• Ana Sayfa
  • Oyun
  • Epic Games GTA 5’i Ücretsiz Olarak Dağıttıktan Sonra Neler Yaşandı?

Epic Games GTA 5’i Ücretsiz Olarak Dağıttıktan Sonra Neler Yaşandı?

 Epic Games GTA 5’i Ücretsiz Olarak Dağıttıktan Sonra Neler Yaşandı?
Okunuyor Epic Games GTA 5’i Ücretsiz Olarak Dağıttıktan Sonra Neler Yaşandı?

GTA V gibi meşhur bir oyunun ücretsiz dağıtımı beraberinde olumsuzluklar da getirebiliyor.

Epic Games GTA V’ı dağıttığında hepimizi çok şaşırttı. Kimimiz Watch Dogs 2, kimimiz başka bir oyun beklerken Epic Games Oyun Dünyasının mevcut devlerinden birisi olan GTA V’ı Ücretsiz olarak dağıttı. Bu arada hatırlatmak isterim ki bugün 21 Mayıs yani GTA V’ı Epic Games’ten ücretsiz olarak alabileceğiniz son gün.

Epic Games GTA V’ı Ücretsiz olarak alıma açtığında satış sitesi ve uygulama çöktü. Birkaç saat boyunca ne siteye, ne de uygulamaya girilebildi. Bazıları ilk saatlerde oyunu hiç hesabına ekleyememişken bazıları ise başka hesaplar üzerinden birkaç tane aldılar. Ve bu durum ne yazık ki oyunun online kısmında hile kullanan oyuncularda adeta patlama gibi bir artışa sebep oldu.

GTA-V-hile-dev-robot

Oyunlarda genelde para amaçlı vb. hilelerin ucu diğer insanlara en azından diğerlerine oranla daha az dokunur. Yine de dokunur tabii ki. Sonuçta bir emek veren oyuncu var bir de hile kullanıp birden gelişen kişiler. Ama bir de oyunu çekilmez kılan hileler var. örneğin hile kullanan kişiler sizi kafese hapsedebiliyor veya sizi dev bir hamburger veya turuncu bir topa dönüştürebiliyor. Ya da haritanın başından ucuna kadar dev kargo uçaklarının enkazlarını yağdırabiliyor. Bunlar gibi oyunu cidden oynanamaz hale getiren daha sürüyle hile bulunuyor. Benim karşılaştığım en sıradışı ve abartılı hile ise yukarıda görseli bulunan Voltran mantıklı bir tank, helikopter, uçak karışımı devasa bir robot. Bu hileler ücretsiz dağıtımdan önce de bulunuyordu fakat bu kadar fazla değildi.

Ve tabii ki serverlar. Oyunun online versiyonunda önceden serverlarda baya sıkıntı bulunuyordu. sizi birden serverdan atabiliyor ve ayrı bir serverda tek başınıza devam ediyordunuz. Bir daha ayrı bir servera bağlanmanız gerekiyordu. Bazen bir görevin ortasında, bazen de bir araba sürerken bu olay yaşanabiliyordu. İlk zamanlarına göre bu durum nispeten azalmıştı fakat ücretsiz dağıtımla beraber bu sıkıntı yeniden arttı. Arada bir de hiç bağlanamadığınız da oluyor. “Rockstar Games’in Destek sayfasıyla iletişime geçin” benzeri bir hata veriyor.

Bir diğer durum da oyuna para verip alanların Epic Games ve oyunu ücretsiz alanlara karşı tutumları. Bazı oyuncular bu durumu hoşgörüyle karşılasa da bazıları yeni oyunculara acemilere zorbalık yapabiliyor. Şöyle de bir durum var ki oyun içindeki yeni oyuncuların diğer oyunculara karşı duyarsızlığı. Yeni oyuncular diğer oyuncuları adeta bir tehdit olarak görüyor ve direkt olarak ateş açmaya başlıyorlar ve oyunu zehir edebiliyorlar. Bu durum tecrübeli oyunculara oranla yeni oyuncularda daha fazla. Tabii ki bu her oyuncuda geçerli değil, sonuçta her oyuncunun mizacı ve oynama sebebi farklı. Oyunda bilmeyenler için pasif mod detayı da bulunuyor. Bu özelliği açtığınızda diğer oyuncular size zarar veremiyor ama siz de herhangi bir saldırıda bulunamıyorsunuz, silah seçme menüsü kilitleniyor. Pasif modu M tuşuna basıp en altta bulunan Enable passive mode seçeneğine basarak açabilirsiniz.

Yorum Yap