunucusuz bir veri deposu olarak kullanarak esnek ve yeniden kullanılabilen mikro hizmetler oluşturun.

Başvuru amaçlı sunulan mimari:Örnek Kod

Kullanım örnekleri

Reklam Teknolojisi

Reklam teknolojisi alanında çalışan şirketler kullanıcı profilleri, kullanıcı olayları, tıklamalar ve ziyaret edilen bağlantılar gibi çeşitli pazarlama verilerini depolama amacıyla anahtar-değer deposu olarak DynamoDB’yi kullanıyor. Gerçek zamanlı teklif verme (RTB), reklam hedefleme ve niteleme, ilgili kullanım amaçlarından bazıları. Bu kullanımlar yüksek istek hızına (saniyede milyonlarca istek), tahmin edilebilir düşük gecikme süresine ve güvenilirliğe ihtiyaç duyuyor. Yüksek okuma hacmine sahip olan veya bir milisaniyenin altında okuma gecikme süresine ihtiyaç duyan şirketler, DynamoDB Accelerator (DAX) aracılığıyla önbelleğe alma özelliklerinden faydalanıyor. Reklam teknolojisi şirketlerinin RTB ve reklam hedefleme platformlarını tek bir coğrafi AWS bölgesinin ötesine dağıtmaları ve bunun için de bölgeler arasında veri çoğaltma gerçekleştirilmesi gerekiyor ve bu gereksinim her geçen gün artış gösteriyor.

Oyun

Oyun sektöründeki şirketler DynamoDB’yi oyun istatistikleri, oyuncu verileri, oturum geçmişi ve puan tablosu gibi oyun platformlarının her alanında kullanıyor. DynamoDB’nin bu şirketlere sağladığı temel avantaj, milyonlarca eş zamanlı kullanıcı ve istek için güvenli bir şekilde ölçeklendirme yapmanın yanı sıra on milisaniyenin altındaki sürekli düşük gecikme sürelerini sağlaması. Ayrıca tam olarak yönetilen bir hizmet olan DynamoDB, operasyonel yük getirmediğinden oyun geliştiricileri, veritabanı yönetimi yerine oyunlarını geliştirmeye odaklanabiliyor. Sonuç olarak tek bir AWS bölgesinden birden fazla AWS bölgesine geçmeye başlayan oyun geliştiricileri, birden fazla bölgede bulunan verilerin etkin-etkin düzende çoğaltılması için DynamoDB global tablolarına güvenebileceğini biliyor.

http://www.webodasi.com
Yaygın kullanım örnekleri:
 • RTB’de kullanıcı profili depoları ve reklam hedefleme
 • Kullanıcı olayları, tıklama akışları ve gösterimler veri deposu
 • Varlıklar için meta veri depoları
 • Popüler öğe önbellekleri
AdRoll, Günde 50 Milyar Reklam Gösterimi için AWS’yi Kullanıyor
Yaygın kullanım örnekleri:
Frontier Games, Geniş Katılımlı Uzay Savaşlarını AWS’de Barındırıyor

Perakende

Perakende sektöründeki çoğu şirket, görev açısından kritik kullanım örneklerinde tutarlı bir şekilde düşük gecikme süresi sunmak için yaygın DynamoDB tasarım modellerini kullanıyor. Ölçeklendirme endişelerinin ve operasyonel yükün bulunmaması, rekabette önemli bir avantaj sağlamasının yanı sıra büyüklük konusunda tahmin yapmanın zor olduğu Amazon Prime Day gibi yüksek hızlı ve çok geniş ölçekli olayları mümkün kılıyor. Bu müşteriler ölçeği artırıp azaltarak yalnızca ihtiyaç duydukları kapasite için ödeme yapıyor ve kıymetli teknik kaynakları operasyon yerine yenilik geliştirmeye ayırıyor.

Yaygın kullanım örnekleri:
 • Alışveriş sepetleri
 • İş akışı altyapıları
 • Stok takibi ve karşılama
 • Müşteri profilleri ve hesapları
Nordstrom Her Şeyi AWS’ye Taşıyor

Bankacılık ve Finans

Bulut temelli uygulamalara ağırlık veren bankacılık ve finans sektöründeki şirketler çevikliği artırmak, pazara giriş süresini kısaltmak ve operasyonel yükü en aza indirmek için tam olarak yönetilen hizmetlere yöneliyor. Bu şirketlerin aynı zamanda uygulamalarında güvenlik, güvenilirlik ve yüksek kullanılabilirlik konularında da garanti sağlamaları gerekiyor. Eski ana sistemler üzerine kurulu olan mevcut hizmetlerinin kapsamını genişleten şirketler, eski sistemlerinin büyüyen kullanıcı tabanının ölçeklenebilirlik ihtiyaçlarını karşılayamadığını, mobil uygulamalar gibi yeni platformlara uygun olmadığını ve bunun sonucunda trafikte artış olduğunu fark ediyor. Şirketler bu sorunları çözmek için trafik yükünü hafifletmek amacıyla ana sistemlerindeki verileri buluta çoğaltıyor.

Yaygın kullanım örnekleri:
 • Kullanıcı işlemleri
 • Olay odaklı işlem gerçekleştirme
 • Dolandırıcılık algılama
 • Ana sistemin yükünü alma ve veri alma düzenini değiştirme
AWS ile Vanguard’da İnovasyon Fırsatlarının Kapıları Aralanıyor

Medya ve eğlence

Çok yüksek ölçekte aktarım hızına, eş zamanlılığa, düşük gecikme süresine ve güvenilirliğe ihtiyaç duyan medya ve eğlence şirketleri DynamoDB’yi kullanıyor. DynamoDB sistemi, yükü işleyecek şekilde esnek olarak ölçeklendirir ve video akışı ile etkileşimli içerikler gibi gerçek zamanlı senaryolar için kritik öneme sahip olan düşük gecikme süresini korur. Bu gibi senaryolarda eş zamanlı kullanıcı sayısı milyonlara ulaşabilir ve bu tür eş zamanlı işlemlerin üstesinden DynamoDB kadar iyi gelecek başka bir veritabanı çözümü yoktur. Bu kadar yüksek eş zamanlılığa rağmen gecikme süresi düşük kalır ve medyayı alma veya etkileşimli, gerçek zamanlı bir etkinliğe katılma gibi durumlarda kullanıcılara en iyi kullanıcı deneyimi sağlanır. Bu şirketler ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek ve odaklarını veritabanı yönetimine değil özellik geliştirmeye ayırmak için DynamoDB’yi kullanıyor.

Airtel Wynk, Gerçekçi Video Deneyimlerine Yönelik Platformlar Oluşturuyor

Yazılım ve internet

Diğer birçok DynamoDB müşterisi gibi yazılım şirketleri için de önemli olan internet ölçeğidir. Bu şirketlerin çok yüksek eş zamanlılığı, istek hızlarını ve trafik artışlarını karşılayabilmesi gerekir. Bu eş zamanlılık milyonlarca kullanıcı ve bağlantı ölçeğindedir ve böyle durumlarda istek hızları kolayca saniyede milyonlarca isteği bulabilir. DynamoDB, tutarlı ve on milisaniyenin altında gecikme süresiyle bu tür internet ölçeğindeki kullanım örneklerini ve gereksinimlerini karşılama konusunda kendini ispatlamış bir çözümdür. DynamoDB müşterileri global tablolar sayesinde küresel erişim ve iş sürekliliği sağlamak için uygulamalarını kolayca birden fazla AWS bölgesine dağıtabilir.

Yaygın kullanım örnekleri:
 • Kullanıcı içeriği meta veri depoları
 • İlişki grafiği veri depoları
 • Meta veri önbellekleri
 • Sürüş izleme veri depoları
 • Kullanıcı, araç ve sürücü veri depoları
 • Kullanıcı sözlüğü veri depoları
Duolingo, Dünya Genelinde Ders Vermek için DynamoDB’de 31 Milyon Öğe Depoluyor

Bu yazımızda DynamoDB Genel Bakışına Değindik.

Bir Sonraki Yazımız Da Görüşmek Üzere…

DynamoDB

DynamoDB

Dynamodb Genel Bakış …

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle