Test Otomasyon Aracı Selenium Nedir?

 Test Otomasyon Aracı Selenium Nedir?
Okunuyor Test Otomasyon Aracı Selenium Nedir?

Merhaba bugün sizlerle “Test Otomasyon Aracı Selenium Nedir?”, “Bileşenleri Nelerdir?” kısaca bahsedeceğim. Umarım yararlı bir içerik olur. Hazırsanız başlayalım 🙂

Test Otomasyon Aracı Selenium, web uygulamalarını test etmek için kullanılmaktadır. Örneğin web sitenizde birçok buton var ve hepsi de farklı özelliklere sahip siz bunları webdriver’ın api’si sayesinde tek tek test etmek yerine adımları oluşturup istediğiniz zaman tek bir komutla bunların testini yapıp size bir rapor sunmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca C# , Groovy , Java , Perl , PHP , Python , Ruby ve Scala dahil olmak üzere bir birçok programlama dilinde kullanılabilir bir test aracıdır.

İçindekiler

Selenium Bileşenleri

Selenium IDE

Test Otomasyon Aracı Selenium Nedir?

Komut dosyaları otomatik olarak kaydedilebilir ve manuel olarak düzenlenebilir, bu da otomatik tamamlama desteği ve komutları hızla hareket ettirme yeteneği sağlar. Komut dosyaları, Selenium için özel bir komut dosyası yazma dili olan Selenese’de kaydedilir . Selenese, bir tarayıcıda eylemler gerçekleştirmek (bir bağlantıya tıklayın, bir seçenek seçin) ve ortaya çıkan sayfalardan veri almak için komutlar sağlar.

 • Normal bir kullanıcı gibi davranıp işlemleri ona göre yapıyor ve kaydediyor.
 • Fonksiyonel testler yazmak için kullanılabilir.
 • Firefox plug-in’i olarak çalışmaktadır.
 • Selenium’un open source olması sayesinde birçok platformda (Windows, Linux, IOS) herhangi bir sorun yaşamadan çalışmaktadır.

Selenium WebDriver

Test Otomasyon Aracı Selenium Nedir?

WebDriver bir çok browserda çalışmaktadır. (Firefox,Chrome,Opera, Safari, Internet Explorer) Bu durum test uzmanları için güzel bir özellik olup, browserların davranışlarını daha yakından görerek müdahale etmelerine olanak sağlar.

 • WebDriver testleri yürütmek için özel bir sunucuya ihtiyaç duymaz doğrudan bir tarayıcı örneğini başlatır ve onu denetler. 
 • WebDriver, test yapan kişilerin isteklerine göre browserın kendi metodlarını kullanarak işlem yapabilir.
 • API sayesinde projenizin diline göre Java, .NET, Python, Ruby, PHP,Perl gibi dillerini kullanarak test scriptlerinizi yazabilirsiniz.

Selenium Remote Control

Test Otomasyon Aracı Selenium Nedir?

Herhangi bir HTTP web sitesine karşı web uygulamaları için UI testlerini otomatikleştirmek için bir QA veya bir geliştiricinin herhangi bir programlama dilinde test senaryoları yazmasını sağlayan bir test çerçevesidir. Selenium RC, uygulamalarınız için daha güçlü bir test paketinin cevabıdır. İstemci kitaplıklarının sunucu tarafından kontrol edilen bir tarayıcıda testler yürütmesine izin veren bir istemci / sunucu modelini takip eder.

Selenium RC iki bölümden oluşur:

 • Tercih edilen bilgisayar dili için istemci kitaplıkları
 • Tarayıcıları otomatik olarak başlatan ve sonlandıran bir sunucu

Selenium Grid

Test Otomasyon Aracı Selenium Nedir?

Selenium Grid oluşturulan test caselerinin farklı ortamlarda aynı anda koşulmasını sağlamaktadır. Amaç farklı işletim sistemi, donanım, cihaz gibi kombinasyonlar üzerinde test sonuçlarını görmek, dağıtık ortamda paralel olarak test süreçlerini yürütmek ve test sonuçlarını hızlıca almaktır. Bu testler paralel olarak çalıştığında süre olarak ciddi bir zaman kazancı gözükmektedir. Selenium Hub ve Node yapısını kullanarak testlerini yapmaktadır

 • Ölçeklendirerek farklı işletim sistemlerinin farklı versiyonları olan tarayıcılarda koşabilir.
 • Zaman Tasarrufu sağlar.
 • Sunucuyu, ortamı çok hızlı bir şekilde ayağa kaldırır.
 • Testleri paralel olarak çalıştırmak için birden fazla makine kullanarak testleri koşması hızlandırılabilir.
 • SeleniumGrid her bir tarayıcı için tarayıcı özelliklerini alır ve her bir test için sunucuya bağlı olan testin istediği ortam ve tarayıcıya göre uygun makinelere yönlendirir.

Bugün Test Otomasyon Aracı Selenium Nedir? hakkında genel bilgiler edindik. Sizler için buraya bir youtube linki bırakıyorum izlemenizi öneririm. Diğer yazılarımızı okumak için linki tıklayabilirsiniz. 🙂 Daha başka konularda görüşmek üzere.

Hoşça Kalın 🙂

 • Kaynak

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
2
 • Gamze Nur
  Gamze Nur
  ziyaretci
  4 yıl önce

  Çok güzel anlatmışsınız yararlı oldu teşekkürler 🌼🥰

  Cevapla
  3
  • Mehtap Gülten
   Mehtap Gülten
   Konu Sahibi
   Silver Üye
   4 yıl önce

   Ne demek her zaman sizler için uğraşıyoruz. Çok teşekkür ederim gerçekten 🙂 Takipte kalın 🙂

   Cevapla
   3
Giriş Yap
Yazı Ekle