Javascript Nedir – Nasıl Kullanılır?

 Javascript Nedir – Nasıl Kullanılır?
Okunuyor Javascript Nedir – Nasıl Kullanılır?

İçindekiler

Javascript nedir?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Javascript nedir? Javascript Nasıl Kullanılır sorularını yanıtlayacağız.

Bir websitesi sadece HTML ve CSS ile kullanılarak yapılabilir(tasarımı kastediyorum). Ancak HTML-CSS ile yapabileceklerimizz kısıtlıdır. Mesela çıkıpta sürükle bırak sistemi gibi, butona tıklanınca uyarı mesajı vermesi gibi sistemlerin HTML-CSS ile yapılması beklenemez.

Netscape firması çalışanı Brendan Eich bu eksikliği görerek Javascript dilini geliştiriyor (elbette tek başına değildir). Eskiden sadece önyüz (tasarım) alanında kullanılan javascript artık NodeJS gibi frameworkleri sayesinde PHP gibi sunucu tarafında da kullanılmaya başlandı.

Javascript Nasıl Kullanılır

Javascript kodları PHP gibi HTML içerisine yazılır. Ancak bu sefer “<?php ?>” yerine <script></script> etiketleri kullanılır. Javascript kodları genel olarak heryerde kullanılsa da daha çok body </body> etiketinden hemen önce yazılması hız bakımından tavsiye edilir. Ki zaten genelde websitelerinin footer kısmında sayfaya çağrılır.

Javascrip Nedir - Nasıl Kullanılır?

JavaScript ile Java Aynı Mı?

JavaScript’e yeni başlayanların, en çok sorduğu yada merak etttiği sorulardan biri de Javascript ile java dilleri aynı mıdır yada benzer midir sorusu.

Java ile JavaScript dillerinin birbirleriyle neredeyse hiç alakası yok. Java, bir makine ortamında bağımsız olarak çalıştırabileceği anlamına gelen, nesne yönelimli bir programlama dilidir.

Javascript hakkında youtube videosu için link vermek istedim. Diğer bloglarımız için webodasi.com’u takip etmeyi unutmayın.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle