1 Devrin Efsanesi – Mario Puzo’s Godfather ve Onun Efsanesi

 1 Devrin Efsanesi – Mario Puzo’s Godfather ve Onun Efsanesi
Okunuyor 1 Devrin Efsanesi – Mario Puzo’s Godfather ve Onun Efsanesi

Herkese selamlar, üzerinden yaklaşık 50 yıl geçmesine rağmen IMDB’nin tepesinde bulunan Godfather serisi izleyenleri kendine bağlamakta bir ustaydı. Bugün sizlere bu efsane seriyi bilinmeyenleriyle anlatacağım.

Godfather I’in İlk Sahnelerinden

1972 , 1974 ve 1990 yıllarında olmak üzere çekilen bu film serisinin temel hikayesine inelim. Paramount Studios yöneticilerinden olan Peter Ward, Mario Puzo’nun hikayesinin haklarını daha kitabın ilk 20 sayfası bitmişken – bir nevi daha kitap taslak (Mario Puzo’s Godfather) – satın aldı ve kitabın tamamlanmasından 3 yıl sonra ilk film çekildi.

İçindekiler

Filmlerin Oluşum Süreci ve Hikayesi

Tabi ilk film sürecinde baya sancılı geçti. Paramount Stüdyoları gereken süreyi ve bütçeyi sunmayışı, Işıklandırma hakkında endişelenmeleri, Marlon Brando ve Al Pacino’nun kovulma endişesi derken… Oyuncular dahil kimsenin bu işin başarılı olacağına inancı yoktu.

Kafanıza takılan kısım şu neden Marlon Brando ve Al Pacino kovulma endişesi yaşıyor?

Hemen cevaplamak gerekirse Al Pacino’nun yerine ilk önceleri Sylvester Stallone ve Robert Redford düşünülmüştü. Paramount Pictures Yönetimi, Micheal Corleone’yi oynaması için Robert Redford’u istiyordu ve Al Pacino’nun daha oldukça genç bir oyuncu olduğu için Francis Ford Coppola tarafınca verdiği kararı gözden geçirilmesini istiyordu.

Ancak Francis Ford Coppola, İtalyan asıllı, Tony ödüllü Al Pacino’da ısrar ediyordu. Francis Ford Coppola, Micheal Corleone rolünü (Al Pacino’yu kastedederek) “Bu rolü bu genç ve hırçın Sicilyalı delikanlıya vereceğim” diyerek Al Pacino’ya vermiştir. Nitekim Al Pacino efsanevi yönetmenin yüzünü kara çıkarmamıştır ve görkemli bir oyunculukla Oscar’a aday olmuştur.

Marlon Brando’nun Rol Alışı

Olaylar Marlon Brando içinse şöyle gelişti, Mario Puzo, Vito Corleone’yi oynaması için Marlon Brando’yu istiyordu. Bunun için Marlon Brando’ya bir mektup gönderdi ve mektupta “Baba’yı sadece sen oynayabilirsin.” diyerek onu ne kadar istediğini belirtmişti. Paramount Pictures, Marlon Brando’nun önceki filmlerde ne kadar vasat bir performans sergilediğini öne sürerek Marlon Brando’nun bu rolde başarılı olmayacağını söyledi ki Marlon Brando o sıralar karıyeri biraz sarsıntıda olan bir oyuncuydu. Francis Ford Coppola ise Marlon Brando veya Laurance Olivier’i istiyordu. 

Laurance Olivier’in ajansı, onun hasta olduğunu ve hiçbir filmde rol alamayacağını söyledi. Neler geliştiyse Laurance Olivier, senenin sonlarına doğru Sleuth filminde oynadı. Paramount Pictures da rol için Ernest Borgnine’ı istiyordu. Francis Ford Coppola ve Paramount Pictures, bu rol için haftalarca tartıştı. Seçimlerde son ikiye de Ernest Borgnine ve Marlon Brando kalmıştı. Ve Paramount Pictures Yönetim Kurulu’ndakiler Marlon Brando’nun performansına ve gösterdiği çabaya hayran kaldı. Çekimlerde herhangi bir gecikmeye neden olmayacağı ve Marlon Brando’nun daha düşük bir maaşı kabul etmesi durumunda onu alabileceklerini söylediler ve Marlon Brando rolü kaptı.

Ancak biyografisinde de belirttiği gibi bu rolü ‘ Mafyalığı Özendirmemek ‘ için eddettiğini belirtir.

Godfather I’le Beraber Gelişen Süreç

Godfather I sinemalara çıktı ve 245 M$ hasılatla döneminin rekorunu kırmış bulundu – 1975 yılına kadar – ve IMDB’den 9.2’lik bir puan aldı.

Robert DeNiro – Marlon Brando – Al Pacino (Godfather Trilogy)

Ödül Töreni Olayı

Marlon Brando ve Al Pacino, Oscar ödülü kazanmalarına rağmen ödüllerini kabul etmediler. Marlon Brando 1973 yılında “En İyi Erkek Oyuncu Oscarına adaydı. Üstelik ödülü kazandı ama törene kendi adına konuşma yapması için Sacheen Littlefeather adlı Kızılderili genç bir kadını göndermişti. Ünlü oyuncu, Oscar’ı Amerika yerlilerine yapılan katliamlardan ötürü reddettiğini söylüyordu.

Al Pacino ise En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisine seçildiği için ki filmde Marlon Brando’dan daha çok iş yaptığını düşündüğü için ödülü kabul etmedi.

Godfather II

Robert DeNiro Genç Vito’yu Oynarken(1940) – Godfather II

Bir serinin ikinci filminin ilk filmden güzel olduğu nadir anlar vardır ve Godfather bunu başaranlar listesine adını yazdırmıştı. Godfather II’de yalnızca 45 dakika rol alan ve filmde Genç Vito Corleone (Andolini)’yi canlandıran Robert DeNiro Oscar kazandı.

Aslında ilk filmde rol alması planlanıyordu ancak değişen planlar sonucu ikinci filmde rol aldı. Bu ona oscarı kazandırmasındaki başlangıç oldu ve Godfather II 13 Milyon $’lık bütçeyle 193 Milyonluk hasılat yaptı ve 6 tane oscar kazandı.

Godfather II – Son Sahne

Godfather III

Godfather III Remastered

16 yıl aradan sonra üçlemeye bir son getirmek isteyen Paramount Studios işlere koyuldu ancak ilk iki film kadar beğenilmese de filmin son sahneleri izleyenleri ağlatmayı başarmıştı. 136.7 Milyon $ hasılat ile kapanışını sundu.

Filmler hakkında genel bilgi almak için Kaynak

Yazıyı okuduğunuz için size çok teşekkür etmiş bulunmaktayım. Bu Tarz yazılardan daha çok okumak için Sitemizi ziyaret etmeyi unutmayınız.

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
2
 • tuncay
  tuncay
  Silver Üye
  3 yıl önce

  Elinize, kaleminize sağlık çok güzel bir yazı olmuş maşallah 😀

  Cevapla
  5
Giriş Yap
Yazı Ekle