Docker Teknolojisi

 Docker Teknolojisi
Okunuyor Docker Teknolojisi

Sanal makinelere alternatif arayanlar, Docker teknolojisinde ilgi sahibi olabilirler. Bu yazıda Docker teknolojisinden bahsedeceğim. Haydi başlayalım..

İçindekiler

DOCKER

Docker, kapsayıcılar ve kapsayıcı tabanlı uygulamalar oluşturmayı kolaylaştıran açık kaynaklı bir projedir. Kapsayıcılar kullanarak uygulamalar oluşturmayı, dağıtmayı ve çalıştırmayı kolaylaştırmak için tasarlanmış bir araçtır.

Kapsayıcılar, birbirinden izole edilmiştir ve kendi yazılımlarını, kitaplıklarını ve yapılandırma dosyalarını bir araya getirir; iyi tanımlanmış kanallar aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurabilirler. Tüm kapsayıcılar tek bir işletim sistemi çekirdeği tarafından çalıştırılır ve bu nedenle sanal makinelerden daha az kaynak kullanır . 

 Docker teknolojisi ile uygulamalar oluşturmak için kullanacağanız bazı bileşenlere göz atalım;

docker image, dockerfile

DOCKERFİLE

Her Docker konteyneri bir Dockerfile ile başlar . Dockerfile, bir Docker görüntüsü oluşturma talimatlarını içeren, anlaşılması kolay bir sözdiziminde yazılmış bir metin dosyasıdır. 

Kullanıcının bir görüntüyü birleştirmek için komut satırında çağırabileceği tüm komutları içeren bir metin belgesdir. Dockerfile, diller, çevresel değişkenler, dosya konumları, ağ bağlantı noktaları ve ihtiyaç duyduğu diğer bileşenlerle birlikte konteynerin temelini oluşturacak işletim sistemini ve tabii ki biz onu çalıştırdığımızda konteynerin gerçekte ne yapacağını belirtir. Dockerfile için gerçekten güzel bir kaynak.

DOCKER IMAGE

 Dockerfile, görüntünün nasıl yapılacağını söyleyen talimatlar kümesiyken, Docker image, konteynerin hangi yazılım bileşenlerinin nasıl çalıştırılacağına ilişkin özellikleri içeren taşınabilir bir dosyadır.

DOCKER RUN

Konteyneri başlatan komuttur.  Kapsayıcılar geçici bir şekilde tasarlanmıştır, ancak durdurulabilir ve yeniden başlatılabilir, bu da kapsayıcıyı durdurulduğu zamanki duruma getirir. Ayrıca, aynı görüntünün birden fazla konteyner örneği aynı anda çalıştırılabilir

DOCKER HUB

Konteyner oluşturmak kolay olsa da, görsellerinizin her birini sıfırdan oluşturmanız gerektiğini düşünmeyin. Docker Hub , açık kaynaklı projelerden ve yazılım satıcılarından resmi Docker görüntülerini ve genel halktan resmi olmayan görüntüleri bulacağınız, kapsayıcıları paylaşmak ve yönetmek için bir SaaS deposudur. Yararlı kod içeren kapsayıcı görüntülerini indirebilir veya kendinizinkini yükleyebilir, bunları açık bir şekilde paylaşabilir veya bunun yerine özel yapabilirsiniz

DOCKER ENGINE

Docker Engine, kapsayıcıları oluşturan ve çalıştıran temel istemci-sunucu teknolojisi olan Docker’ın temelidir

Videodan docker eğitim serisine başlayabilirsiniz:)

Bu yazımda sizlere docker teknolojisi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Farklı konulardaki bloglarımızı okumak için sayfamıza göz atabilirsiniz.. Sağlıcakla kalın❤

Yorum Yap