Microsoft Ekibi Açık Kaynak Konusunda Yanıldıklarını Belirtti

 Microsoft Ekibi Açık Kaynak Konusunda Yanıldıklarını Belirtti
Okunuyor Microsoft Ekibi Açık Kaynak Konusunda Yanıldıklarını Belirtti

Microsoft ekibi linux ile verdiği hakimiyet savaşından sonra açık kaynak konusunda yanlış olduklarını belirtti. Eski Microsoft CEO’su Steve Ballmer Linux hakkında “dokunduğu herşeyi fikri mülkiyet anlayışıyla kendisine bağlayan bir kanser” sözlerini söylemişti.

Microsoft başkanı Brad Smith, şirketin açık kaynak konusunda yanlış olduğuna inanıyor. Smith, yakın zamanda yapılan bir MIT etkinliğinde, “Açık kaynak yüzyılın başında patladığında Microsoft tarihin yanlış tarafındaydı diyebilirim” sözlerini kullanmıştı. Brad Smith 25 yıldan uzun bir süredir Microsoft’ta ve açık kaynaklı yazılımlarla yaptığı savaşlarda şirketin kıdemli avukatlarından biriydi. Smith “İyi haber şu ki, eğer yaşam yeterince uzunsa değişmeniz gerektiğini öğrenebiliyorsunuz” diye ekledi. Microsoft’un Linux’a kanser ithamlarında bulunduğu günden beri değiştiği apaçık. Yazılım devi artık Facebook, Docker, Google, Apache ve diğerlerini yenerek dünyadaki açık kaynaklı projelere en büyük katkıyı yapıyor.

Microsoft Powershell

Microsoft, açık kaynaklı PowerShell, Visual Studio Code ve hatta Microsoft Edge’in orijinal JavaScript motoru da dahil olmak üzere son yıllarda gittikçe daha fazla açık kaynak kodlarını benimsiyor. Microsoft ayrıca Ubuntu’yu Windows 10’a getirmek için Canonical ile ortaklık kurdu ve mobil uygulama geliştirmeye yardımcı olmak için Xamarin’i ve geliştiriciler için popüler kod deposunu korumak için GitHub’u satın aldı.

Microsoft, bu ayın sonlarında yayınlanacak bir Windows 10 güncellemesinde tam bir Linux çekirdeği de gönderiyor ve geçen yıl Edge için Chromium tarayıcı motoruna taşınmıştı. Microsoft ayrıca Windows 10 için PowerToys oluşturmak için açık kaynaklı topluluklarla işbirliği yapıyor ve şirketin yeni açık tasarım felsefesi, önümüzdeki yıllarda Windows’da çok daha fazla açık kaynaklı çaba göreceğimiz anlamına gelebilir.

Kaynak: http://: https://www.theverge.com/2020/5/18/21262103/microsoft-open-source-linux-history-wrong-statement

Yorum Yap