LEZZET DÜNYANIZI ZENGİNLEŞTİREBİLECEK BAZI DÜNYA MUTFAKLARI

 LEZZET DÜNYANIZI ZENGİNLEŞTİREBİLECEK BAZI DÜNYA MUTFAKLARI
Okunuyor LEZZET DÜNYANIZI ZENGİNLEŞTİREBİLECEK BAZI DÜNYA MUTFAKLARI

Yemek insanlığın var oluşunda bu yana insanlık için en temel ve en önemli ihtiyaç olmuştur. Bu yüzden farklı kültürler farklı bakış açıları ile yemeğe verdikleri bu önemi farklı biçimlerde ürünlerine yansıtmıştır. Ve dünya mutfağı kültürü geçmişten bu yana gelen bu biçimlendirmeler ile şekillenerek günümüz hallerini ortaya çıkarmışlardır. Son zamanlarda benim de yakinen takip ettiğim dünya mutfağını sizlerin de gözleri önüne sermek istedim. Eğer farklı tatlar ve farklı lezzetleri denemeyi seviyorsanız bu blog gayet ilginizi çekecektir.

Öncelikle Dünya mutfağının ne demek olduğunu ve ne tür tatlar barındırdığını irdelemek gerekir.

World Cuisine

Dünya mutfağı denince ortak tat ve lezzet duygusunu ifade eder, bunu kapsayan mutfakları değerlendirdiğimizde ise; Çin Lokantaları, Japonya’nın geleneksel Sushi lokantaları, İtalyan Pizza ve Arjantin Biff restaurantları, Hindistan mutfağı restauranları, Endonezya Mutfağı restoranları tüm dünyada farklı milletler tarafından popüler olan ve tüketilen yemek ve lezzetlere örnek verilebilir. Adını geçen bu mutfakların pişirme yöntemleri, kullandıkları ürünler, iklimleri ve ekosistemleri, gelenekleri ve kültürleri açısından birbirlerinden farklılık göstermektedir. Dünyada gelişen yemek kültüründeki küreselleşme faaliyetleri sayesinde birçok ülke ve bölge kendi geleneksel ve yöresel yemekleri yanı sıra farklı kültürleri yansıtan yemekleri ve ürünleri de kullanarak farklı mutfaklara ulaşma fırsatı yakaladılar. Dünya mutfağının yanı sıra yöresel tat ve lezzetleri değerlendirdiğimizde, yöresel lezzetler genellikle belirli bir ülkeye, bölgeye veya yöreye ait yemekleri belirtmiş oluruz. Bu yemekler o bölgenin kendi ürünlerinin kendine has ve gelenekçil yapısıyla ve metoduyla birleşerek üstünde o bölgeye dair izler taşır. Bu mutfaklar arasında en tanınmış olanlarının bazılarını sizler için sıraladım.

İtalyan Mutfağı

italian cuisine

Avrupa’daki yemek kültürüne ve Akdeniz’in yemek kültürü birikimine büyük katkılar sağlamış bir mutfaktır. Fransız mutfağındaki estetik kaygıyı da görebilirsiniz, Akdeniz mutfağındaki ürünleri de görebilirsiniz. Özellikle balık ve peynirin de büyük önem arz ettiği bir mutfaktır. Balık genellikle İtalya’nın geleneksel yemeklerinde kullanılırken, peynir Dünya mutfağına dair yemeklerinde daha çok kullanılmıştır. Örneğin Dünya mutfağına katkısı olan pizzasında olağanca peynir kullanılabiliyorken, yöresel bir yemeği olan “acciughe sotto sale”de Akdeniz hamsisi kullanılmaktadır. “acciughe sotto sale” Türkçe anlamı tuzlu hamsi anlamına gelmektedir. Yemeklerde genellikle “antipasto” (meze) olarak servis edilmektedir. Bunun yanı sıra hiç hafife alınamayacak ölçüde makarna ve ekmek kültürü vardır. Yemeklerinin çoğu makarna yani erişte içermektedir. Ayrıca binbir çeşitten oluşan bir ekmek kültürlerini de vurgulayarak belirtmek gerekir. Makarnalar biçimlerine göre penne, maccheroni, spaghetti, linguine, fusilli, lazanya gibi isimler alabilirler. İtalyan pizzalarına ün kazandıran  temel şey ise  İtalyan kültüründe yer alan sos ve peynirleridir.

acciughe sotto sale

İspanyol Mutfağı

Spain Cuisine

İki önemli yemeğiyle akıllarda yer tutmuş olan enfes yemekleriyle ün kazanmış bir mutfaktır. Estetik kaygı gütmeyen fakat buna rağmen hem görsel anlamda hem de lezzet anlamında harikalar yaratmış bir mutfaktır. İlk olarak İspanya mutfağı dendiğinde akıllara “Paella” gelmektedir. Bu yemek İspanya’da yöresel bir yemek haline gelmişken Dünya mutfağı açısından da popüler bir yemek haline gelmiştir. Hatta Türkiye’de buna İspanyol pilavı da denmektedir. Bir diğer yemek ise omleti andıran fakat İspanya’da özel günler için yapılan bir yemektir. Özellikle “babalar günü” için büyük önem arz etmektedir. Bu yemeğin adı “tortilla sacromonte”dir. Bu omlet her ne kadar omleti andırıyor olsa da içindeki ürün zenginliğinden dolayı özel günler için yapılıyor olmasını anlamak aşikardır. İçerisinde yumurta, süt, patates, biber, mantar, kuzu  beyni, jambon, sızma zeytinyağı, tuz, un kullanılmaktadır. Bizzat  kendim de bu tarifi deneyip gayet lezzetli sonuçlar aldığım için siz okurlarıma da gönül rahatlığıyla öneriyorum. Denemenizi tavsiye ederim.

tortilla sacromonte

Fransız Mutfağı

french cuisine

Estetik kaygının çok güdüldüğü, ayrıca tıpkı İtalyan mutfağındaki gibi hamur işi ve peynirin yoğun kullanıldığı ve muhteşem lezzetlerin yaratıldığı bir mutfak. Özellikle kruvasanı ve eti en iyi kullandığı yemeklerinden biri olan Cassoulet’i müthiştir.

Cassoulet

Japon Mutfağı

Japanese Cuisine

Mutfağın ana gıdası pilav olmakla birlikte ürüne olan saygı çok fazladır. Özellikle yemek pişirme teknikleri sayılamayacak kadar fazladır. Ve bu tekniklerin bazıları bir yemek adı veya bir mutfak adı olarak da kullanılmaktadır. Japon Mutfağı içerisindeki bir alt mutfak olarak da belirtilebilir. Bunlardan en yaygını “Kaiseki Mutfağı”dır. Ayrıca “kaiseki ryori” adında üst düzey bir yemekleri de vardır. Ayrıca bu mutfakta amaç yemek yapmanın yanı sıra sanat yapmak da demektir. Çünkü tıpkı Fransız Mutfağı’nda olduğu gibi bu mutfakta da estetik kaygı ön plandadır. Geleneklerle biçimlendirilmiş ürünler yeni lezzetler tanımanıza yardımcı olabilmektedir. Tavsiye edilmesi gereken temel mutfaklardandır.

Kaiseki

KAYNAKÇA

https://edition.cnn.com/travel/article/essential-spanish-dishes/index.html

https://www.allrecipes.com/recipes/86/world-cuisine/

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle