ETİK HACKER NEDİR?

 ETİK HACKER NEDİR?
Okunuyor ETİK HACKER NEDİR?

Etik Hacker, bir kuruluşun bilgisayar sistemindeki güvenlik açıklarını deneyen bulan ve araştırma yapan bir bilgisayar ve ağ uzmanıdır. Bu eylem Sızma Testi olarakta geçer. Etik bilgisayar korsanları kötü niyetli bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği güvenlik açıklarını nasıl düzeltebileceğini araştıran kişilerdir.

Etik Hackerlar, kötü amaçlı yazılım oluşturan ve kişisel kâr için siber saldırılar başlatanlar için kullanılan Siyah Şapkalı Korsanlar’ın tam tersi oldukları için genellikle ‘Beyaz Şapkalılar’ olarak adlandırılır. Beyaz Şapkalılar bir organizasyon için çok değerlidir çünkü suçluların şirketin sistemine girmek için kullanacakları yazılımın tekniklerini ve dağıtımını belirleyeceklerdir.

Bununla birlikte, önemli fark, bu güvenlik açıklarından yararlanmak yerine, faaliyetlerini belgeleyecekler ve şirketin bir bilgisayar korsanının sızmasını önlemesine yardımcı olmak için eyleme geçirilebilir tavsiyeler sunacaklarıdır.

Etik Hackerlar, üstün uzmanlıkları nedeniyle bir şirket için çok yararlıdır. Çoğu BT departmanının aksine, bu uzmanlar bir şirketin altyapısının tüm alanlarını test ederek, sistemleri DDoS gibi iyi bilinen siber saldırı yöntemlerine karşı test edebilir. Çoğu zaman saldırılardan zarar görme sebebi, bir şirketin savunma sistemindeki boşluklar, yanlış sistem yapılandırmasına, bilinmeyen donanım veya yazılım kusurlarına ve operasyonel zayıflıklara bağlıdır. Şirket içinde, bunları tespit etmek ve hafifletmek zor olabilir, ancak harici bir sızma testi uzmanı olarak etik hackerlar bunları çok daha kolay bulabilir.

Şirketler, Etik bir hacker görevlendirilirken bireye tüm güvenlik protokolleri ile güvenirler. Bilgisayar korsanı güvenlik açıklarını yayınlamayı seçerse, bu onları bir siber saldırıya açık hale getirebilir. Pek çok Beyaz Şapkalı, aslında artık uzmanlıklarını şirketleri ihlal etmek yerine korumak için kullanan eski bilgisayar korsanlarıdır.

Bugün yazımızda Etik Hacker hakkında sizlere bilgi verdik. Umarım sizler için bilgilendirici bir yazı olmuştur. Diğer yazılarımızı okumak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. İyi günler dileriz!

Yorum Yap