Yapay Zeka, Koronavirüs’ü Durdurabilir mi ?

 Yapay Zeka, Koronavirüs’ü Durdurabilir mi ?
Okunuyor Yapay Zeka, Koronavirüs’ü Durdurabilir mi ?

Bildiğiniz üzere ülkemizde ve tüm dünya genelinde hızlı yayılabilen ölümcül olan bu salgın hızla can almaya devam ediyor, birçok ülke sınır kapılarını kapatmış durumda sağlık sektörü çalışmalarını sürdürürken teknolojiden de yararlanılıyor. Peki bu önlemler alınmaya devam ederken, Korona virüs salgınına yapay zeka çözüm olabilir mi?

Koronavirüs gibi ölümcül salgınlar, genellikle bilim insanları önleyecek çözümü bulamayacak kadar hızlı ortaya çıkar ve yayılır. Bu nedenle bilim insanlarına göre mevcut salgında virüs çoktan yayıldığından yapay zeka çözüm olamayacak olsa da bir sonraki salgında önemli rol oynayabilir. Binlerce hastanın verilerini tarayabilecek bir yapay zeka yazılımı, ne tür tedavilerin işe yarayabileceğini veya bir sonraki izlenecek deneyleri belirlemeyi kolaylaştıran bağlantılar yakalayabilir. Aynı zamanda hastalığın teşhis aşamasında gen dizilimini tespit etmek için verilerden anlam çıkarmaya çalışan bir yapay zeka kullanılabilir.

Yapay Zeka Start-Up’ları İlaç Üretmek İçin Çalışıyor

İngiltere’de çalışmalarını sürdüren bir girişim olan Exscientia Ltd. hızlı bir şekilde ilaç üretmek için yapay zeka kullanan şirketler arasında. Girişimin CEO’su Andrew Hopkins, bir hastalık ortaya çıktıktan sonra 18-24 ay içerisinde ilacı üreterek, klinik testlere başlayabileceklerini belirtiyor. Geçtiğimiz yıl Exscientia, araştırmaya başladıktan sadece bir yıl sonra test edilmeye hazır olan obsesif kompulsif bozukluğu tedavi edebilecek bir bileşik tasarlamıştı. Şirkete göre bu ortalamadan beş kat daha hızlı.

BİRKAÇ AYA AŞI HAZIR

Oxford Üniversitesi’nden Sarah Gilbert, yine İngiltere’de aşı geliştirme merkezi olarak faaliyet gösteren Jenner Enstitüsü ile birlikte bir aşı üzerinde çalıştıklarını, bu aşının birkaç ay içinde hazır olacağını söyledi. Gilbert, ilk aşamada bin dozluk hazırlanacak aşının klinik testlerinin yakında İtalya’daki ilaç üreticisi Advent Srl ile gerçekleştirileceğini bildirdi.

Sizce Virüs Yayılması Durduracak mı?

Kaynak: https://arikovani.com/blog/yapay-zeka-koronaviruse-cozum-olabilir-mi/

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle