Güçlü Şifre Nasıl Oluşturabiliriz ?

 Güçlü Şifre Nasıl Oluşturabiliriz ?
Okunuyor Güçlü Şifre Nasıl Oluşturabiliriz ?

Tahmin edilebilmesi veya deneme yanılma yolu ile ele geçirilmesi zor olan şifrelere güçlü şifre denmektedir.

Hayatınızın hemen hemen her yerinde kişisel bilgilerinizi emanet ettiğiniz şifreleriniz tahmin edilmesi ne kadar zor olursa bilgileriniz o kadar güvende olur. Eğer yapmış olduğunuz şifreler tahmin edilebilir ya da bulunması kolay olursa kredi kartı bilgileriniz, sosyal medya hesaplarınız, e-posta ve e-devlet bilgileri gibi hayati önem taşıyan bilgiler hırsızların, hackerların eline geçebilir.

Basit olarak bilinen şifreler genellikle ardışık rakam ve harflerden oluşmaktadır. 123456 ABCDEFQWERTY bunlara örnek olarak verilebilecek şifrelerdir. Tahmin edebilme ve bulunması kolay olan diğer şifreler ise doğum tarihi, çocuğunuzun ismi gibi şifrelerdir. 14531980ahmet gibi şifreler bulunması kolay olan şifreler kısmında yer alabilir.
Güçlü bir şifre oluşturmak için bazı güvenli sitelerin şifre oluşturma aracını kullanabilirsiniz.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturabiliriz?

Oluşturulan şifrenin bulunması zor olabilmesi için küçük ve BÜYÜK harflerler ile sayılardan oluşması gerekir. Eğer mümkünse özel karakter bulunmalıdır. Aynı zamanda kullanmış olduğunuz şifreleri belirli aralıklarla değiştirmeniz gerekmektedir. Farklı kurumlarda farklı şifreler kullanmakta size ekstradan güvenlik sağlayacaktır. Şifreleriniz ne kadar uzun ve karmaşık olursa o kadar bulunması zorlaşır ve güvende olursunuz.

bulunması zor olan şifrelere birer örnek;

8$Jhk3u91jn*
hRZ+X!8Dtd8#
2019 Yılında Kullanılan En Kötü Şifreler? Yapılan araştırmalar sonunda 2019 yılında kullanılan en kötü şifreler;
123456789
12345678
12345
111111
1234567
sunshine
qwerty
Iloveyou

Umarım yazımız faydalı olmuştur. Diğer teknoloji bloglarımız içinde buraya tıklayabilirsiniz.Sağlıcakla kalın...

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle