• Ana Sayfa
  • Gündem
  • Elon Musk’tan Marsa Gidecek Koloni Gönüllülerine: Ölme İhtimaliniz Yüksek

Elon Musk’tan Marsa Gidecek Koloni Gönüllülerine: Ölme İhtimaliniz Yüksek

 Elon Musk’tan Marsa Gidecek Koloni Gönüllülerine: Ölme İhtimaliniz Yüksek
Okunuyor Elon Musk’tan Marsa Gidecek Koloni Gönüllülerine: Ölme İhtimaliniz Yüksek

Elon Musk’tan Marsa Gidecek Koloni Gönüllülerine: Ölme İhtimaliniz Yüksek diyerek şaşırtıcı bir konuşma yaptı. Bakalım bu konuda daha fazla neler düşünüyor birlikte inceleyelim.

Musk, SpaceX’in, Starship uzay aracını yörüngeye taşıyacak itici roket Super Heavy prototipi inşa etmeye bu hafta başlayacağını söylemişti. SpaceX söz konusu roketin ikinci test çalışmasını gerçekleştirdi. Testin başarılı olduğu duyuruldu. Starship test sırasında 152 metreye kadar yükseldi ve yere güvenli bir iniş yaptı.

Elon Musk

Space X’in kurucusu Elon Musk, 4 gün süren sanal İnsanlar Mars’a Zirvesi’nde konuşma yaptı. Mars projesinde yer alanların ölme ihtimalinin yüksek olduğunu; ancak projenin çok ihtişamlı olacağını söyledi. The Independent’ın haberine göre Musk, Mars’ta koloni kurma projesine katılacak kişiler için bunun geri dönüşü olmayan bir yolculuk olduğunu söyledi.

İşte Musk’ın o inanılmaz açıklaması:

“Bunun çok zor ve tehlikeli olacağını vurgulamak istiyorum. Zor bir şey ve korkaklara göre değil. Büyük ihtimalle öleceksiniz, çok zor geçecek. Ancak gerçekleşirse epey ihtişamlı olacak”

Musk’a göre Mars’a ulaşmak temel mesele değil; oraya yerleşmek ve orada hayatta kalabilmek en önemli sorun olacak diye konuştu. SpaceX şu anda Starship’in Dünya yörüngesine ulaşıp güvenli şekilde dönme yeteneğini test ediyor.

Elon Musk

İçindekiler

Peki Mars’a Gidecek Koloniden Ne Bekleniyor?

Radyasyon sorununun çok önemli olmadığını ve önleyici kalkanlar sayesinde aşılabileceğini, Mars’a giden ama orada bir şehir kurulmasına yardım etmeden sadece ‘gezip geri gelmek’ isteyenlerin veya ‘ortamı beğenmeyenlerin’ tekrar dönebileceğini, Mars’a gitmek için üstün fiziksel yetkinliklerin aranmayacağını veya aylarca deneylere tabi tutulmayacağını belirtiyor.

Elon Musk Mars’a Gidecek mi?

Elon Musk Mars’a gitmek istiyor ancak bir aksilik meydana gelir de hayatını kaybederse, kendisinden sonra geleceklerin daha fazla kar amacı güderek oldukça masraflı olan Mars programını iptal etmelerinden korkuyor. Bu nedenlerle şimdilik böyle bir seyahat planlarında yokmuş. Zaten başka bir soruda da Mars’a ilk gidecek insanlardan biri olmayacağını, riskin çok büyük olduğunu ve çocuklarının geleceğini görmeden ölmeyi göze alamayacağını da belirtiyor.

Peki Siz Marsa’a Gider miydiniz? Yorum yazmayı unutmayınız.

Bugün adeta bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi Elon Musk Mars projesinden bahsettik. İsterseniz youtube linkini tıklayarak konuyu daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz. İsterseniz geçtiğimiz hafta canlı yayında bahsettiği Neuralink konusunu inceleyebilirsiniz.

Hoşça Kalın 🙂

Yorum Yap