Tarihin Gelmiş Geçmiş En Büyük Uyuşturucu Baronu : Pablo Escobar

 Tarihin Gelmiş Geçmiş En Büyük Uyuşturucu Baronu : Pablo Escobar
Okunuyor Tarihin Gelmiş Geçmiş En Büyük Uyuşturucu Baronu : Pablo Escobar

Uyuşturucu ticareti , yani en kolay yoldan para kazandıran ve çok para kazandıran bir ticaret olması bakımından ve dünyanın en büyük uyuşturucu baronu yazısını okuduktan sonra insanların bu işi yapmakta pek çekinmediklerini görüceksiniz…

Uyuşturucu baronlarına baktığımız zaman onları Baron haline getiren şeyin acımasızlık olduğunu keza öldürdükleri insanları ele aldığımız zaman da anlayabiliriz.

Bir çok dizi ve filme konu olan ve herkesin bildiği Escobar’ı anlatacağım.İsim size bir yerlerden tanıdık gelmiyormu ?.Hani bir kış günü kızı üşümesin diye 2 Milyon Dolarını ateşe atan adam.

Pablo Emilio Escobar Gaviria

“Kokain Kralı” olarak da biliniyor kendisi.Kazandığı paraları koyacak yer bulamayıp toprağa gömen adam.Bütün mal varlığı kokain olması bir başka hayatında ağzına aldığı en tehlikeli maddenin esrar olduğu söylenmekte.

1 Aralık 1949 yılında Kolombiyada doğmuş ve Medellinde büyümüştür.Okulu bıraktıktan sonra cezai işlere karışmış , bunlara yasa dışı sigara, sahte piyango bileti satmaya ve motorlu taşıt hırsızlığı dahil.1976 da ise kokain işine girerek Medellin Cartelini kurdu.Kurduğu kartel onu kısa sürede dünyanın en zengin adamları arasında yapmayı başarmıştı ancak rakip kartellerle savaşması boyunca ve  polis memurlarının, hakimlerin, yerlilerin katledilmesine ve bir çok insanın ölümüne yol açtı.Polis memurlarının başına 3000 dolar koyarak 400 den fazla sivil halk tarafından öldürülen polis olmuştur.

ABD’ye hergün 15 ton kokain sokuyordu ve haftalık geliri 420 Milyon dolar ve Dünyanın uyuşturucu ticareti %80’nini elinde tutuyordu.

Escobar doğduğu yer olan Medellin’e metrolar hastahaneler, fakirler için konutlar yaptırarak Kolombiya’nın ikinci büyük şehri yapmıştır.Bir nevi insanları hem zehirliyor hemde Robin Hood görevi görüyordu.

Escobar tüm mahkumların serbest kalması karşılığında ülkenin dış borçlarının kapatıcağına dair Kolombiya hükümetine teklif iletmiştir.Fakat kabul görmemiştir.

Sonuç olarak uyuşturucu parasının mutluluk getirmediğini 1993 yılında Pablo Escobarın silahlı çatışmada öldürüldüğünden anlayabiliriz.Uyuşturucu Baronu savaşı kazanamamıştı.Geriye ise yıllarca anlatılacak ilginç olan hikayesi kalmıştır.

Yorum Yap