En Popüler 2020 Programlama Dilleri

 En Popüler 2020 Programlama Dilleri
Okunuyor En Popüler 2020 Programlama Dilleri

Her yazılımcının favorisi olan programlama dilleri vardır. Her birinin işlevi birbirinden değerli olan programlama dillerini sizler için derledik.

İçindekiler

Programlama Dilleri

  1. PYTHON

Python, kullanım kolaylığı açısından memnun edici olup, uygulama çeşitliliği de geniş bir dildir. 2019 yılında oldukça popüler bir dildi. 2020 yılında birkaç adım gerilemeye uğrasada sevenleri tarafından hâlâ tercih edilmeye devam ediyor. Sitesine erişmek için https://www.python.org/‘u ziyaret edebilirsiniz.

2. JAVA

İşte o efsane dil, birçok kullanıcısının vazgeçilmezi olan Java, geçmişten günümüze kadar popülerliğini hiç kaybetmedi ve sadece Android uygulamaları için değil, veri tabanları, bilgisayar uygulamaları ve çok daha fazlası için kullanılmaktadır. Dolayısıyla daha çok tercih edilmektedir. Sitesine erişmek için https://www.java.com/tr/‘u ziyaret edebilirsiniz.

3. JAVASCRIPT

JavaScript programlama dilinin, profesyonel, üst düzey ve dinamik bir hale gelmesi uzun bir zaman aldı ancak üreticisi tarafından sadece 10 günde yapılmıştır ve ilk zamanlarında birçok kişi tarafından alay konusu olmuş olduğunu unutmamak gerek. Son yıllarda ise birçok yazılımcının olmazsa olmazı haline gelmiştir. Sitesine erişmek için https://www.javascript.com/‘u ziyaret edebilirsiniz.

Son 2’li Diller

4. C ve C++

C ve C++ – Programlama Dilleri

Her ne kadar farklı programlama dilleri de olsalar aynı temel söz dizilimleri içerirler ve 1973 yılında geliştirilen ‘C’ programlama tipi en sevilen programlama dillerindendir çünkü bir yazılımcı olmak için öğrenilmesi gereken dildir ve C++ oldukça karışık bir programlama dilidir. Çok hızlı ve kararlı olması onu diğer programlardan bir adım önde olmasını sağlıyor ve böylece veri yapıları, aritmetik işlemler ve algoritmalar için hazır şablon kütüphanesi de içermektedir. Siteye erişmek için https://www.cplusplus.com/‘u ziyaret edebilirsiniz.

5. PHP

Veri tabanlarıyla senkronizasyonlu bir biçimde çalışıp dinamik web siteleri oluşturmak için bire bir programlama dilidir ve uygulama ve web siteleri gibi tek yönlü bir kullanım amacı yoktur. Genele hitap eden bir programlama dilidir. Herhangi bir web sitesine dinamiklik kazandırmak için de kullanılır. Siteye erişmek için https://www.php.net/‘i ziyaret edebiliriniz.

ÖZETLE;

Yazımızda Python, Java, JavaScript, C ve C++, PHP programlama dillerini konu aldık böylece 2020 yılında oldukça popüler programlama dillerine el atmış olduk. Programlama ile uğraşan herkesin her türlü ihtiyaçlarına yanıt alabilecek dillerdir. İsteklerinize göre bu dilleri kullanıp kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu dilleri öğrenmek için bir çok özel platformda dersleri satılıyor veya canlı dersleri veriliyor. Fakat siz isterseniz internet üzerindeki ücretsiz sosyal video platformlarından verilen ücretsiz eğitimlerden de yararlanmanız mümkündür. Bazı üniveristelerin mühendislik bölümlerinde de bu dillerden bağzıları da öğretilmektedir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bunun gibi daha çok yazı okumak için https://webodasi.com/‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle