APPLE GÖZLÜKLERİ

 APPLE GÖZLÜKLERİ
Okunuyor APPLE GÖZLÜKLERİ

İçindekiler

Apple Gözlükleri

Son yıllarda Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisine yönelik pek çok atılım gerçekleştiren Apple, şimdi de akıllı gözlükler için çalışmalara başladı.

Apple hakkında verdiği bilgilerle tanınan Jon Prosser yayınladığı videoda; gözlüğün tıpkı ilk Apple Watch modelindeki gibi bilgileri kullanıcıya kablosuz bağlantı üzerinden gösteren bir aksesuar olduğunu açıkladı.

Yani Apple Watch’ta olduğu gibi kullanıcılar sınırlı işlem yapabilecek. Hayatı kolaylaştıracak bir teknolojiyi de kullanıcılara sunacak. Starboard adı verilen bir kullanıcı arayüzü çalıştırması beklenen gözlüklerin her iki camında da bilgiler görülebilecek; el hareketleriyle bu bilgiler değiştirilebilecek. Yani gözlüğün kontrolü el hareketleriyle olacak. Ayrıca gözlükler üzerinden karekod okuma özelliği de bulunacak.

apple gözlükleri

Gözlük, dışarıdan bakıldığında standart çerçevelere sahip bir gözlükten çok farklı olduğu söylenemez; ancak barındığı özellikler, onu dünyanın en teknolojik gözlüğü yapacağına şüphemiz yok.

apple gözlükleri

Ürünün üzerinde çift çekirdekli Apple G1 yongası olduğu belirtiliyor. Çerçevenin üzerine mikrofonun yanı sıra iPad Pro’da ve iPhone 12 Pro modellerinde de yer alacağı söylenen Lidar tarayıcının bu gözlüklerde bulunduğu söyleniyor. (Lidar tarayıcı, ortamın derinliğini algılayarak görüntüyü ekrana getiren bir teknolojidir.) Lidar, ışık ve hassasiyet sensörleri yerleştirilirken, gözlük camı ise bir çift şeffaf Retina ekrandan oluşuyor.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış gerçeklik, cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine görüntülenmesine denir. Bu teknolojiden faydalanabilmeniz için; bulunduğunuz ortamda internet erişiminin ve elinizde artırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazların (akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet) bulunması gerekir. Ayrıca Augmented Reality üzerine tanımlanmış olan uygulamalardan birinin bu cihazınızda yüklü olması da şart. Bu koşullar gerçekleştikten sonra; Augmented Reality için tasarlanmış görseli cihazınızdaki uygulama ile tanımladığınızda, cihazınız görseli algılıyor ve yeni bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz. Örnek bir video izlemek için linke tıklayabilirsiniz.

Umarım yazımız faydalı olmuştur. Güncel haberler için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sağlıcakla kalın ❤

Yorum Yap