Domain Nedir – Hosting Nedir?

 Domain Nedir – Hosting Nedir?
Okunuyor Domain Nedir – Hosting Nedir?

İçindekiler

Domain Nedir – Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Bir web sitesi yapıp yayınlamak istiyoruz, web sitesini kodladık, veya kodlattık, veya hazır bir paketi satın aldık. Bir sonra ki adımımız bu kodları, dosyaları internet ortamına atabilmek. Yani sunucuya. Bunu da hosting dediğimiz sanal yapılar sayesinde yapıyoruz. Kısacası kodlarımızı yükleyip internet ortamıyla birbirine bağladığımız yer. Daha farklı bir deyişle veriyi barındırdığımız alan.

Domain Nedir?

Domain Nedir?

Dosyalarımızı hosting hesabımıza yükledik. Peki sitemi görebilir miyim, her şey bitti mi? Hayır. Sitemizin bir adı yok. Aslında sitemize bir ip adresi ile ulaşılabilir. Ama kimse “123.146.34.38 ” gibi bir ip adresini aklında tutmayacağı için başka bir çözüm yolu gerekti.

Tabiri caizse bu TC kimlik numaralarına(ip adreslerini kastediyorum) bir isim verildi yani alan adı veya domain (yazilimvekodlar.com gibi). Sitemizin bir adı olmalı ki insanlar bu adı kullanarak sitemizi bulsunlar(“yazilimvekodlar.com” gibi). Bu site adlarına ise Domain (alan adı) diyoruz.

En çok kullanılan alan adı uzantıları ise com, net ve org uzantılarıdır. Her ülkenin kendine özgü alan adı uzantıları olmasının yanında ülkemizin alan adı uzantısı .tr’dir. Tescillediğiniz firmalarınız için com.tr, net.tr ve org.tr gibi alan adı uzantılarını sahiplenebilirsiniz. .TR uzantılı domainlerin asıl hakkı ODTÜ bünyesinde ki NIC.TR firmasındadır.

Domain Fiyatları

Domain Fiyatları

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki almak istediğiniz site adı herkes tarafından beğenilebilecek bir ad ise büyük ihtimal bir başkası tarafından çoktan alınmıştır. O yüzden istediğiniz domaini kimsenin alıp almadığını sorgulatmanız gerekiyor ki bunu birçok siteden yapabilirsiniz. Ben http://www.natro.com/domain-sorgulama adresini kullanıyorum. Baktınız, konrol ettiniz ve istediğiniz alan adı boş. Kullanabilirsiniz. Ücretlendirmede her firma birbirine çok yakın olmakla birlikte .com ücreti yıllık olarak yaklaşık 5 dolardır.

Hosting Fiyatları

Domain fiyatlarında olduğu gibi hosting fiyatlarında da benzerlik çoktur. Firmalar genelde birbirine yakın fiyatlandırma yaparlar. Sizler daha çok hangi firma daha iyi kullanıcı deneyimi sunmuş ona bakarak bu firmaları tercih edin. Örnek fiyatlandırma için https://www.natro.com/hosting adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle