Grafik Tasarım Stilleri

 Grafik Tasarım Stilleri
Okunuyor Grafik Tasarım Stilleri
Projeniz İçin Hangi Grafik Tasarım Stili Doğru?

Herhangi bir grafik tasarım projesinin başlangıcında hangi stili seçmeliyim merak ediyorsunuz? hangi tarzdan hoşlanırım? konu için en iyi stil hangisi? hangi stille rahat edeceğim? İster tek bir görsel tasarlıyor olun, isterse tam kapsamlı bir stil / şirket markası tasarlıyor olun, kullandığınız stil onun için en uygun olana bağlı olacaktır.

Aşağıdaki grafik tasarım stilleri listesi kesin bir liste değildir, bunun yerine en yaygın veya popüler grafik tasarım stillerinin bir seçimidir, daha fazla stil mevcuttur ve her zaman daha fazlası yaratılmaktadır. Bu listeyi, ortak grafik tasarım stilleri ve bunların her birinde nelerin yer aldığı, nasıl farklı oldukları ve nasıl yaratılacağı hakkında temel bir anlayış kazanmak için kullanmalısınız.

İçindekiler

Bu Makale, Farklı Grafik Tasarım Stillerinin Aşağıdaki Listesini Açıklıyor …

Viktorya Tarzı Grafik Tasarım:

Viktorya Tarzı Grafik Tasarım Örnekleri

Britanya’nın Viktorya dönemi, Kraliçe Victoria’nın 1837’den 1901’e kadar süren ve güçlü ahlaki ve dini inançların olduğu bir dönem olan saltanat dönemiydi . Victorialılar karmaşık ve süslü nesneleri sevdiler ve bu etki mimari, mobilya, iç mekan, moda, tipografi ve ticari sanat dahil olmak üzere tüm tasarım alanlarına süzüldü. 

Viktorya tarzı, geçmişteki nesneler için duydukları nostaljiden derinden etkilenmiştir. Viktorya dönemi tasarım stili neredeyse her zaman tüm sayfayı görseller ve türlerle doldurdu. Erken Viktorya tarzının tipik tasarım öğeleri, dış dekoratif sınırların ve ayrıntılı tipografinin kullanılmasıydı. Simetri, düzen ve tasarımda da yoğun bir şekilde kullanıldı.

Daha sonra Viktorya tarzı dekoratif sınırları daha az kullanma eğilimindeydi, ancak yine de süslü yazı ve romantik görüntüler kullandı. Viktorya dönemi boyunca tipografi genellikle bir eğri veya dalgada ortaya çıktı ve genellikle bir pankartla kaplandı.

Özetlemek gerekirse, Viktorya dönemi grafik tasarım stilinin temel özellikleri …

 • dekoratif dış kenarlıklar
 • ayrıntılı tipografi
 • simetri
 • son derece süslü ve ‘meşgul’ görüntüler
 • çok az sayıda düz çizgi veya kenar

Sanat ve El Sanatları Tarzı Grafik Tasarım:

Sanat ve El Sanatları Stil Grafik Tasarım Örnekleri

Sanat ve El Sanatları hareketi, İngiltere’de başlayan ve 1880 ile 1910 arasında Avrupa ve Kuzey Amerika’da gelişen , daha sonra 1920’lerde Japonya’da yeniden ortaya çıkan, dekoratif ve güzel sanatlarda uluslararası bir hareketti . Basit formları kullanan geleneksel zanaatkarlığı temsil ediyordu ve sıklıkla dokuların ve resimli baş harflerinin yoğun kullanımı ile ortaçağ, romantik veya halk dekorasyon stillerini içeriyordu.

Arts & Crafts, ekonomik ve sosyal reformu savundu ve esasen sanayiye karşıtı. Sonunda 1930’larda Modernizm tarafından yerinden edilmeden önce Art Nouveau ve Art Deco ile değiştirilene kadar Avrupa’daki sanatlar üzerinde güçlü bir etkiye sahipti.

Özetlemek gerekirse, Arts & Crafts grafik tasarım stilinin temel özellikleri … 

 • geleneksel / eski stil özelliklerini yeniden kullandı
 • basit formlar
 • resimli tipografi
 • birçok doku

Art Nouveau Tarzı Grafik Tasarım:

Art Nouveau Tarzı Grafik Tasarım Örneği

Art Nouveau, yaklaşık 1890’dan 1920’ye kadar Batı Avrupa’da ve ABD’de öne çıkan bir dekoratif sanat, mimari ve tasarım tarzıdır ve doğal formlara ve ‘dünyevi’ bir renk paletine dayanan karmaşık doğrusal tasarımlar ve akıcı eğriler ile karakterize edilmiştir .

Bu tanımlanabilir düz, ana hatları çizilmiş resimler ve elle çizilmiş yazı karakterleri, Art Nouveau’nun bazen Art Deco ile karıştırılmasına neden olur, ancak ikisi arasında açık bir ayrım vardır. Art Nouveau elle çizilmiş görünüyor ve Art Deco stilini tanımlayan oldukça geometrik şekillere doğal çizgiler ve şekiller tercih ediyor.

Özetlemek gerekirse, Art Nouveau grafik tasarım stilinin temel özellikleri … 

 • karmaşık elle çizilmiş stil
 • doğrusal tabanlı tasarımlar
 • doğal formların kullanımı
 • düzenli olarak kadın formuna sahiptir

Fütürizm Tarzı Grafik Tasarım:

Fütürizm Tarzı Grafik Tasarım Örnekleri

Fütürizm sadece bir sanat hareketi değil, aynı zamanda 20. yüzyılın başlarında İtalya’da gelişen sosyal bir hareketti . Büyük ölçüde bir İtalyan fenomeni olmasına rağmen, Rusya, İngiltere ve başka yerlerde paralel hareketler vardı. Hız, teknoloji, gençlik ve şiddet ile araba, uçak ve sanayi şehri gibi nesneleri vurguladı. Bu, özellikle klasik antik çağın belirli yönlerini değil, tamamen yeni olmayan her şeyi de hor gören bir hareketti – Arts & Crafts’ın antitezi 

Fütürizm ressamları özellikle başarılıydılar ve genellikle bölünme adı verilen bir süreçle ışığı ve rengi bir dizi noktaya veya geometrik forma böldüler. Fütürizm, 20. yüzyılın birçok modern sanat hareketini etkiledi ve bu da çağdaş grafik tasarımın gelişimini etkiledi.

Özetlemek gerekirse, Fütürizm grafik tasarım stilinin temel özellikleri … 

 • eklektik tarz
 • yeni teknolojiyi içeren veya kullanan
 • ofset metni
 • bazı kübist etkiler
 • geleneksel özellik yok

Art Deco Tarzı Grafik Tasarım:

Art Deco Tarzı Grafik Tasarım Örnekleri

Art Deco, 1920’lerde ve 30’larda altın çağını yaşadı , ancak bir terim olarak, 1925’e kadar icat edilmedi. Art Deco, keskin, aero-dinamik şekiller, Mısır zikzakları, hareket çizgileri ve daha modern zamanlarda, pürüzlü / grenli bir görünüm kullanır. . Art Deco grafik tasarım tarzının mükemmel örnekleri dönem çizgi romanlarında, eski araba şovu afişlerinde, kitap kapaklarında ve film afişlerinde bulunabilir.

Bu görüntüler geometrik şekiller, cesur eğriler, güçlü dikey çizgiler, aerodinamik formlar, hareket çizgileri, pistole ve güneş ışınları ile tanımlanır. Erken Modern tarzın aksine Art Deco, günlük nesnelerin illüstrasyonlarını ve grafik temsillerini son derece kullanır. Ancak bu özellikler, cesur, pozitif, endüstriyel ve çoğu zaman fütürist olan ve 1. Dünya Savaşı’nın küllerinden doğan bir dünyadan çıkan Art Deco tarzının ruhuna adalet yapmıyor.

Art Deco tarzının kendisi de son yıllarda yeniden doğdu ve son on yılda giderek daha popüler hale geldi.

Özetlemek gerekirse, Art Deco grafik tasarım stilinin temel özellikleri … 

 • cesur geometrik şekiller
 • hareket çizgileri ve güneş ışınlarının kullanımı
 • renklerde yüksek kontrast
 • düz (derinlik açısından)

Kahramanca Gerçekçilik Tarzı Grafik Tasarım:

Kahramanca Gerçekçilik Tarzında Grafik Tasarım Örnekleri

Kahramanca gerçekçilik, propaganda olarak kullanılan sanat ve grafik tasarımı tanımlayan bir terimdir. Örnekler arasında Komünist rejimlerle ilişkilendirilen Sosyalist gerçekçilik tarzı ve Faşizm ile ilişkili çok benzer sanat tarzı yer alır. Karakteristikleri adından kolaylıkla anlaşılabilir; gerçekçilik ve figürlerin ideal tipler, kahramanlar veya semboller olarak tasvir edilmesi, genellikle modernizmin açıkça reddedilmesiyle.

Lenin’in zamanında Sovyetler Birliği’nde devrimi yaymak için kahramanca gerçekçilik tasarımları kullanıldı. Hem sosyalist sanatın hem de Nazi sanatının açıkça kahramanca ve romantik olması emredildi ve sonuç olarak biçim ve üslup bakımından gerçekçi olmaktan çok idealistti.

Özetlemek gerekirse, Heroic Realism grafik tasarım stilinin temel özellikleri …

 • gerçekçi görüntü 
 • genellikle tek kişilik
 • bir ideali teşvik etmek
 • metinde güçlü mesaj
 • net, kalın yazı tipi

Erken Modern Tarz Grafik Tasarım:

Erken Modern Tarz Grafik Tasarım Örnekleri

Erken modernizm, sanatçıların ve tasarımcıların dünyadaki tüm sanatçıları ve tasarımcıları etkileyecek yeni bir tasarım stili yaratmak için gelenekten koptuğu bir zamandı. İlk modern sanatçılar, diğerlerinin tasarım ve sanata bakışını değiştirdikleri için yeni veya deneysel olarak tanımlandılar.

İtalyan Fütüristlerinin bazı ideallerinden yola çıkan Bauhaus, yeni bir tasarım felsefesi yaratıyor, bir tasarımın işlevini biçiminin önüne koyuyor ve yeni ve farklı olan her şeyi tercih ederek geleneğe isyan ediyordu. Bu üslup “modern” olarak bilinir hale geldi ve zamanla dünyanın diğer tüm sanat ve tasarım stillerini etkileyen geleneğe karşı isyanın başlangıcı oldu.

Özetlemek gerekirse, Erken Modern grafik tasarım stilinin temel özellikleri …

 • geometrik tabanlı
 • minimalist yaklaşım
 • temiz tip
 • daha fazla fotoğraf, daha az illüstrasyon

Amerikan Kitsch Tarzı Grafik Tasarım:

Amerikan Kitsch Tarzı Grafik Tasarım Örnekleri

Yuvarlatılmış aerodinamik formların Art Deco etkisi ve modern fikirlere duyulan coşku, 1930’lardan sonra uzun yıllar boyunca her türden tasarıma ilham vermeye devam etti ve 1950’lerin Amerikan Kitsch tasarımı, dramatik eğriler ve uzay çağı formlarıyla fütüristik stilleri daha da ileri götürdü. Kitsch tasarımı ayrıca komut dosyası yazı tipleri, resmi olmayan şekiller ve karikatür benzeri çizimlerle karakterize edildi.

Kitsch, “kötü tatta” anlamına gelen Almanca bir kelimedir. Tasarımda kitsch iddialı, kaba ve tamamen karmaşıklıktan yoksun olan sanatı veya tasarımı tanımlamak için kullanılmıştı. Öte yandan, bir şeyin o kadar kötü olduğu ve iyi olduğu fikri, “kitsch” in bu stili kullanan Amerikalı tasarımcılar tarafından ironik bir şekilde benimsenen bir terim haline geldiğidir.

Özetlemek gerekirse, Amerikan Kitsch grafik tasarım stilinin temel özellikleri …

 • zıt görüntüler ve yazı tipleri
 • cesur, canlı renkler
 • aerodinamik şekiller
 • dramatik pozlardaki insanlar

Geç Modern Stil Grafik Tasarım:

Geç Modern Tarzda Grafik Tasarım Örnekleri

Geç modernizm, II.Dünya Savaşı sonrası ile 21. yüzyılın ilk yılları arasında yapılan en son sanatın genel üretimini kapsar. Terminoloji, 1950’lerden beri üretilen sanat eserleri için baskın terim Çağdaş Sanat iken farklılıklar olsa da, genellikle geç modernizm ve post-modernizm arasındaki benzerliklere işaret eder .

Bozuk geometrik şekiller ve resmi olmayan düzenlerle tanınır. Bu tarzın gayri resmi olmayan tek yönü, dekorasyondan yoksun olan tiptir.

Özetlemek gerekirse, Geç Modern grafik tasarım stilinin temel özellikleri …

 • çarpık geometrik şekiller
 • gayri resmi yapısal yerleşim
 • sade, basit, dekoratif olmayan tip

İsviçre / Uluslararası Stil Grafik Tasarım:

İsviçre Tarzı Grafik Tasarım Örnekleri

Genellikle Uluslararası Tipografik Stil veya Uluslararası Stil olarak anılan, 1940’larda İsviçre’de ortaya çıkan tasarım stili, 20. yüzyılın ortalarından sonlarınakadar grafik tasarımın gelişiminin çoğunun temelini oluşturdu . Zurich School of Arts and Krafts ve Basel School of Design’daki tasarımcılar tarafından yönetilen stil, sadeliği, okunaklılığı ve objektifliği tercih ediyordu.

İki okulun geliştirdiği pek çok katkı arasında sans-serif tipografi, ızgaralar ve asimetrik düzenler kullanıldı. Görsel iletişim aracı olarak tipografi ve fotoğrafın birleşimi de vurgulandı. Birincil etkili eserler, en etkili iletişim aracı olarak görülen afişler olarak geliştirildi.

Özetlemek gerekirse, Uluslararası grafik tasarım stilinin temel özellikleri ..

 • negatif alan kullanımı
 • çok  ‘temiz’  ve basit
 • sans serif yazı tipleri tercih edilir
 • asimetrik düzenler

Psychedelic Style Grafik Tasarım:

Psychedelic Stil Grafik Tasarım Örnekleri

Psychedelic hareket 1960’ların ortalarında başladı ve popüler kültürün pek çok yönü üzerinde etkili oldu. Bu giyim tarzı, sanat, edebiyat ve felsefeyi içeriyordu. “Psychedelic” adı, zamanın gençlik kültürü içinde popüler olan ilaçları ifade eder. Rock konserlerinin afişleri, dışarı çıkma hissini görsel olarak ifade etmeye çalıştı. Psychedelic sanatın görsel motifleri arasında Art Nouveau’dan esinlenilmiş eğrisel şekiller, okunaksız elle çizilmiş tipler ve pop art akımından esinlenen yoğun optik renk titreşimi yer alıyor.

Soyutlanmış eğrisel şekiller, çakışan renkler, okunması zor yazı tiplerinin kullanımı. Günümüz tasarımlarında nadiren kullanılan 60’ların trippy posterleri, Psychedelic stilinin en kolay fark edilen katkısıdır.

Özetlemek gerekirse, Psychedelic grafik tasarım stilinin temel özellikleri …

 • halüsinasyon ilaçlarının yaygınlığından etkilenir 
 • yoğun renkte soyut girdaplar içeren 
 • Art Nouveau’yu anımsatan eğrisel hat sanatı. 
 • yoğun optik renk titreşimi

Post-Modern Tarzda Grafik Tasarım:

Post Modern Tarzda Grafik Tasarım Örnekleri

Postmodernizmin, 1980’lerin ortalarına kadar grafik tasarım üzerinde fazla etkisi olmadı . Başlangıçta, birçok tasarımcı bunun sadece disiplinsiz bir özgüven olduğunu düşündü. Yeni lisansüstü programlarda öğrencilerin hayalini kurduğu, birleştirici idealleri veya resmi kelime dağarcığı olmayan bir stil yığını. Ama aslında bu, tasarım hakkında yeni bir tasarım tarzını teşvik eden yeni bir düşünme biçimiydi. Bu karışık stil, eğik bir eksen, kolaj benzeri resimler, üzerini örten figürler ve dürtüsel dekorasyon ile karakterize edilir. Bu stil, ilk kullanımından bu yana çeşitli derecelerde kullanılmıştır ve doğru kullanılırsa projelere benzersiz bir ifade verebilir. 1970’lerden

başlayarak eserler yarattılarrasyonel düzene ve resmi organizasyona herhangi bir bağlılık olmadan. Ayrıca, okunaklılık gibi geleneksel geleneklere hiç dikkat etmediler. Bununla birlikte, post-modern tasarım birleşik bir grafik stilinden oluşmazken, hareket, sisteme karşı gitmenin daha fazla yolunu arayan tasarımcılar için etkileyici ve eğlenceli bir zamandı.

Özetlemek gerekirse, Post Modern grafik tasarım stilinin temel özellikleri …

 • illüstrasyonlar gibi kolaj
 • örtüşen öğeler
 • dürtüsel ve eğlenceli
 • eğik eksen

Grunge Tarzı Grafik Tasarım:

Grunge Tarzı Grafik Tasarım Örnekleri

Yeni bir tasarım evrimi olan bu, milenyum sonrasında ortaya çıktı ve sıkıntılı dokular, rafine edilmemiş kenarlar ve görünüşte anlamsız bir yerleşim düzeni yaklaşımıyla kolayca tanınır.

Bu tür grunge tasarımlarda kirli lekeler, yırtık görüntüler, ‘ kırılmış’  simgeler ve kırışık kağıt parçaları, elle çizilmiş öğeler ve kirli dokular kadar popülerdir. Elle çizilmiş öğelerin temel amacı, bir kişiliği ve bireysel bir notu iletme yeteneklerinde yatmaktadır. Kirli dokular genellikle gezinme menüleri, fotoğraflar ve genel düzenler için arka plan resimleri olarak kullanılır. Genellikle bu öğeler, herhangi bir parlak efekt olmaksızın gerçek formlarında çoğaltılan günlük yaşamımızdan normal nesnelerdir.

Özetlemek gerekirse, Grunge grafik tasarım stilinin temel özellikleri …

 • Kirli dokular ve arka plan resimleri
 • düzensiz çizgiler ve çerçeveler
 • kahve halkaları, dökülen sıvılar ve kirli lekeler
 • yırtık kağıt ve kirli kenarlar
 • elle yazılmış öğeler

Düz Stil Grafik Tasarım:

Düz Stil Grafik Tasarım Örnekleri

Düz tasarım, doğası gereği minimalist, güncel bir tasarım stili ve trendidir, başlangıçta web siteleri, web uygulamaları ve mobil uygulamalar gibi grafik kullanıcı arayüzlerinde kullanılmıştır. Düz tasarım stili artık yaygın olarak posterler, sanat eserleri, kılavuz belgeleri, yayıncılık ürünleri gibi grafik materyallerde de görülmektedir.

Düz tasarım, öncelikle Uluslararası Tipografik Stil (İsviçre Stili olarak da bilinir), Metin Kullanıcı Arayüzü, Modernizm ve Bauhaus’tan çıkan stillerden etkilenir. Uluslararası Tipografik stil, genellikle düz tasarım üzerindeki en önemli etki olarak kabul edilir ve düz tasarım stilinin kendisi dijital çağın başlangıcına kadar görünmese de, düz tasarımın başlangıç ​​noktası olarak kabul edilir.

Özetlemek gerekirse, Düz grafik tasarım stilinin temel özellikleri …

 • minimalist
 • derinlik yok
 • nötr tonlar
 • düz çizgiler
 • negatif alan kullanımı

Hızlı Genel Bakış …

Grafik Tasarım Zaman Çizelgesi – Büyütmek için tıklayın

Dilerseniz Bir Sonra Ki Blog Sayfalarımıza Göz Atabilirsiniz..

Görüşmek Üzere Hoşçakalın WebOdasıyla Kalın..

Yorum Yap