Steam’ in Çin Versiyonu Çıktı ( Ağır Kurallar Var)

 Steam’ in Çin Versiyonu Çıktı ( Ağır Kurallar Var)
Okunuyor Steam’ in Çin Versiyonu Çıktı ( Ağır Kurallar Var)

Saçma ve bir o kadar sert kurallar ülkesi Çin yine bir ilke imza attı. Whatsapp vb. uygulamaları dahi kullandırtmayan Çin hükümeti bu sefer oyuncuları hedef aldı. En büyük oyun satın alma ve oynama platformu olan Steam’ ı kendi kurallarıyla birleştirerek Çinli kullanıcılara sunuldu. Söylenenlere göre Çin hükümeti bunun gibi kurallarla sosyal düzeni düzende tutmaya hükümet karşıtı insanların olmasını engellemeye ve insanları bağımlılıktan kurtarmaya çalışıyor. İlk olarak dizi ve filmlerde gördüğümüz puanlama ve takip sistemi Çin hükümeti tarafından kullanılmaya başlanmıştı belki de bunun gibi kurallarla bu sistemi daha ayrıntılı hale getirmek istiyorlar. Başta dediğimiz gibi ağır kurallardan oluşan bu sürümün normal Steam ile arasındaki farklar şunlar ;

Steam Çin Versiyonu
Steam Çin Versiyonu
  • Oyuncunun kullanıcı ismi gerçek kimliğiyle doğrudan bağlantılı olacak.
  • Oyuncuların aktiviteleri, profil fotoğrafları ve chat mesajları kontrol edilecek.
  • Oynama saatleri kısıtlanacak. Günlük oyun limiti aşıldığında bir süre oyun oynanamayacak.
  • Steam Çin istemcisinde yayınlanacak olan oyunlar kontrol edilecek. Çin hükümeti onay vermezse oyunlar yayınlanmayacak, veya yalnızca sansürlü versiyonları yayınlanabilecek.
  • Bazı oyunlar günün belli saatlerinde oynanamayacak. Gece saatlerinde çoğu oyun yasaklanacak.
Belli saatlerde oynayabileceğiniz kuralın resmi

Eski zamanlardan beri Çin hükümeti insanların gizliliğini dahi önemsemeyen katı kurallar getiriyor. Sadece Çin’ de yaşayanlara değil Çin’ e turist olarak gidenlerin telefonlarına dahi özel uygulamalar indirterek insanları yanındaymışcasına takip ediyor. Umarım kendi ülkemizde gizliliği ve özgürlüğü kısıtlayan bunun gibi kurallar getirilmez.

Diğer teknoloji bloglarımız için tıklayabilirsiniz.Hala forum sitemizi ziyaret etmediniz mi yazılım forum sitemize buradan girebilirsiniz. Diğer teknoloji bloglarımız için tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap