WEB APİ NEDİR?

 WEB APİ NEDİR?
Okunuyor WEB APİ NEDİR?

İçindekiler

WEB APİ NEDİR?

Aoi açılımı “Application Programming Interface” olan Türkçe’de uygulama geliştirme arayüzü anlamına gelir ve sahip olduğumuz service veya verileri dış dünyaya açıp başka uygulamaların-platformların kullanımına sunmak için belli kurallar çerçevesinde tanımlamalar yaptığımız arayüzdür.


 

Neden Web API Kullanmalıyız?

Son yıllarda internete erişim olanağı çok farklı platformlar tarafından sağlandığı için dolayısıyla kullanıcıların ihtiyaçlarını sadece web siteleri karşılayamaz olmuştur.

Bu platformlar bilgisayarlarla birlikte tabletler ve özellikle biribirinden farklı yetenekler sergileyen mobil telefonlardır. Haliyle uygulama geliştiricileri platformdan bağımsız bir şekilde kullanıcılara ulaşabilmek için uygulamadan da bağımsız API geliştirmeye yönelmektedirler.

Geliştirilen bu API’ler tüm platform ve uygulamaların okuyup, anlamlandırabileceği XML veya JSON gibi veri tiplerini kullanarak hizmet sunmakta. Ve bu şekilde tüm bağımlılıklardan kendilerini arındırarak geliştiricilerin amaçları doğrultusunda son kullanıcılara hizmet verebilmektedirler.

Genel Özellikleri

  • Http servislerini daha iyi kullanmak için oluşturulmuştur.
  • Web Api açık kaynak kodludur ve .Net framework üzerinden REST-ful servisler oluşturmak için idealdir.
  • WCF Rest servisinden farklı olarak HTTP protokolünün tüm özelliklerini(URI, Request/Response headers, caching. Yani önbelleğe alma, versioning, çeşitli içerik formatları gibi özellikler) kullanabilir.
  • Ayrıca routing, controllers, action results, filter, model binders, IOC container veya dependency injections, projenizi daha basit ve sağlam kılan Unit Test gibi MVC özelliklerini destekler.
  • Uygulama üzerinde veya IIS üzerinde host edilip yayınlanabilir.
  • Light Weight Mimariler ve akıllı telefonlar gibi sınırlı bant genişliğine sahip olan cihazlar için daha uygun bir yöntemdir.
  • Response değerleri WebApi MediaTypeFormatter aracılığı ile formatlanır. Bu formatlar JSON, XML formatlarında olabilmesinin yanı sıra client’ın ekleyeceği herhangi bir formatta da olabilir.

Asp .net Web Api Oluşturmak

İlk olarak  Visual Studio IDE’sini açıyoruz, ve sol üstte bulunan File menü butonu üzerinde File->New->Project sırasıyla ilerliyoruz. Ardından yeni proje oluşturma arayüzüne erişiyoruz.

Daha sonra açılan ekranda Empty seçeneğini ve alttaki checkboxlardan Web Api seçeneğini işaretleyip OK butonuna basınız. Böylelikle Boş bir Web Api projesi oluşturmuş oluruz.

Oluşan Web Api de sağdaki Solution Explorer sekmesindeki Model klasörünün altında KisiBilgileri isminde bir class oluşturup resimde görüldüğü gibi Ad, Soyad ve AktifMi propertieslerini ekleriz.

Şimdi de sağdaki Solution Explorer sekmesindeki Controller klasörüne sağ tıklayarak Add Controller deriz. Ve Kisi isimli bir controller oluştururuz.

Oluşan KisiController sayfamızın içine resimdeki gibi List<KisiBilgileri> tipinde değer döndüren [HttpGet] özelliğinde olan GetAllData isimli metod bir web metod ekleriz.

Web Api’miz hazır. Şimdi web apimizi derleyelim açılan tarayıcı sayfasında HTTP Error 403.14 – Forbidden hatası alacaksınız sorun yok. Açılan sayfa URL değerinde “localhost:58141” gibi bir değer olacaktır bu değerin yanına “/api/Kisi” yazarak tekrar tarayıcınızda tarattığınızda verilerinizin geldiğini göreceksiniz.

Eğer postman gibi bir uygulama kullanmak isterseniz de get türünde mevcut URL değerimizi bir request ederek çalıştırırsanız resimdeki gibi değerlerinizi alabilirsiniz.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle