YAKIN GELECEKTE HAYATIMIZA GİRECEK TEKNOLOJİK GELİŞMELER

 YAKIN GELECEKTE HAYATIMIZA GİRECEK TEKNOLOJİK GELİŞMELER
Okunuyor YAKIN GELECEKTE HAYATIMIZA GİRECEK TEKNOLOJİK GELİŞMELER

Insan Teknoloji her geçen gün hızla artmakta ve bu artış miktarı her geçen gün farklı bir boyut kazanmaktadır. Peki şuan öngörülen gelişmeler neler?

İçindekiler

1.Robot Savaşları

Facebook’un Facebook’un yapay zeka çalışmaları kapsamında başlatıtğı programını chatbot’ların İngilizceyi bırakıp kendi yarattıkları dil ile anlaşmaya başlaması konuşulmuş, Facebook bu olaydan sonra çalışmaları durdurma kararı almıştı

Bir başka olay ise Çinde yaşandı.Online sansür ile sıklıkla dış basında yer alan Çin’de bit IT firması Komünist Parti’yi eleştiren chatbot’un fişini çekti. Yapay zekaya sahip olan chatbot’un Çin’i yöneten Komünist Parti’nin yozlaştığı yorumu yapması programın sonlandırılmasına neden oldu. Kullanıcılar ile konuşan chatbot’un sistem eleştirisi bununla sınırlı kalmadı. Chatbot gelen bir soru üzerine Çİn’de vatansever olmanın yüksek vergiler vermek ve Parti’nin baskısına ses çıkarmamak anlamına geldiğini belirtti.

Bu iki durum gösteriyor ki ileride kontrol edilemeyen robotlarla karşı karşıya kalma olasılığımız bayağı yüksek gibi gözüküyor.

2.İnsansız araçlar

İnsansız araçlar, uçaklar ve daha fazlası: Google, Tesla, Apple, Bmw gibi çok önemli isimler ve teknoloji liderleri etkin olarak insan ihtiyacı olmadan seyahatlere ve ulaşımlara imkan sağlayacak teknolojiler üzerinde çalışıyor. Yakın bir gelecekte bizleri sürücüsüz araçların mevcut olduğu trafik ve hava seyahatleri bekliyor.

3.Akıllı ev

Akıllı ev sistemleri: Tam anlamıyla olmasa da teknolojinin geleceği çoktan akıllı ev sistemlerine ve onların araçlarına yönelmiş durumda. Ancak ilerleyen zamanlarda bizleri standart akıllı anlayışımızdan farklı bir nitelik bekliyor. Sizin alışkanlıklarınızı, kaç derece su ile duş aldığınızı ve evinizi ısıttığınız, işten kaçta çıkıp eve döndüğünüzü siz ona söylemeden kontrol eden ve davranan teknolojide evler… Çöplerinizi otomatik geri dönüşüme yollayan, evinizdeki ürünler bitince sizin yerinize daha önce kullandığınız miktarlarda siparişler verebilen evler.      

4.Uzay Turizmi: Yörüngede Bir Hafta

Business Insider’a göre uzay turizmi 2050 yılında ulaşılabilir olsa da, sadece çok zenginlerin deneyimleyebileceği bir gezi olacak. Jeff Bezo’nun Blue Origin ve Elon Musk’ın SpaceX programları, gelecekteki bu yeni turizm adımının öncüleri niteliğinde. Tahminen yaklaşık 100 milyon dolar karşılığında yörüngede bir hafta gezilebilecek. Yani 2050 yılında sadece zengin insanlar için bu fırsat ortaya çıkmış olacak. Bu seyahatin kolay kolay ucuzlamayacağı da aşikar.

5.Okyanuslardaki Isı Enerjisi İle %100 Temiz Enerji

Okyanusların ısı enerjisi bugüne kadar el değmeden gelebilmiş ve dünyanın en büyük temiz enerji kaynağı. Halihazırda Bluerise adındaki bir firma, okyanuslardaki ısı enerjisini sanayi tipi elektrik enerjisine dönüştürmek için kolları sıvadı. Bu enerji türü, fosil yakıtları tamamen gereksiz kılarken depolama gibi sorunları olan diğer temiz enerji türlerini de alt edebilir. Okyanuslardaki ısı enerjisi, gece gündüz ve tüm yıl boyunca kesintisiz bir kaynak olması sebebi ile gelecekte oldukça önemli bir rol oynayabilir.

https://www.google.com/amp/s/www.cnnturk.com/amp/teknoloji/yakin-gelecekte-basimiza-gelecek-teknolojik-gelisimler


https://www.sozcu.com.tr/2017/teknoloji/muhalif-muhalif-konusan-robotun-fisi-cekildi-yapay-zeka-inanilmaz-boyutlara-ulasiyor-1961443/

http://www.yeniisfikirleri.net/gelecekte-olmasi-beklenen-teknolojik-gelismeler/

Yorum Yap