Dünya’nın İkizi Keşfedildi: Gliese 12 b

 Dünya’nın İkizi Keşfedildi: Gliese 12 b
Okunuyor Dünya’nın İkizi Keşfedildi: Gliese 12 b

Yeni Keşfedilen Gezegen Gliese 12 b: İkinci Bir Dünya Mı?

Bilim dünyasında heyecan verici bir gelişme yaşandı! Araştırmacılar, Dünya’mıza inanılmaz benzerlikler gösteren yeni bir gezegen keşfettiler. ‘Gliese 12 b’ adı verilen bu gezegen, bizden sadece 40 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Boyut olarak Dünya’ya yakın olan Gliese 12 b, biraz daha küçük ve Venüs’ü andıran bir yapıya sahip.

Gliese 12 b, küçük ve soğuk bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde dönüyor. Yüzey sıcaklığı Dünya’dan sadece 10 santigrat derece daha yüksek. Ancak dikkat çekici bir şekilde, Gliese 12 b’de bir yıl sadece 12,8 gün sürüyor. Bunun nedeni, gezegenin kendi güneşine çok yakın olması ve hızlı bir şekilde dönmesi.

Bilim insanları, Gliese 12 b’nin güneşinden Dünya’nın Güneş’ten aldığı enerjiden 1,6 kat daha fazla enerji aldığını hesapladılar. Şimdilik atmosferinin olup olmadığı bilinmese de, araştırmalar devam ediyor. Eğer sulu bir atmosfere sahipse, Gliese 12 b gelecekte insanlık için yeni bir yaşam alanı olma potansiyeline sahip olabilir.

Keşif ekibinden Thomas Wilson, Gliese 12 b gibi gezegenlerin son derece nadir olduğunu belirtiyor. Bu tür gezegenler genellikle Dünya’dan çok uzakta bulunurken, Gliese 12 b bize oldukça yakın ve boyut olarak da Dünya’ya en çok benzeyen sıcak gezegen olma özelliğini taşıyor.

Yorum Yap