2 Dakikada PREMACK İLKESİ(PREMACK PRİNCİPLE)

 2 Dakikada PREMACK İLKESİ(PREMACK PRİNCİPLE)
Okunuyor 2 Dakikada PREMACK İLKESİ(PREMACK PRİNCİPLE)

David Premack tarafından geliştirilen Premack İlkeleri(Premack Principle), bireyin yaşantısına eklemesi veya çıkartılması planlanan özellikler veya alışkanlıkları beyin ödül sistemiyle halletmeyi planlayan bir sistemdir.

Nedir Ulan Bu Premack İlkesi(Premack Principle)?

Premack İlkesi(Premack Principle)’ne göre yapılan eylemin sonunda gelen ceza veya ödüle göre davranışlar oluşur. Bu sayede de öğrenme gerçekleşir. Örnek vermek gerekirse ödevlerini yaparsan bilgisayar oynayabilirsin veya bana yardım edersen sana telefonunu veririm gibi koşul belirtilen durumlar premack ilkesidir.

Premack’a göre organizma, birçok etkinlik yapmaktadır. bunlardan bir kısmını çok sık, severek yapmakta, bir kısmını ise daha az göstermektedir. bu durumda organizmanın çok sık yaptığı davranışları daha az yapılan davranışlarla pekiştirmek için kullanılabilir.

Premack ilkesini uygulamak için, öncelikle davranışını biçimlendirmek istediğimiz canlıyı gözleyerek, hangi davranışları daha az gösterir bunu belirlemek gerekmektedir. uygulamanın ikinci safhasında ise, sık ve severek yaptığı davranışı göstermeden önce kazandırmak istediğimiz ve daha az yaptığı davranışı yapmasını istemeliyiz.

1 – 2 Tane Örnek Sunmam Gerekirse

Bazı çocuklar koşmayı, top oynamayı tercih ederken, bazıları resim yapmayı, bazıları hamur ve kil gibi maddelerle oynamayı tercih edebilirler. bu nedenle, premack ilkesinin değiştirmede etkili bir şekilde uygulayabilmek için her çocuğun tercihlerini iyi bilmek gerekmektedir. örneğin dışarıda oynamaktan hoşlanan ve sık sık dışarı gitmek isteyen ve dağıttığı oyuncakları nadiren toplayan çocuğa; önce oyuncakları toplamak, sonra dışarı gitme etkinliği yaptırılabilir.

Yani dışarı çıkma davranışı oyuncakları toplamaya bağlanabilir böylece, dışarı çıkma, oyuncakları toplama davranışı için bir alışkanlık tarzı olur. Genellikle davranış eğitimlerinde ve çeşitli sınavlarda mutlaka sorulabilen bir davranış belirleme biçimidir. Örneğin eğitim bilimleri kitaplarında genellikle annenin çocuğuna ıspanak yedirmesi için kullandığı yöntem bu duruma örnek verilmiştir ve şöyle ki anne çocuğuna sevmediği ıspanağı yedirmek için ıspanağı yemesi halinde çok sevdiği çikolatayı yiyebileceğini söyler. çocuk çok sevdiği çikolatayı elde etmek için sevmediği ıspanağı yemek zorunda kalır.

Premack İlkesi hakkındaki yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bunun gibi daha çok yazı okumak için https://webodasi.com/‘u ziyaret edebilirsiniz.

Kaynakçalarım:

https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007%2F978-1-4419-1698-3_1165

https://www.thoughtco.com/premack-principle-4771729

https://study.com/academy/lesson/premack-principle-definition-example.html

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle