Html Yazı Stilleri

 Html Yazı Stilleri
Okunuyor Html Yazı Stilleri

İçindekiler

HTML Yazı Stilleri

Html dosyanızda yazı stilleri sizin seo puanınızda önemli bir rol oynar.Bir html sayfasında yazı stilini farklı yollarla değiştirmemiz mümkündür.Bu yazımızda html dosyasında yazı stilini değiştirmeyi,en çok kullanılan html yazı stillerini ayrıntılı bir şekilde görücez.

2.Html Yazı Stilleri ve En Çok Kullanılan Yazı Stilleri Nelerdir?

1.Html Dosyasında Yazı Stilleri Nasıl Değiştirilir ?

<font> etiketi artık önemini HTML 4 ve XHTML  gibi dillerde yitirsede kullanımı merak edenler için şu şekildedir.

<font> etiketi 3 farklı parametre alır.

size : Punto büyüklüğünü ayarlamak için kullanılır.
face : Yazı tipi belirmede kullanılır.
color: Yazı rengi belirlemede kullanılır.

Kullanımı hakkında bir örnek vericek olursak

<p>
<font size="2" face="Verdana">
Yazı Büyüklüğü 2 ve Yazı tipi Verdana olan bir Paragraf.
</font>
</p>

<p>
<font size="6" face="Arial" color="red">
Bu da Yazı Büyüklüğü 6 , Yazı tipi Arial ve rengi kırmızı olan bir Paragraf.
</font>
</p>

Font etiketine değinsekde kullanımı önerilmez.Bu etiket yerine style sheets (Css) kullanmanız daha uygun olacaktır.

Bir başka Yöntem de Şu şekildedir :

<p style = "font-family:Impact,helvetica;">
Metninizi Bu şekilde style özelliğini kullanarak da yapabilirsiniz.
</p>

Css‘ de ise yazı stili değiştirme şu şekildedir.

CSS kodları arasına :

h2 {font-family : Impact ;}

p { font-family: Times New Roman, Arial Black ; }

Yazmamız yeterli olucaktır. Burdaki font-family kodu yazı stili seçmemizde kullanacağımız kod olucaktır.

Artık Html yazı stili’ni nasıl değiştirildiğini gördükten sonra Html yazı stillerine geçebiliriz.Yazı stillerinin nasıl kullanılacağı hakkında daha detaylı bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

2.Html Yazı Stilleri Nelerdir,En Çok Kullanılan Html Yazı Stilleri Nelerdir?

Yazı Stilleri

Arial

Sans-serif ailesine ait olan Arial yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.Çevrimiçi makalelerde ve yazılı medyada kullanılması ile ön planadır.Kendisi bir çok eleştirmen tarafından güvenli olması iddiası nedeniyle tercih edilen en çok html yazı stilleri arasında birinci sırada yer almakta.

Helvetica

Listemizde dünya üzerinde en çok kullanılan html yazı stilleri arasında Helvetica‘ya yer vermeden olmaz.

Tasarımcıların gözde html yazı stili’dir.Ayrıca bilindik markalardan Bmw,Motorola,Kawasaki gibi markalarında kullandığı yazı tipidir.

Trajan

Film afişlerinde sıklıkla kullanılması ile ön plandadır.Ayrıca Hollywood afişlerinden aşina olabilirsiniz.Reklam tasarımı haricinde genellikle prodüksiyon ajansları tarafından kullanılır.

Futura

Uzun süreli okunan ve göz yormayan font olarak kullanılır.Bu fontu yine tasarımcıların gözde fontu olması ile birlikte büyük ekranlarda yapılan işlerdede karşımıza çıkmakta.

Gramond

Gramond listedeki Helvetica fontundan sonra seçilen en iyi fontdur.Kendisi dergilerde,uzun yazılarda,web sitelerinde ve kitaplarda en çok tecih edilmesi sebebiyle listemizde yer vermek istedik.

Gotham

Grafik tasarımcıların estetik görünümü ve geometrik yapısı ile tercih edilen ve kullanım alanı logo tasarımlarında ve başlıklarda gözümüze çarpıyor. Ayrca Bodoni, erkek yazı fontları arasında yer almakta.

Candara

Adındanda anlaşılacağı üzere bir işletim sisteminin yazı tipidir.Kendisini aşikar olduğumuz Microsoft şirketi tarafından Vista Candara işletim sisteminde hayat bulmasıyla ön plandadır.

Didot

Amerika haber kanalı olan The Late Show of Stephen Colbert, CBS News gibi kanallarda kullanılan bir Serif fontudur.

Frutiger

Yapısı bakımından ince olması ve sıcaklığı ile sevilen bir font olması ve web 2.0 logo tasarımlarında sıkça kullanılması gözümüze çarpıyor.

Monaco

Bu yazı tipi MacOs X işletim siteminin orjinal yazı tipidir.Farklı olarak içlerinde köşegen O harfi 0 rakamına shiptir.Ayrıca MacOsS Monaco’yu 2009’a kadar Xcode ve Terminalinde kullandığı bilgisinide vermemiz yerinde olur.

Roboto

Sade ve kullanımı kolay olan Roboto kurumsal kimlik tasarımı gerektiren işlerde sıklıkla kullanılır.Ayrıca logo ,banner ,karvizit tasarımlarında da sıklıkla kullanılan yazı tipidir.Ayrıca erkek yazı fontları arasında yer alır.

Bickham Script Pro

Bickham Script Pro genellikle resmi işlerde ,özel metinlerde ve davet mektuplarında sık kullanılan bir dezavantaj olarak okunabilirliği bazı tasarım alanlarında (Reklamcılı ve tasarımclık gibi) yetersiz kaldığını söyleyebiliriz.

Times

Adından da anlaşılacağı üzere Times yazı tipi Times dergisinde kullanılmış ve yazı tipidir.

Verdana

Listemizin son html yazı stili olan Verdena ile bitiriyoruz.Verdena yazı tipinin en güzel yanlarından biri dşük çözünürlüklü ve küçük ekranlarda bile okunurluğunu korumakta.Kendisi IKEA Mağzasının sitelerinde ve kataloglarında kullanması buna verilecek örneklerden biridir.

HTML Dosyasına Link Verme İşlemlerini bu yazımızdan okuyabilirsiniz. Yazılar ile çalışıyorsanız aşağıda ki videoyu da izlemek isteyebilirsiniz. Youtube’da izle

Yorum Yap