Tasarımda Negatif Alan Kullanımı

 Tasarımda Negatif Alan Kullanımı
Okunuyor Tasarımda Negatif Alan Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere “Tasarımda Negatif Alan Kullanımı” hakkında çeşitli bilgiler aktaracağım. Eminim bu konuya ilgisi olan ya da olmayan birçoğumuz bunu daha önce de duymuşuzdur. Fotoğraf, resim yada heykeller ile negatif ve pozitif alan dengesi yaratılabilmektedir. Özellikle logo tasarımlarında bizi bir adım öne çıkaracak bir konudur. Hazırsanız başlayalım 🙂

Negative Space: Negatif Alan, konunun etrafındaki veya aralardaki alan / boşluk.

Pozitive Space: Pozitif Alan, konunun biçimi veya kapladığı sınırlar / alan.

Negatif ve pozitif alanların kullanımına Noma Bar denilmektedir. Noma Bar, resimlerin negatif alanını kullanarak illüstrasyonlarına farklılık ve yaratıcılık katıyor. Burada yaratıcılığın önemli olduğu kadar, vermek istediğin mesajı verip vermediğin de çok fazla önem arz ediyor. Yazı üzerinde de negatif alanla kullanılabilmektedir. Hepimizin bildiği bir logoyu örnek vermek istiyorum.

Carrefoursa Logosu

Tasarımda Negatif Alan Kullanımı

İlk bakışta sadece birbirine zıt iki ok olduğunu görsekte, ortasında bir de “C” harfi bulunmaktadır. Fransızca olan “Carrefour” kelimesinin Türkçe karşılığı “kavşak, kesişme”dir. Carrefour kelimesinin anlamını taşıyan oklar, bir bütün olarak logoya entegre edilmiştir.

Normalde özne siyah alandır, etrafı beyaz yani boş alandır. Fakat logonun renklerini tersine çevirdiğimizde özneyi beyaz olarak gösteririz böylece siyah alan öznenin daha belirgin hale gelmesini sağlar. Negatif alan, tanımlanabilir bir objenin parçası değil, konuyu çevreleyen veya arasındaki alandır. 

FedEx Logosu

Tasarımda Negatif Alan Kullanımı

FedEx gönderi hizmetleri logosuna baktığımızda “E” ve “x” harflerinin birleşimiyle bir ok işareti meydana getirilmiştir. Bu yazı üzerinde negatif alan kullanımının güzel bir örneğidir.

Sonuç olarak doğal dengeyi asla bozmamalısınız. Yani yoktan var etmemelisiniz olan şekilleri birbiriyle çok uyumlu bir şekilde kullanmalısınız. Örneğin hayvanları koruma ile ilgili bir logo tasarlayacaksınız aklınızda hemen hemen aynı şeyler canlanacak olsa da onları birleştirmeniz sizin yaratıcılığınıza kalmıştır. Aynı zamanda insanlar logonuzu gördüğünde aynı şeyi anlamalıdır aynı duyguları hissetmelidir. Farklı anlamlar çıkmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Evet arkadaşlar bugün sizlerle “Tasarımda Negatif Alan Kullanımı” konusunu inceledik. Konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için linki tıklayabilirsiniz. Dilerseniz Grafik Tasarımcılarda Olması Gereken Özellikleradlı blog yazımızı okuyabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum. Biliyorsunuz ki sizin yorumlarınız bizim için çok önemli ve değerli. 🙂 Başka yazılarda görüşmek üzere.

Hoşça Kalın 🙂

Kaynak

  1. https://vedatkonyali.wordpress.com/2009/09/04/negatif-ve-pozitif-alan-negative-space-positive-space/
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Negative_space

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle