Huawei, HarmonyOS Next ile Android’den Tamamen Kopuyor!

 Huawei, HarmonyOS Next ile Android’den Tamamen Kopuyor!
Okunuyor Huawei, HarmonyOS Next ile Android’den Tamamen Kopuyor!

Huawei, HarmonyOS Next ile Android’den Tamamen Kopuyor! 🚀

ABD ambargosu sonrası zor günler geçiren Huawei, kendi işletim sistemi HarmonyOS’un yeni sürümü ‘HarmonyOS Next’ ile büyük bir atılım yapmaya hazırlanıyor. Eylül ayında tanıtılması beklenen yeni sürüm, Huawei’nin Android’den tamamen bağımsız bir ekosistem kurma hedefinin en büyük adımı olacak.

Bildiğiniz gibi önceki HarmonyOS sürümleri Android uygulamalarıyla uyumlu çalışabiliyordu. Ancak HarmonyOS Next ile bu durum değişiyor! Artık APK formatındaki Android uygulamalarına destek verilmeyecek. Huawei, kendi uygulama mağazası ve 200’den fazla endüstri ortağıyla geliştirdiği HarmonyOS uygulamalarıyla yoluna devam edecek. Hedef, 2024 yılı sonuna kadar 5.000 ortağa ulaşmak!

HarmonyOS’un Android’e olan benzerliği daha önce eleştirilere neden olmuş ve bazı kesimler tarafından ‘Android klonu’ olarak adlandırılmıştı. Fakat Huawei yetkilileri bu iddiaları kesin bir dille reddediyor. HarmonyOS’un mimarisinin Android ve iOS’tan farklı olduğunu ve birden fazla cihazda çalışabilme özelliğine sahip olduğunu vurguluyorlar.

Huawei, HarmonyOS Next ile rakiplerinden ayrışarak teknoloji dünyasında liderlik hedefliyor. İleri teknoloji ve bağımsızlığı ön planda tutan Huawei, HarmonyOS Next ile mobil dünyasında yeni bir dönem başlatmayı amaçlıyor. Kullanıcılar ve geliştiriciler, HarmonyOS Next ile Android’den tamamen bağımsız, benzersiz bir deneyim yaşayacaklar.

Yeni sürümün ilk etapta Çin’de kullanıma sunulması ve Türkiye gibi diğer ülkelere daha sonra gelmesi bekleniyor.

Yorum Yap