Bilgisayarınızı Hızlandırabileceğiniz Yöntemler

 Bilgisayarınızı Hızlandırabileceğiniz Yöntemler
Okunuyor Bilgisayarınızı Hızlandırabileceğiniz Yöntemler

İçindekiler

Masaüstünüzü Düzenli Tutun.

Bilgisayarınızı Hızlandırabileceğiniz Yöntemler. Çoğu kişinin masaüstü dağınık ve gereksiz klasörlerle kaplı olabiliyor.Klasörleri kategorilere ayırarak hem daha düzenli tutabilirsiniz hem de bilgisayarın hızını arttırabilirsiniz.

Dağınık ve gereksiz klasör dolu bir masaüstü.

Masaüstü Arka Planını Tek Renk Yapın.

Birçok renkli ve hatta hareketli arka plan resimleri var ancak bilgisayarınız bu resimleri açarken belli bir güç harcar ve açılış,kapanış sürelerini etkiler.Bu yüzden arka planınızı tek renk yaparsanız bilgisayarınız renkli bir arka plan açarken harcadığı gücü açılışta ve kapanışta kullanarak daha hızlı işlemler yapabilirsiniz.

Başlangıçta Açılan Uygulamaları Kapatın.

Uygulamaların çoğu ilk yüklediğinde açılışta açılmaya ayarlı olarak kurulur bu yüzden bilgisayar açılırken açılmaya çalışan uygulamalar yüzünden daha yavaş açılır.Bu uygulamaları açılışta açılmaması için görev yöneticisinden başlangıç sekmesinden devre dışı bırakabilirsiniz.

Ekran Kartı Ayarlarınızı Gözden Geçirin.

Bilgisayarın beyni sayılan ekran kartı bilgisayarın performansına en çok etki eden donanımlardan. Ekran kartı ayarlarında hem görüntü iyileştirme odaklı ayarlar bulunurken hem de performans iyileştirme odaklı ayarlar da bulunur.Bu ayarları performans odaklı yaparsanız bilgisayarınızda hissedilir derecede hız artışı olur.

Ekran Kartınızı Performans Odaklı Nasıl Ayarlayabilirsiniz ?

Her ne kadar farklı ekran kartı markaları olsa da ayarları birbirine benzerlik gösterir.Göstereceğim ayarlar her marka için uygundur.

  • Öncelikle ekran kartı profilinizi performans olarak seçin.
  • Doku süzme/Kalite seçeneğini performans olarak seçin.
  • Eşyönsüz örnek optimizasyonu seçeneğini kapalı olarak seçin.
  • Trilineer optimizasyonu seçeneğini kapalı olarak seçin.
  • Kenar yumuşatma seçeneğini kapalı olarak seçin.
  • Güç yönetim modu seçeneğini maksimum performans olarak seçin.

Depolamadaki Gereksiz ve Geçici Dosyaları Silin.

Windows‘un ve sizin birçok atık veya geçici hale gelmiş dosyalarınız bilgisayarınızı yavaşlatabilir.Bu yüzden sizce gereksiz dosyaları ve depolama seçeneğinden geçici dosyaları silmeniz bilgisayarı bir nebze hızlandırır.

Gizlilik Ayarlarınızı Gözden Geçirin.

Gizlilik ayarları adı altında birçok ayar var ve bu ayarları kapatarak bilgisayarınızı daha seri hale getirebilirsiniz. Gizlilik ayarlarından arka plan uygulamaları sekmesine geçip arkada çalışan gereksiz uygulamaları durdurarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

Güç Ve Uyku Ayarlarınızı Gözden Geçirin.

Güç ve uyku ayarlarından ek güç ayarları seçeneğinde girip ek planları göstere tıklayın ve maksimum performans seçeneğini seçin bu işlem de performansa büyük etki eder.

https://www.youtube.com/watch?v=N6HaufY_mK4

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1