The Harvester Nedir?

 The Harvester Nedir?
Okunuyor The Harvester Nedir?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere The Harvester hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Hadi başlayalım..

İçindekiler

The Harvester

The Harvester, toolu pasif ve aktif bilgi toplamamızı sağlar. Örneğin; arama motorları, PGP anahtar sunucuları ve SHODAN bilgisayar veritabanı gibi farklı kamu kaynaklarından gelen e-postaları, alt alan adlarını, ana bilgisayarları, çalışan adlarını, açık bağlantı noktalarını ve daha bir çok şey hakkında bilgi toplamamızı sağlar. Bilgi toplama ihtiyacımızı karşılayabilmek için python ile geliştirilen bir tooldur. Sadece bilgi toplama noktasında değil hedef sisteme sızma işlemlerinde de kullanılan bir tooldur.

Nedir bu aktif-pasif bilgi toplama?

theharvester
theharvester

Hedef sistemin hakkında ne kadar bilgiye sahip olursanız o sistem üzerinde o kadar etkili olabileceğinizi unutmayın. Sistemin analiz edilme sürecinin en önemli aşaması bilgi toplama aşamasıdır. Bir sistem hakkında bilgi toplamak o sisteme hakim olmanız anlamına gelir. Bu yüzden sistem hakkında bilgi toplanması zorunludur.

Pasif Bilgi Toplama

Hedef sistem ile temasa/iletişime geçilmeden ve sistem üzerinde bir iz bırakmadan toplanan bilgilere denir. Ancak bilgi toplamaya çalıştığınızı hedef tarafa belli etmezsiniz. Karda yürüyüp iz bırakmayacaksınn 😂

Aktif Bilgi Toplama

Hedef sistem ile doğrudan iletişime geçilerek toplanan bilgilere denir. Hedef sistem ile doğrudan iletişim sağlandığı için daha net ve fazla sonuçlar elde ederiz.  Pasif bilgi toplamada elde edilemeyen bilgiler aktif bilgi toplama ile elde edilmeye çalışılır.

Umarım yazı sizler için faydalı olmuştur. Diğer yazılarımız için sayfamıza göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=VHJT28wNz4w&t=41s

Yazımı bir video ile noktalıyorum. Sağlıcakla kalın..❤

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle