PS5 PC’ den Kötü mü?

 PS5 PC’ den Kötü mü?
Okunuyor PS5 PC’ den Kötü mü?

Her ne kadar PS5‘ in piyasaya sürülmemesine rağmen ve Corona Virus (Covid-19) yüzünden lansman çıkış tarihi ertelenen PS5‘ i bu dolar kurunda alamayacağımızı bilsek bile ne zaman çıkacağını, özelliklerini, tahmini fiyat aralığını araştırmaktan kendimizi alıkoyamıyoruz ve Epic Games‘ in geçenlerde yaptığı açıklamada RTX 2080 olan bir PC sisteminin PS5‘ ten daha iyi bir performans sergilediğini bizlere duyurdu.

PC, PS5′ in Önüne mi Geçiyor?

Epic Games‘ in geçen hafta yayınlanan Unreal Engine 5‘ in demosunun istediği sistem gereksinimleriyle alakalı konuşma yapan şirket, PS5‘ in performansını alabilmek için RTX 2070 Super ekran kartını kullanan bir sistem yeterli olacaktır ifadesini kullandı.

Epic Games China tarafından yapılan açıklamada;

RTX 2080 ve 970 EVO SSD bulunduran bir sistem Unreal Engine 5‘ te 1440p’ de 40 fps alıyorken PS5 1440p’ de 30 fps alıyor. Yalnız hemen telaşa kapılmayın çünkü: Şirket hala optimizasyon çalışmalarını sürdürdüğünü ve fps olarakta 60 fps’ e sabitleyeceklerini söylediler.

Yaptıkları tam açıklama;

“Hedefimiz, bu demodaki grafik kalitesini yeni nesil konsollarda 60FPS’de çalıştırabilmek. Şu anda henüz o seviyeye ulaşabilmiş değiliz, 30 FPS’de çalışıyor. Motoru hemen yayınlamamamızın sebebi de bu. Ayrıca şunu da söyleyebilirim: RTX 2080 ve 970EVO’lu laptopumuzda demoyu 40FPS’de çalıştırabiliyoruz.”

Yaptıkları bu açıklamada (güçlü) bir PC‘ nin PS5′ i geride bırakıyor olması çok fazla alışageldik bir durum olmamakla birlikte piyasayı yakından takip edenler için çok büyük bir sürpriz olmadı. Tabi şunu belirtmekte fayda var bu oyun performans değerlerini ele aldığımız oyun daha çıkmasına en az 1, en fazla 2 yıl olan bu UE5, henüz ne optimizasyonu ne de oyunun kendisi hazırlanmıştır. Kısacası yargısız infaz yapmamakta fayda var gibi gözüküyor.

UE5′ in demosunda gördüğümüz grafiklerle artık yakın bir gelecekte oyunu yaşamak deyimini gerçek manada kullanacağız gibime geliyor.

Bugün sizlere PS5‘ in PC karşısındaki performansını anlattık umarım beğenmişsinizdir eğer beğendiyseniz bu bloğu beğenip, yorum atıp ya da paylaşarak biz yazarlara destek ve moral olabilirsiniz şimdiden çok teşekkür ediyoruz #EVDEKALIN sağlıcakla 🙂

O kadar bahsettik demo videosunu koymasak olmazdı 🙂 Aşağıdaki videoyu oynatarak UE5‘ in demo videosunu seyredebilirsiniz.

KAYNAKÇA

1-) https://www.windowscentral.com/geforce-rtx-2070-super-and-ssd-can-run-unreal-engine-5-demo-pc
2-) https://www.dsogaming.com/news/epic-games-claims-that-unreal-engine-5-tech-demo-can-run-with-40fps-on-rtx2080-notebook-at-1440p/
3-) https://www.donanimhaber.com/playstation-5-rtx-2080-li-bir-pc-den-daha-gucsuz–121894

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle