Sanal gerçeklik ile dokunduğunuz nesneleri hissedebileceksiniz!

 Sanal gerçeklik ile dokunduğunuz nesneleri hissedebileceksiniz!
Okunuyor Sanal gerçeklik ile dokunduğunuz nesneleri hissedebileceksiniz!

Evet dostlar sanal gerçeklik uzun süredir hayatımızda ve gitgide gelişen teknolojinin ardından sanal gerçeklik gözlükleri de yavaş yavaş gerçekliğini artırıyor!

Sanal gerçeklik olayı şimdilik çoğu kişi için sınırlı. Sadece ses ve görüntüden ibaret. Fakat yeni yapılan çalışmalar doğrultusunda artık dokunduğunuz nesnelerin veyahut ortamın sıcaklığını ellerinizle hissedebileceksiniz. Sıcaklığı gerçekçi ve net hissedebilmeniz için bazı sistemlerde “termoelektrik soğutma” kullanılıyor. Fakat bu çok etkili bir yöntem değil çünkü güç tüketimi yüksek ve bunu besleyen bir güç lazım. Bunun için piller kullanılıyor. Fakat piller pek mantıklı değil. Uzun süreli kullanım için pillerle uğraşmak sıkıcı olabilir. Daha pratik bir yöntem gerekiyordu.

Şikago’da bir Üniversite’de bunun için araştırma yapıldı. Günler süren araştırmalarının sonucunda daha pratik ve etkili bir yöntem buldular.
Sıcaklığı hissedebilmeniz için trigeminal sinir’e erişmeleri gerektiğini anladılar. Bunun için bazı kimyasallar
kullanıyorlar. Amaç hiçbir şey kokladığınızı fark etmeden kokularla sıcak ve soğuk hissetmeniz.
Bahsettiğimiz kimyasal kapsaisin, acı biberi acı yapan şeydir kapsaisn. Acı veya sıcak hissetmenize sebep olur.trigeminal sinir

“Trigeminal sinir (nervus trigeminus), on iki kraniyal sinirden beşincisi ve en büyüğü. Yüzdeki hissiyatı ve ısırma, çiğneme gibi hareketleri sağlar.
Oftalmik sinir, maksiler sinir ve mandibuler sinir olmak üzere üç sinire bölünür.” (Wikipedia)

Evet dostlar yavaş yavaş sona gelirken bahsettiğimiz şeylerin denendiği bir video ile sizi baş başa bırakıyorum!

Kendi yorumlarımı söyleyecek olursam, kesinlikle bu bahsettiğim proje teknolojinin ve tıpın ortaklaşa kullandıldığı muazzam bir olay.

Sanal gerçekliğin gelişmesi sizce sorunlar yaratacak mı? İnsanlar sanal gerçekliğin bağımlısı haline gelip acaba gerçeklikten kopacaklar mı?
Sizin de yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum Yap