İŞİNİZE YARAYACAK 17 GOOGLE CHROME EKLENTİSİ

 İŞİNİZE YARAYACAK 17 GOOGLE CHROME EKLENTİSİ
Okunuyor İŞİNİZE YARAYACAK 17 GOOGLE CHROME EKLENTİSİ


Birçoğumuz bilgisayar başında çok fazla vakit geçiriyoruz ve birçok işimizi internet üzerinden hallediyoruz. Chrome kullanırken işlerinizi pratik bir şekilde halledebilmeniz için kullanışlı eklentileri derledik. Bu eklentileri Chrome Web Mağazası’ndan indirebilirsiniz. 

İçindekiler

Start.me

Yeni sekme sayfanızı kişiselleştirmeye yarayan bir Chrome eklentisidir. Yer imlerinizi, takvim, E-posta ve notlar gibi widget’larınızı ana sayfanıza eklemenizi sağlar. Böylelikle zaman kaybetmeden sıkça kullandığınız site ve uygulamalara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

The Great Suspender

Kullanmadığınız sekmeleri askıya alarak internet ve bellek durumunuzu iyileştirmeye yarar. Çok fazla sekmeniz açıksa bu Chrome eklentisi ile sadece aktif kullandığınız sekmenin CPU ve RAM tüketmesini sağlayarak diğer sekmeleri dondurabiliyorsunuz. Bu da bellek tüketimini azaltarak sisteminizin yavaşlamasını engelliyor.

Instagram

Instagramı aktif kullanan biriyseniz ve aynı zamanda bilgisayarda yoğun olarak çalışıyorsanız bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Telefonunuza bakmadan Instagram bildirimlerinizi kontrol edebilirsiniz.

WhatsChrome

WhatsApp bildirimlerinizi masaüstünden takip edebilmenizi sağlar. Sürekli telefonunuzu kontrol etmek zorunda kalmazsınız. Ama eklenti açık olduğu sürece çevrimiçi görüneceğinizi de unutmayın.

LastPass

LastPass uygulamasının ne işe yaradığından bu yazımızda bahsetmiştik. Şifrelerinizi kaydetmenizi sağlayan bu uygulamanın Chrome eklentisi de bulunmakta. Bilgisayarınızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Session Buddy

Açık sekmelerinizi koleksiyonlar olarak kaydedebilir ve daha sonra hızlıca bulup yükleyebilirsiniz. Tarayaıcınızın veya bilgisayarınızın çökmesi durumunda açık sekmelerinizi otomatik olarak kurtarmanızı da sağlar.
Benzer bir Chrome eklentisi olan OneTab’ı veya Tab Resize’ı da kullanabilirsiniz.

TinEye

Resim arama motoru olarak çalışan bu eklenti, bulduğunuz resimlere benzer başka resimler bulmanızı veya aynı resmin daha kaliteli versiyonlarını bulmanızı sağlıyor.

Dark Reader

Web siteleri için gece modu oluşturur ve karanlıkta okuma yapmanızı kolaylaştırır.

AdBlocker Ultimate

Ücretsiz ve gelişmiş bir reklam engelleyicisidir. Tüm reklamaları kaldırma, kötü amaçlı yazılım ve izlenmeyi engelleme ve tarayıcı performansını artırma gibi özelliklei bulunuyor.

Check My Links

Daha çok web tasarımcılara, geliştiricilere ve içerik oluşturuculara hitap etse de çoğumuz için kullanışlı bir eklenti olduğunu söyleyebiliriz. Bir sitedeki bağlantıların (linklerin) çalışıp çalışmadığını size gösterir. Çalışma veya araştırma yaparken boşa zaman harcamanıza engel olur.

Web of Trust

İnternet sitelerini güvenirlik, satıcı itibarı ve gizlilik gibi konularda derecelendirir. Siz de sitenin ne derece güvenli olduğu hakkında bir fikre sahip olursunuz.

Google Translate

Google çeviri hizmetlerini daha kullanışlı hale getirmenize yarıyor. Bir internet sitesine girdiğinizde bir kelimeyi veya paragrafı işaretleyerek istediğiniz dilde çevirisini görebilirsiniz. 

Evernote Web Clipper

Bu bir not alma uygulaması. Web sitelerinden bir şeyleri alıp not edebilir, önemli gördüğünüz yerleri işaretleyerek kaydedebilirsiniz. 

Awesome Screenshot

Bilgisayardan ekran alıntısı aracına ihtiyaç duymadan girdiğiniz sitelerden kolayca ekran görüntüsü almanızı ve bu görüntüler üzerinde çizim yapmanızı sağlayan bir Chrome eklentisidir. 

Stay Focusd

İnternette vakit geçirirken kendinizi kaybediyorsanız bu Chrome eklentisini mutlaka edinmelisiniz. Stayfocusd sizin belirlediğiniz sitelerde yine sizin belirlediğiniz süre kadar zaman geçirmenize izin verir. Süre dolduğundaysa siteyi kapatıyor. 

CrackWatch

Yeni çıkan tüm oyunların kırılıp kırılmadığını gösteriyor. Beklediğiniz oyunun kırılıp kırılmadığını görebilmeniz için üyelik oluşturmanız gerekiyor. Çok sıkı bir oyun meraklısıysanız bu eklentiyi edinerek oyununuzun durumundan daha kısa sürede haberdar olabilirsiniz.

Eklenti Yöneticisi

Chromunuza bu kadar eklenti yükledikten sonra yer kaplamalarını engellemek için Eklenti Yöneticisini kullanabilirsiniz.
Peki bu eklentileri nasıl kaldırabilirsiniz? Kaldırmak istediğiniz eklentinin üzerine sağ tıklayıp “Chromedan kaldır” ı işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Benzer yazılarımızı okumak için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

KAYNAK

KAYNAK

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle