Pfizer & BioNTech’in Yükselişi

 Pfizer & BioNTech’in Yükselişi
Okunuyor Pfizer & BioNTech’in Yükselişi

Pfizer Kimdir? BioNTech Kimdir? BNT162b2 Nedir? Aşının Etkileri Nelerdir? Yeni Aşının Alerjik Reaksiyonları Nelerdir? Uğur Şahin Kimdir? Covid-19 Virüsünden Kurtuluyor Muyuz? Aşı Denemeleri Ne durumda? Özlem Türeci Kimdir?

Herkese Merhaba. Uzun bir aradan sonra bu yazıyı yayınlıyorum. Fakat, yazdığım bu yazı konunun çok önem arz etmesinden dolayı beni bu konu hakkında yazmam gerektiğini düşündürdü.

Pfizer’ın sitesi için buraya tıklayınız.

BionTech’in sitesi için buraya tıklayınız.

İlk Yazı Sonrasında Yaşanan Gelişmeler

Biliyorsunuz ki konu hakkındaki ilk yazımda; Pfizer ve BioNTech şirketlerinin başarı serüvenlerini, hayat hikayelerini ve Covid-19 aşı çalışmalarını irdelemiştim. Konu hakkında özet mahiyetinde söylediğim son şey Pfizer ve BioNTech’in %95 etkiye sahip BNT162b2 aşısıydı. Bu aşı için İngiltere başta olmak üzere ABD, Japonya ve gelişmiş birçok ülke gerekli sipariş ve satın alma işlemlerini başlattı. Aşının kullanımı çoğu ülke tarafından ciddi derecede onaylandı. Öyle ki, çok yakın bir tarihte BNT162b2’nin Prospektüsesi yayınlandı. Burada dikkat çeken detaylardan biri de aşının gebeliğe, alerjisi olan ve çok yakın zamanda çocuk sahibi olmak isteyenlere olan etkisiyle ilgili pozitif veya negatif bir değerlendirme yapılmadığından, herhangi bir uyarı yer almamasıydı.
Yakın zamanda yayınlanan bir diğer habere göre ise az önce bahsetmiş olduğum gibi Japonya Hükümeti de BioNTech’ten aşı sipariş verdi.

Bildiğiniz üzere, aşılama çalışmaları ilk ABD’de sağlık çalışanları üzerinde uygulanarak başlandı. Bu aşılama çalışmalarının sonucunda, iki sağlık çalışanında alerjik reaksiyon görüldü, bunun sonucunda hastahaneye kaldırıldılar. Hemen ardından, BioNTech konu hakkında bir açıklama yayınladı. BioNTech ve Pfizer aşı kılavuzunda revize yapılması için çalışmalara başlandığını bildirdi.
Bunun dışında pek bir sorun görülmüyor. Pfizer ve BioNTech çalışmaları hızla devam ettirirken, başarıları da seri bir şekilde ilerlemeye devam ediyor.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, bunun gibi daha çok yazı okumak için https://webodasi.com/‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle