iPhone 13 mü yoksa 14 mü?

 iPhone 13 mü yoksa 14 mü?
Okunuyor iPhone 13 mü yoksa 14 mü?

iPhone 13 isminin koyulması biraz zor gibi duruyor çünkü: 13 sayısının uğursuz bir sayı olduğuna inanıldığı için bu sene çıkarılacak olan iPhone modelinde; iPhone 21 ya da iPhone 14 isimlerinin kullanılması bekleniyor.

İçindekiler

Sizce isim konusunda Apple ne yapacak tahminlerinizi yorumlara yazarak söyleyebilirsiniz.

Bu yıl en çok satanlar listesinde olan ve Apple’ ın ciddi oranlarda kâr yapmasını sağlayan iPhone 12, iPhone SE (2. Nesil) ve iPhone XR modelleriyle birlikte iPhone 13 için beklentileri çok yükseltti. Apple’ ın, sızdırılan bilgilere göre hem teknik özellik hemde tasarım bakımından bazı değişiklikler yapacağı kesinleşti.

Ekran

Bu değişikliklerden belkide en önemlisi ekran yenileme hızı. iPhone yeni çıkaracak olan telefon modellerinin sızıntı bilgilerine göre ekran yenileme hızının 120 Hz olacağı tahmin ediliyor. Aslında iPhone 12 modellerinde de 120 Hz ekran yenileme hızı koyacağı bekleniyordu fakat Apple ekran yenileme hızını 60 Hz yaparak bu sefer kötü anlamda şaşırtmıştı hatta iPhone 12 modeli çıkmadan önce de sızıntı bilgilerin neredeyse %90′ ı 120 Hz ekran yenileme hızı olacağını söylüyordu. Çünkü: Android dünyasının neredeyse tamamı artık ekranlarında 120 Hz ekran yenileme hızı kullanırken Apple’ ın bunu yapmaması çok büyük bir eksiklik olarak görülüyordu.

Güvenlik

iPhone X modeli ile birlikte parmak izi güvenliğini kaldırıp onun yerine yüz tanıma sistemini koyan Apple, maske takınca kilidin açılmaması, güneş gözlüğü ya da normal gözlük takınca yüz kilidi sensörünün ara sırada olsa tanıyamaması gibi ufak ama önemli sorunlar yüzünden tepki alan şirket yeni çıkacak olan modellerde ekrana gömülü parmak izi tanıma sensörünün koyulması bekleniyor.

Batarya

Başka bir sızıntı bilgiye göre Apple’ ın yeni çıkaracağı iPhone 13 modellerinde belki telefon dünyasında devrim olacak başka bir yenilikle gelmesi tahmin ediliyor. Bu yenilik artık bundan sonra Apple’ ın yeni telefon modellerinde şarj girişi olmayacağı sızıntı bilgiler arasında. Telefon üreten teknolojik şirketlerin gitgide telefonları kablolu şarjdan koparmak istedikleri aşikar heleki Xiaomi Air Change ile “keşke telefonu adaptöre takmadan kendi kendine şarj olsa” hayali gerçekleşmek üzere.

Bu sene çıkacak olan iPhone 13 modelinde bir önceki sürümü olan iPhone 12′ nin bataryasına göre 665 mAh daha fazla olacağı yine sızıntı bilgiler arasında.

İşlemci

Yeni modelde CPU ve GPU tarafında da performans ve iyileştirmeler bekleyen kullanıcıların yüzünü güldürecek bir diğer haber A15 Bionic yonga setinin kullanılması. Ortaya çıkan raporlar, A13 ve A14 Bionic yonga seti arasındaki %17’lik CPU ve %8’ lik GPU performans farkının, A14 ve A15 Bionic yonga seti arasında da kayda değer artışlar olacağını bildiriyor.

Yeni gelecek olan modelde mmWave ve 6 GHz altı 5G ağlarını destekleyen 5nm Snapdragon X60 modem kullanılması beklenirken aynı zamanda kablosuz bağlantıları daha da hızlandıracak Wi-Fi 6E bağlantı teknolojisinin yanında gelmesi bekleniyor.

Kamera

Kamera konusuna gelecek olursak iPhone 13‘ ün iPhone 12’ den daha iyi olacağı zaten tahmin edilebilir bir durum ama teknik olarak belirtmek gerekirse; KGI analisti Ming-Chi Kuo‘ya göre; iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max hem ultra geniş kameralar, hem de daha geniş sensörlere sahip olacak. Kuo ayrıca iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinin f/1.8 diyafram açıklığına sahip olacağını, bunun daha kaliteli fotoğraflar çekme ihtimalini artıracağını söylüyor. Kuo sadece bunlarla kalmayıp; iPhone 12 Pro Max modelinde kullanılan optik görüntü sabitleyicinin, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinde kullanılacağını söyledi.

Depolama

Apple bu sefer yeniliklere doymayıp bir de depolama konusunda da ekleme yapıyor. Doğru çıkan sızıntılarıyla ön plana çıkan Jon Prosser, geçtiğimiz günlerde atmış olduğu bir tweet ile iPhone 13 serisinde 1 TB depolama alanı kullanılmaya başlanılacağını iddia etti. Ancak şu ana kadar almış olduğumuz bilgiler, iPhone 13 serisinin 128 GB, 256 GB ve 512 GB varyantlarında satışa çıkacağı oldu.

Fiyat

Fiyat konusunda sızıntı bilgilere göre çok büyük bir yükseliş ya da azalış olacağı pek gözükmüyor. Fiyatlandırma listesine bakıldığı zaman geçen seneki iPhone 12 modellerinin fiyat aralığı ile aynı ya da benzer olacağı tahmin ediliyor.

  • iPhone 12 mini 64 GB: 699 Dolar
  • iPhone 12 64 GB: 799 Dolar
  • iPhone 12 Pro 128 GB: 999 Dolar 
  • iPhone 12 Pro Max 128 GB: 1099 Dolar

Aşağıya bırakmış olduğum video sayesinde isterseniz iPhone 13 hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Herkese iyi seyirler👇

iPhone 12 çıkar çıkmaz “acaba iPhone 13‘ ün ve yanında gelecek olan diğer modellerinde teknik özellikleri ve tasarımı nasıl olacak?” diye bizlerin kafasına düşüren Apple, bu sene yeni çıkartacak olan telefon modelinde/modellerinde sızıntı bilgilere göre bakalım nasıl bir telefon çıkartacak. Bu konu hakkında olan tahminlerinizi ve yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağız.

Teknoloji ve daha fazlası için WebOdası 👈

Yorum Yap