Singapur Sosyal Mesafeyi Desteklemek İçin Robot ‘Köpek’ Kullanıyor

 Singapur Sosyal Mesafeyi Desteklemek İçin Robot ‘Köpek’ Kullanıyor
Okunuyor Singapur Sosyal Mesafeyi Desteklemek İçin Robot ‘Köpek’ Kullanıyor

Singapur,sakinlerinin sosyal mesafeye uymaları için yeni bir yöntem kullanıyor


Cuma günü, hükümet Boston Dynamics’in ünlü sarı ve siyah köpek robot Spot’u bir yerel parkta kullanmaya başlayacağını söyledi.


Uzmanlar, dört ayaklı robot “köpek” hafta sonundan itibaren bölgeyi izleyecek ve konuklara sosyal ayrımın önemini hatırlamalarına yardımcı olmak için önceden kaydedilmiş bir mesaj iletecek. Gadget aynı zamanda çevresel faktörleri kontrol edecek ve parklara toplanan bireylerin miktarını değerlendirmede yetkililere yardımcı olacak kameralarla donatılacaklarını söyledi.

Hükümet, yaptığı açıklamada, “Bu kameralar belirli kişileri izleyemeyecek ve tanıyamayacak ve hiçbir kişisel veri toplanmayacak.” Dedi. Yeni önlem, Singapur’da sosyal uzaklığın uygulanmasını geliştirmeye yönelik bir deney olup, vakalarda son zamanlarda endişe verici bir artışla mücadele etmektedir. Pilot proje şu anda yoğun olmayan saatlerde bir parkta iki hafta boyunca sınırlı bir denemede yürütülecek. Ancak her şey yolunda giderse, yetkililer programı genişletmeyi düşüneceklerdir. Çok kısa bir süre önce Singapur, koronavirüs yanıtını doğru alan ülkelerden biri olarak selamlandı. Sonra ikinci dalga çarptı. Hükümet testlerinin kaçırdığı anlaşılan kümeler hızla büyüdü ve günlük vaka sayısı arttı. Johns Hopkins Üniversitesi’nden alınan verilere göre, 17 Mart’tan bu yana Singapur’un teyit edilmiş koronavirüs vakası sayısı 266’dan 21.707 vakaya yükseldi. Durum kötüleştikçe, hükümet buna yanıt olarak teknolojiyi giderek benimsedi. Mart ayında, kullanıcıların virüs bulaşmış olduğu onaylanmış biriyle yakın temasta olup olmadıklarını öğrenmelerine yardımcı olmak için Bluetooth kullanan ülke çapında bir kişi izleme uygulaması başlattı. Hükümet, Spot’un başka bir kapasitede de kullanıldığını söylüyor – robotun ilacı sabır için getirdiği yerel bir izolasyon tesisinde


Birkaç yıl önce bir dizide çevrimiçi videoda viral hale gelen Spot, yokuş yukarı koşabileceğini, merdiven monte edebildiğini ve hatta bir içki bile alabileceğini gösteriyor, genellikle Boston Dynamics’e göre şantiyelerde veya benzer durumlarda denetimler için kullanılıyor. Şirket ayrıca, web sitesinde “tehlikeli paketlerin uzaktan denetlenmesine yardımcı olmak” gibi kamu güvenliği nedenleriyle konuşlandırılmıştır. Singapur hükümeti Cuma günü yaptığı açıklamada, çevikliği için modeli seçtiğini söyledi. “Tekerlekli robotların aksine, Spot farklı arazilerde iyi çalışır ve engelleri etkili bir şekilde gezebilir, böylece kamu parklarında ve bahçelerde kullanım için idealdir.” Yetkililere göre şimdilik en az bir park bekçisi, robotla birlikte bölgede devriye geziyor olacak.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle