AppServer Kurulumu Nasıl Yapılır ?

 AppServer Kurulumu Nasıl Yapılır ?
Okunuyor AppServer Kurulumu Nasıl Yapılır ?

İçindekiler

AppServer Kurulumu

Herkese merhaba bugünkü yazımızda PHP dosyalarımız çalıştırmak için uygun ortamın hazırlanmasından bahsedeceğiz. AppServer Kurulumu yaptıktan sonra php dosyalarınızı localhost’ unuzda açabilir ve düzenleyebilirsiniz. AppServer Kurulumu için öncelikle bilgisayarımızda localhost görevi gören bir uygulama indirmemiz gerekiyor.

Kurulumu gerçekten kolay bir program ilk 4 Adımı Next diyerek geçebiliriz. 5. Adımda ise bizi aşağıda bir pencere karşılıyor.

Server Name kısmına “localhost”, Administrator’s Email Address kısmına ise herhangi bir e-posta adresi giriyoruz. “Apache HTTP Port” 80 olarak geliyor bu kısmı değiştirmeden “Next” e tıklayıp sonraki adıma geçiyoruz.

Daha sonra ise kendimize bir adet MySQL şifresini belirliyoruz. Herhangi bir şifre belirleyebilirsiniz ve tekrar “Install” a basalım. Bu arada MySQL için varsayılan kullanıcı adı kısmını, “root” olarak gireceksiniz. Bu adımda belirlediğimiz şifreyi aklımızda tutalım daha sonra MySQL’e giriş yapabileceğiz (şifre koymasanız da olur, giriş yaparken boş bırakırısınız).

Gelen pencerede “Finish” e tıklayıp kurulumu bitiriyoruz.
AppServ’ e ait tüm dosyalar “C:\AppServ” dizini içinde bulunmaktadır. Bu dizinin içinde şuanlık bizi ilgilendiren en önemli dizin “www” dizinidir.”WWW” dizini içerisine localhost’ umuzda çalıştıracağımız PHP dosyalarımızı atıyoruz.

Peki Localhost’a Nasıl Giriş Yapıyoruz ?

Tarayıcımızdan localhost’ a erişebilmek için tarayıcımızın adres kısmına http://localhost veya http://127.0.0.1 yazıyoruz. Bu ikisi ile localhost’un ana dizinine giriş yapabiliyoruz. Projemiz yada PHP çalışmamız “test” klasöründe olacaksa http://localhost/test  veya http://127.0.0.1/test yazarak projenize ya da PHP çalışmanıza erişebilirsiniz.

PhpMyAdmin kontrol paneline erişebilmek için tarayıcımızın adres çubuğuna http://localhost/phpmyadmin veya http://127.0.0.1/phpmyadmin yazıyoruz. Admin kontrol paneline giriş için bizden kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Kullanıcı adı kısmına “root”, şifreye ise daha önce kurulumun 6. adımında belirlediğimiz şifreyi giriyoruz.

AppServer kurulumu ve kullanımı şuanlık bu kadar. Diğer localhost kurulumları ve PHP ile ilgili sonraki yazılarımızda görüşmek üzere. Diğer teknoloji bloglarımız içinde buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap