INSTAGRAM HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 1 BİLGİ; TAKLİT FORMU NEDİR?

 INSTAGRAM HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 1 BİLGİ; TAKLİT FORMU NEDİR?
Okunuyor INSTAGRAM HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 1 BİLGİ; TAKLİT FORMU NEDİR?

İnstagram Taklit Formu Nedir? Taklit Hesabımı Nasıl Kapatırım? Taklit Hesabımı Nasıl Şikayet Ederim? Sahte Hesapları Nasıl Şikayet Ederim? İnstagram Taklit Formunu Nasıl Doldururum? Taklit Formu İçin Gerekli Şeyler Nelerdir? Taklit Hesaplardan Nasıl Korunursunuz? Taklit Hesapları Yasal Açıdan Nasıl Değerlendirilebilir? İnstagram Taklit Hesapları Hangi Yöntemlerle Çalışırlar? Taklit Hesaplardan Korunmalı Mıyız? Taklit Hesapların Riskleri Nelerdir? Taklit Hesapları Genellikle Ne Amaçla Kullanılır?

Sosyal Mecra’ ya ulaşmak için buraya tıklayınız.

Herkese merhaba. Bu yazımda Instagramın kendi kullanıcılarının güvenliği için oluşturmuş olduğu “Instagram Taklit Formu”nan bahsedeceğim. Öncelikle bu tür taklit hesaplarının ne amaçla oluşturulduğunu ve taklit edilen hesapların asıl kullanıcıları için ne tür riskler oluşturduğunu değerlendirmek gerek.

İnstagram yardım merkezi

 Taklit hesaplarının oluşturulma sebeplerinin en bilinen ve genel amaçlarından biri olarak şu söylenebilir; bir hesabın, takipçileri veya takip edilenleriyle iletişime geçip, bu kişileri herhangi bir operatörün gerçekte olmayan kampanyalarından bahsederek para kazanma vaadiyle asıl kullanıcıları yönlendirerek bu kişileri dolandırmayı amaçlarlar.

Bir diğer amaç ise, Instagram hesabı bulunan ve sizin hesabınızı kapatmak isteyen kişiler, sizin profil resminizi, biyografinizi ve paylaşmış olduğunuz resim ve videolarınızı elinde bulunan hesaba birebir kopyalar(Gerçek profil kendisiymiş gibi gösterir). Daha sonra sizin kendi kişisel, orjinal hesabınızı “bu hesap beni taklit ediyor” diye şikayet eder. Sonra sizin sahte profil olduğunuzu, sizin profilinizi kopyalayan kişinin gerçek hesap olduğunu zanneder ve hesabınızı kapatır.

İnstagram Taklit Şikayet Formu

 Göründüğü üzere maddi zararlar verebilen ve yasal açıdan ciddi suçlar olarak görülen amaçları benimserler taklit hesap kullanıcıları. O yüzden bu tür hesaplardan korunmak elzem bir husustur.

Part 1

Öyleyse, taklit formunun ne olduğu hakkındaki detaylardan bahsedeyim kısaca; İnstagram bu formu doldurmadığınız takdirde bile taklit edilmiş hesapları kapatıyor. Fakat sizin form doldurmanız bu kapatma sürecini hızlandırmış oluyor, çünkü şikayetiniz sayesinde şikayet formu göndermiş oluyorsunuz.

Yukarıda eklemiş olduğum ekran görüntüsünü incelediğinizde taklit hesabınızı şikayet etmeniz için ne tür bilgilerin gerekli olduğunu göreceksiniz. Ardından, gerekli bilgiler doldurulduktan sonra dosya seç bölümüne yönlendirileceksiniz. Dosya seç kısmına kimliğinizin veya ehliyetinizin ön yüzünün fotoğrafını eklemeniz gerekmektedir. Kimlik istemedeki amaç gerçek kişi olup olmadığımızı doğrulamaktır.

Part 2

Dosya seç butonunun hemen üstünde şu açıklamayı göreceksiniz;
Kimlik belgenizi elinizde tutarken çekilmiş bir fotoğrafınız veya temsil etmeye yetkili olduğunuz kişinin kimliğini elinde tutarken çekilmiş bir fotoğrafı. Mümkünse, lütfen bu dosyayı “JPEG” olarak kaydedin. Ardından, “ek bilgiler” kısmına yönlendirildiğinizde ise taklit hesabı hakkında ve formu doldurma sebebinizi kısaca izah etmeniz gerekiyor. Bu tür şikayetleri takipçisi fazla olan ve mavi tikli hesaplar yaptığında daha çabuk ve başarılı sonuçlar alıyorlar. Bunun sebebi ise, Mavi tikli hesaplar, Instagram tarafından doğrulanmış hesaplardır. Mavi tikli hesaplara yani doğrulanmış profillere, doğrulanmamış profillere nazaran daha öncelik tanınmakta.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, daha çok yazı okumak için https://webodasi.com/‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle