Kimdir Bu BioNTech ?

 Kimdir Bu BioNTech ?
Okunuyor Kimdir Bu BioNTech ?
BioNTech Inc.

Uğur Şahin Kimdir? Özlem Türeci Kimdir? Pfizer Kimdir? BioNTech Aşıyı buldu mu? Yeni Aşı Ne Kadar Etkili? Bu Aşıdan İlk Kimler Faydalanabilecek? Türkiye Bu Aşıyı Ne Zaman Alabilecek? Aşının Ticari Maaliyeti Ne Kadar Olacak?

Öncelikle herkese Merhaba. Biliyorsunuz ki, geçen günlerde Almanya ve ABD menşeili olan iki şirketin beraber yürüttüğü bir çalışma sonucunda %90’lık bir etkiye sahip aşı üretildi. Bu yazıyı yazıyorum, çünkü Almanya menşeili olan BioNTech şirketinin kurucuları birer Türk. Yönetim kurulu ortaklarından bahsedecek olursak; Uğur Şahin ( Baş Yönetici), Sean Marrett (Baş İşletme ve Ticaret Baş Sorumlusu), Sierk Şairliği (Finans Direktörü ve Operasyon Direktörü, Özlem Türeci (Baş Tıp Sorumlusu), Ryan Richardson (Baş strateji Sorumlusu) yer almaktadır. Ama resmi kaynaklarda anlatıldığı gibi kısaca bahsedecek olursak; BioNTech, 2008 yılında Almanya’nın Mainz Kenti’nde, Türk Alman bilim adamları Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından Avusturyalı Onkolog Cristoph Huber’ın danışmanlığı ve desteğiyle kurulmuş bir şirket.

Uğur Şahin & Özlem Türeci

Ayrıca, Rolf M. Zinkernagel’in yönetimindeki bilimsel bir danışma kurulu tarafından da desteklenmiştir. Şirket kendi içerisinde çeşitli çalışmalar geliştirdi. Bunlardan en çok dikkat çeken çalışmaları da ‘kanser’ üzerine yaptıkları çalışmalar, ve bu çalışmalarda izledikleri vizyon çok önemli bir yer tutuyor. Kendi tabirleri ile açıklayacak olursak, Prof. Uğur Şahin’in BioNTech’in kendi internet sitesindeki bir yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum:

^^BioNTech, 2008 yılında her kanser hastasının tümörünün benzersiz olduğunu ve bu nedenle her hastanın tedavisinin kişiselleştirilmesi gerektiği anlayışıyla kurulmuştur. BioNTech’i başlattığımızda kendimize temel bir soru sorduk- Eğer her hastanın tümörü benzersizse, neden tüm hastalara aynı şekilde davranıyoruz? Bu fikri gerçeğe dönüştürmek için, kanser ve ötesi için öncü terapötikler geliştirmek ve çığır açan araştırmaları en son teknolojilerle birleştirmeliydik. Klinikteki yaklaşımımızın değerini kanıtlarken, dünya çapındaki hastalara kişiselleştirilmiş tedaviler sunmak için gereken ortaklıkları, üretimi ve ekibi kurmaya devam edeceğiz. Almanya Mainz’deki köklerimizden başlayarak, kişiselleştirilmiş kanser tıbbı için lider küresel biyoteknoloji şirketi olmaya kararlıyız.^^

Pfizer Inc.

BioNTech Inc. kendini biraz daha büyüttükten sonra, önemli bir şirketle ortaklık kurdu. Bu şirketle kurduğu ortaklık da bugünlerde oluşturdukları Covid-19 aşısına katkı sağlayacaktı. 2018 yılının Ağustos ayında, gripten korunmak için mRNA tabanlı aşılar geliştirmek adına, ABD menşeili büyük bir ilaç şirketi olan Pfizer Inc. ile çok yıllık bir araştırma ve geliştirme (AR-GE) işbirliğine girdi. Anlaşmanın şartlarının gerektirdiklerinden biri de, BioNTech’in insan klinik çalışmalarında bir ilki tamamlamasının ardından, Pfizer, mRNA bazlı grip aşılarının daha ileri klinik geliştirme ve ticarileştirme sorumluluğunu tek başına üstleneceğiydi. Yani, Pfizer da klasik bir ABD şirketi gibi anlaşmalarda ticari sorumluluğu üstleniyordu.

Bill & Melinda Gates Vakfı

2019 yılının Eylül ayına gelindiğinde, Bill & Melinda Gates Vakfı ile HIV ve tüberküloz enfeksiyonlarının önlenmesi ve uzun süreli antiretroviral tedavisiz remisyon için, preklinik aşı ve immünoterapi adaylarını belirledi. Ve çalışmalarında  HIV ve tüberküloz programları geliştirmek üzere bir anlaşma imzaladı. Haziran 2020’de BioNTech , zorunlu dönüştürülebilir tahvillerin özel plasmanı yoluyla Singapur’daki Temasek Holdings’ten ve diğer yatırımcılardan 250 milyon Euro aldı. 2019’un Kasım ayında Covid-19 virüsü ortaya çıktığında BioNTech ve Pfizer birlikte bir çalışma yürüterek virüs üzerinde çeşitli çalışmalar yürüttüler. Bu çalışmalar sonucunda, geçen günlerde bir aşı oluşturdular. Aşının özelliklerinden kısaca bahsedecek olursak, aşının 65 yaş ve üstü insanlara %90 etki sağladığı kanıtlanmış olup, test süreçlerinde faz III aşamasında oldukları şirket tarafından açıklanmıştır.

Bill & Melinda Gates

Covid-19 Aşısı İçin ABD, BioNTech’e 1,95 Milyar $ Ödüyor

BioNTech ve Pfizer anlaşması sonucunda ortaya çıkan aşıyla alakalı ticari süreçler de başlatıldı. ABD ve İngiltere bu konuda büyük rol oynuyor. ABD Hükumeti, Covid-19 aşısı için neredeyse 2 milyar $ ödeyecek. Pfizer Inc. tarafından geliştirilmekte olan ‘PFE.N’ aşısı ve Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ‘22UAy.F’ aşısının, güvenli ve etkili olduğu kanıtlanırsa 50 milyon insana aşılanacağını şirketler 28 Ekim Çarşamba günü söylemişti. Ve bunun sonucunda da Trump yönetimi, ‘Warp Speed ​​Operasyonu’ programı kapsamında potansiyel aşıların geliştirilmesi ve satın alınması için milyarlarca dolar harcanacağını kabul etti. Pfizer ve BioNTech, klinik deneylerinden nihai doz seçiminde kesin olarak, 2020’nin sonuna kadar küresel olarak 100 milyona kadar doz üretmeyi hedefliyor ve 2021’in sonunda potansiyel olarak 1.3 milyardan fazla doz üreteceğini açıkladı. Pazartesi günü, şirketler İngiltere’ye 30 milyon doz aşı adayı sağlamayı kabul ettiler, ancak bir fiyat açıklamadılar. Pfizer’ın hisseleri yaklaşık % 5 artarken, BioNTech’in ABD’de listelenen hisseleri % 13 arttı.

Pfizer & BioNTech Inc.

Ve Bir ön analiz olarak, ilk etkili koronavirüs aşısının, insanların% 90’ından fazlasının Covid-19 virüsüne yakalanmasını önleyebileceğini gösteriyor. Konu hakkında Geliştiriciler, Pfizer ve BioNTech , bunu “bilim ve insanlık için harika bir gün” olarak tanımladılar. Aşılar, altı ülkede 43.500 kişi üzerinde test edildi ve herhangi bir güvenlik endişesi olduğu dile getirilmedi. Şirketler, ay sonuna kadar aşıyı kullanmak için acil durum onayı başvurusunda bulunmayı planlıyor. Hiçbir aşının, bu kadar kısa bir süre içerisinde son derece etkili olduğu kanıtlanamamıştı.

Önümüzde hala büyük zorluklar var, ancak duyuru, bilim adamlarının kendileri arasında kulak kulağa gülümseyerek anlatmaları ve bazılarının hayatın ilkbaharda normale dönebileceğini öne sürmeleriyle sıcak bir şekilde karşılandı.

Covıd-19 Aşısı

Ayrıca veriler gösteriyor ki, üç hafta arayla iki doza ihtiyaç olduğu belirlendi. ABD, Almanya, Brezilya, Arjantin, Güney Afrika ve Türkiye’deki denemeler, ikinci dozdan yedi gün sonra % 90 koruma sağlandığını yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkardı.

Aşıda Öncelikli Kişiler Kimler Olacak?

Herkes aşıyı hemen yaptıramayacak fakat, ülkeler kritik durumlarına göre kime öncelik verilmesi gerektiğini baştan saptayacak. Fakat, büyük ihtimalle böyle olacağını düşündüğümüz temel birkaç koşul var; Hastane personeli ve bakım evi çalışanları, ciddi hastalık riski en fazla olan yaşlılar ve birlikte çalıştıkları savunmasız insanlar nedeniyle her listenin başında olanlar onlar olacaktır. Muhtemelen, İngiltere bakım evlerindeki yaşlılara ve orada ikamet eden ve orada çalışan insanlara öncelik verilecekktir. Ancak, genele bakıldığında  aşının farklı yaş gruplarında ne kadar iyi çalıştığına ve virüsün nasıl yayıldığına bağlı olarak söylenecek tek şey ‘nihai bir kararın verilmediğidir.’  50 yaşın altındaki ve sağlık sorunları olmayan kişilerse, muhtemelen en son sırada yer alacaklardır. ABD başkanı seçilen Joe Biden ise bunun “harika bir haber” olduğunu geçenlerde söyledi ve ekledi; “Covid-19’a karşı mücadelenin bitmesine hala aylar kaldığını anlamak da önemli.” Dedi.

İngiltere Başbakanı’nın resmi sözcüsü, sonuçların “umut verici” olduğunu ve “NHS’nin (National Health Service)   Covid-19 aşısına sahip olduklarında en çok risk altında olanlar için bir aşılama programı başlatmaya hazır olduğunu” Ayrıca belirtmişti. Oxford Üniversitesi’nden Prof Peter Horby, “Bu haber beni kulaktan kulağa gülümsettirdi ve rahatlattı… Aşıların gerçek bir fark yaratmaya başlaması için uzun bir yol var, ancak bu bana bir dönüm noktası gibi geliyor.”

 Diyerek ekledi.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Peter Horby

 Devam eden üçüncü aşama testlerden alınan son verilere göre aşı, tüm ırklarda ve etnik gruplarda aynı oranda başarılı bir şekilde işe yarıyor.

Pfizer, aşıyı ABD’de acil kullanım için denetleyici kurumların onayına sunacağını duyurmuştu. Veriler dünya genelinde 41 bin kişiye yapılmış olan ikişer doz aşı  testlere dayanıyor. Pfizer ve BioNTech geçen hafta testlerin ilk sonuçlarını yayımlamıştı. Yüzde 90’ın üzerinde koruma sağlayan aşıda herhangi bir güvenlik sorunu olmadığını vurgulamıştı. İki şirket ilerleme kaydettikleri taktirde tarihe geçecek çalışmalar ortaya çıkaracaklar.

KAYNAKÇA

https://biontech.de/science/individualized-cancer-medicine

https://en.wikipedia.org/wiki/BioNTech#History

https://www.bbc.com/news/world-europe-54902056

https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-usa-pfizer/u-s-to-pay-pfizer-biontech-1-95-billion-for-covid-19-vaccine-idUSKCN24N1I9

https://www.bbc.com/news/health-54873105

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Burak
  Burak
  ziyaretci
  3 yıl önce

  Güzel bir yazıymış bilgilendirmeniz için teşekkürler

  Cevapla
  3
Giriş Yap
Yazı Ekle