Nasıl geliştirici olunur ve ilk işinizi olabildiğince çabuk alırsınız

 Nasıl geliştirici olunur ve ilk işinizi olabildiğince çabuk alırsınız
Okunuyor Nasıl geliştirici olunur ve ilk işinizi olabildiğince çabuk alırsınız

Hiç bir yazılım geliştiricisi olmayı veya kariyer değişikliği yapmayı düşündünüz mü? Bu makale, yazılım geliştirmeye başlamanız ve ilk işinize başlamanız için size sağlam bir plan verecektir!

İçindekiler

Ama neden bir geliştirici olalım?

Geliştirici olmayı düşünüyorsanız ve bunun iyi bir fikir olup olmadığından emin değilseniz, düşünmeniz gereken birkaç nokta aşağıda belirtilmiştir:

 1. Geliştiriciler için büyük bir talep var – yazarken Indeed’in İngiltere’de 37.739 ‘geliştirici’ için ve ABD’de 145.640 iş ilanı vardı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2014 ile 2024 arasında% 17’lik bir artış tahmin ettiğinden, bu rakamlar sadece artacak.
 2. İş çok çeşitli ve ilginç olabilir – bir geliştirici olarak e-ticaret web sitelerinden bilgisayar oyunlarına, mobil uygulamalardan yapay zekaya kadar çok çeşitli projelerde çalışabilirsiniz. Neredeyse tüm beceriler bu alanların her biri arasında aktarılabilir ve bu, tek bir işe kilitlenmediğiniz anlamına gelir.
 3. İş esnek olabilir – İşinizin çoğu kod okumak ve yazmak olduğu için tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar. Bu, herhangi bir zamanda, herhangi bir yerden yapılabileceği anlamına gelir. Evden veya dünyayı dolaşırken çalışan, artan sayıda uzaktan geliştirici var.

Nasıl Geliştirici olunur

Geliştirici olmak birçok beceri gerektirir ve bir beceriyi geliştirmede iki ana faktör vardır: kıdemli geliştiricilerden etkili uygulama ve destek. Olabileceğiniz en iyi geliştirici olmanıza yardımcı olmak için her ikisini de en üst düzeye çıkarmanız gerekir. Geliştirici kariyerinize hızlı bir başlangıç ​​yaptığınızdan emin olmanın üç iyi yolu vardır:

Bootcamps Kodlama

Bunlar harika, çünkü sizi az veya sıfır kodlama deneyiminden 3 ay içinde işe hazır hale getirmek için tasarlandılar. Bu, çok sayıda etkili uygulama ve bootcamp’ı çalıştıran geliştiricilerden tonlarca yardım anlamına gelir.

Bootcamp’larla ilgili sahip olabileceğiniz sorunlar, genellikle 3 aylık tam zamanlı eğitim olmaları ve 3.000 £ (4.000 $) ila 15.000 £ (20.000 $) arasında mal olabilmeleridir. Bu, özellikle 3 ay boyunca kazanmadığınız için harcanacak çok para.

Bir Mentor Alın

Bu mükemmel bir durumdur: Kodlamaya başlarsınız ve bir geliştiricinin mentorunuz ve eğitmeniniz olarak hareket etmesini sağlarsınız. Bir arkadaş, aile üyesi veya sadece size yardım etmek isteyen bir geliştirici olabilirler. Bir eğitim kampında olduğu kadar yardım alamayacaksınız, ancak bir barikatla karşılaştığınızda başvurabileceğiniz birine sahip olmak gerçekten yararlıdır. Ayrıca birisinin sizi kontrol etmesi ve zaman ayırdığınızdan emin olması, doğru yolda olmanıza yardımcı olabilir.

Kulağa harika geliyor ama bir mentor bulmak zor olabilir. Geliştirici olarak çalışan birini herkes tanımaz ve bu, mentor için fazladan bir sürü iştir. Bir geliştirici tanıyorsanız, mentorunuz olmaya hayır diyebilirler ve buna saygı duymanız gerekir, bu onlar için de çok iş olabilir.

Geliştirici Olarak İş Alın

Bir işe girmeden önce kod yazabilmeniz gerektiğinden, bu bir hile gibi görünebilir. Ancak daha sonra bir mentor veya bootcamp olmadan bu noktaya nasıl gelineceğini açıklayacağım. İlk işinizi aldığınızda, birdenbire büyük bir avantaj elde edeceksiniz – kıdemli geliştiricilerle çalışırken kodlama pratiği yapmak için para alacaksınız. Daha ne isteyebilirsin?

Bir geliştirici olarak çalışmak, sizi geliştirmenin çalışırken göremeyeceğiniz yönüne, yani iş tarafına da maruz bırakacaktır. Kimsenin istemediği bir ürünü yapmanın hiçbir anlamı olmadığı ve müşterilerle ilgilenmenin öğrenmesi zaman alan bir beceri olduğu için bu, geliştirmenin büyük bir parçasıdır.

Plana Başlamak

Herkes bir eğitim kampına gitmeyi karşılayamayacağı veya onlara rehberlik edecek birini tanıyamayacağı için, ilk geliştirici işinizi nasıl alacağınız konusunda size bir plan vereceğim. Bu neredeyse tam olarak 4 ayda bir mühendisten geliştiriciye geçiş şeklim .

İşinizi Bulmak

Harika bir plan oluşturmak için vuracağınız bir hedefe ihtiyacınız var. Hedefimiz, mümkün olduğunca çabuk bir geliştirici işi elde etmektir. İlk işinize ne kadar erken başlarsanız, her gün kodlama pratiği yapma, kıdemli geliştiricilerin desteğini alma ve ödeme alma bonusunu o kadar çabuk alırsınız.

Veri biliminden yapay zekaya ve oyun geliştirmeye kadar geliştirme sürecine girmenin pek çok yolu var, ancak girmesi en kolay sektör web geliştirmedir. Kalbinizi başka bir şeye ayarladıysanız, web geliştirmeye başlamanın ona kilitli olduğunuz anlamına gelmediğini unutmayın. Tercih ettiğiniz alana transfer etmek için kullanabileceğiniz büyük bir miktar öğreneceksiniz.

Ben aradığında Genç Web Developer ben testere listeleme ilk iş bir içindi Genç Front End Web Developer . Gereksinimler şunlardır:

Birkaç benzer iş ilanına bakabilir ve sıklıkla görünen gereksinimleri bulabiliriz. Bunlar muhtemelen şunlar olacaktır:

 • Ön Yüz bilgisi: HTML, CSS ve JavaScript
 • Duyarlı web siteleri oluşturma yeteneği
 • Deneyiminizi ve becerilerinizi gösteren bir portföy
 • Sürüm kontrolünün anlaşılması

Diğer bonusbeceriler şunlar olabilir:

 • Javascript kitaplıkları: jQuery, AJAX, Bootstrap
 • Hata ayıklama bilgisi

Planın Oluşturulması

Artık gereksinimleri karşılamak için neyi öğrenmemiz gerektiğini bildiğimize göre, bunları karşılamak için neye ihtiyacımız olduğunu nasıl öğreneceğimize dair bir plan oluşturabiliriz. Önceki bölümleri biliyorsanız, sonraki bölümleri öğrenmek daha kolay olacağından, bu planı adım adım takip etmeye çalışmalısınız.

HTML ve CSS

Bunlar, bugün çoğu web sitesinin yapı taşlarıdır. Bir iş bulma şansı istiyorsanız, bunlarla ilgili güçlü bir anlayış geliştirmeniz gerekir. Neyse ki, bu becerileri öğrenmenize ve ustalaşmanıza yardımcı olabilecek yüzlerce ücretsiz ve ücretli kaynak var.

Webodasi.com, size web sitesi geliştirme ile ilgili her şeyi öğreten bir web sitesidir ve inanılmazdır. Sizi mini derslerde adım adım götürüyor ve HTML, CSS ve JavaScript öğrendiğim yer!

Duyarlı Web Tasarımı Sertifikasyonu ve Temel HTML ve HTML5 ve Temel CSSbölümleriyle başlayacağız . Bu bölümler size HTML ve CSS’yi tanıtır ve sonunda formlar oluşturacak ve basamaklı değişkenlerle HTML’yi şekillendireceksiniz.

CSS’mizi iyileştirmek için, Uygulamalı Görsel Tasarımbölümünü tamamlayıp CSS ve HTML Kullanarak Daha Karmaşık Bir Şekil Oluşturacağız ve ardından tüm Duyarlı Web Tasarımı ve CSS Flexbox’ı yapacağız Amacımız neye ihtiyacımız olduğunu hemen öğrenmek olduğu için şimdilik bazı zorlukları ve bölümleri atlıyoruz. Diğer bölümler harika, ancak şimdilik gerekli değil.

Artık bir web sayfası oluşturmak ve biçimlendirmek için HTML ve CSS kullanmayı öğrendiğimize göre, Duyarlı Web Tasarım Projelerini tamamlayarak etkili bir uygulama yapacağız Bu projeler, beş web sitesi oluşturmak için şimdiye kadar öğrendiğiniz her şeyi kullanacak.

Sürüm Kontrolü

Sürüm kontrolü, dosyaları kaydettiğiniz bir sistemdir, böylece zaman içinde geriye bakabilir ve hangi noktada neyi değiştirdiğinizi görebilirsiniz. Muhtemelen şimdiye kadar çalıştığınız her yazılım şirketinde kullanılacaktır ve temelleri bilmek gerçekten önemlidir.

Git’i nasıl kuracağınızı öğrenmek için bir GitHub hesabı oluşturun ve Git ile çalışın. Git ve GitHub’a Giriş için harika bir eğitim gönderisi var Bunu HTML ve CSS tasarım projelerinden önce öğrenebilir ve bu projeler için sürüm kontrolünü kullanmaya başlayabilirsiniz.

Artık sürüm kontrolünü nasıl kullanacağınızı bildiğinize göre, tüm projelerinizi yerel bir düzenleyicide ( VS Code gibi ) yapmayı deneyin ve işiniz bittiğinde bunları CodePen’e yükleyin. Yerel bir editörde çalışmak, bunu bir işte nasıl yapacağınızdır, bu nedenle deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olur.

Git / sürüm kontrolünü kullanmanın birçok yolu vardır, ancak bir GitHub deposu oluşturabilmek, bunu yerel bir klasöre bağlayabilmek, yaptığınız işi teslim etmek ve bunu GitHub’a göndermek istiyorsunuz. Bunu yaptıktan sonra, bir geliştirme ekibinin parçası olarak etkili bir şekilde çalışabileceksiniz

JavaScript

JavaScript, internetteki web sitelerinin % 94,8’ine güç veren dildir . Bu çok fazla site! JavaScript, statik bir web sitesini tamamen etkileşimli bir web sitesine dönüştürmenize olanak tanır.

JavaScript’i öğrenmek için webodasi üzerinde Javascript Algorithms And Data Structures Certification yapabiliriz JavaScript, modern web sitelerinin çok büyük bir parçası olduğu için, bu sertifikasyonun tamamını tamamlayacağız. Bu çok iş gibi görünebilir, ancak bir web geliştiricisi olarak çalıştığınızda, muhtemelen zamanınızın çoğunu JavaScript yazmakla geçireceksiniz. Bu yüzden bunda iyi olmak önemli.

Portföyünüzü Oluşturmak

Neler yapabileceğinizi göstermek için, olası işverenlere gösterebileceğiniz bir portföyünüzün olması gerekir. Şans eseri zaten 10 projeniz olacak – 5 HTML ve CSS ve 5 JavaScript. Bunların hepsini sürüm kontrolünde bulundurduğunuzdan ve diğer insanların (gelecekteki işverenler) ne kadar iyi çalıştığınızı görebilmesi için GitHub’a yüklediğinizden emin olun.

Artık oluşturduğunuz portföy sitesine geri dönebilir ve onu tüm yeni projelerinizle güncelleyebilirsiniz. Daha sonra sayfaya etkileşim eklemek için yeni JavaScript becerilerinizi kullanabilirsiniz. Bu, bir kullanıcı projelerinizden birinin, bir resim slayt gösterisinin veya hatta bir mini oyunun üzerine geldiğinde açılan bir açıklama olabilir.

İş Arama

Şimdiye kadar plandaki her şeyi yaptıysanız, küçük web geliştirici işlerinin çoğunun gereksinimlerini karşılamalısınız. Şimdi bazı işlere başvurma zamanı.

Çoğu işe başvurmak için bir CV veya özgeçmişe ihtiyacınız var. Böylece bir web geliştirici CV hazırlayabiliriz. Bu, ne kadar süredir kod yazdığınıza veya herhangi bir ticari deneyiminiz olmadığı gerçeğine dikkat çekmeden güçlü yönlerinizi vurgulamalıdır. Olmalı

 • Senin hakkında kısa bir açıklama
 • Eğitimin
 • Sahip olduğunuz herhangi bir deneyim (kodlamayla ilgili olmak zorunda değildir)
 • Becerilerinizin en üst düzey listesi
 • Sizinle iletişim kurmak ve Portföy sayfanızı görüntülemek için bağlantılar

İşte ikinci işimi almak için kullandığım özgeçmişim.

Ayrıca bir portföy web siteniz olmalıdır. Bu bir github sayfası olarak barındırılabilir. İşveren / işverenin sizi tanımasına izin vermek için size çok daha fazla alan sağladığından bu harika. Yeni beceriler öğrenirken ve yeni projeler oluştururken portföyünüzü de güncelleyebilirsiniz. Bu şekilde CV’niz o kadar çabuk güncelliğini yitirmez.

Hangi işlere başvurulacağı da önemlidir. Bu yanlış görünebilir, ancak gereksinimlerin% 70’ini (veya daha fazlasını) karşılayabileceğiniz işlere başvurmalısınız. Her zaman, kendi kendini eğiten bir geliştirici olarak, diğer gereksinimleri diğer birçok insandan daha hızlı karşılayacağınıza her zaman işaret edebilirsiniz.

Elbette bu , gereksinimleri karşıladığınız herişe başvurmanız gerektiği anlamına gelmez . Yalnızca ilginç olduğunu düşündüğünüz ve teklifi alırsanız alacağınız işlere başvurun.

İşverenleri Kullanma

İşverenler, ilk işinizi almak için güçlü bir araç olabilir. Şirketin ne istediğini biliyorlar, genellikle iş ilanlarında olmayan işleri var ve işi almanızı istiyorlar… bu şekilde maaş alıyorlar.

CV’nizin mümkün olduğunca çok sayıda işe alım görevlisinin eline geçtiğinden emin olmak için çeşitli sitelerdeki işlere başvurmamız gerekir. Indeed ve Total Jobs gibi büyük sitelerle başlayın, ancak daha küçük iş sitelerini de bulmaya çalışın.

Pek çok geliştirici işe alım yapanların ne kadar kötü olduklarından bahsediyor, ancak onları kullandığımızdan emin olmamız gerekiyor. İşe alım görevlisiyle her konuştuğunuzda, saygılı ve kibar olduğunuzdan emin olun. Size istediğiniz işin çok üstünde veya altında olan işler hakkında sorular sorarlarsa, onlara teşekkür edin ve reddedin, ancak aradığınız iş türünü onlara hatırlatın.

İlk iki işim, bana uygun olmayan bir iş hakkında sorular soran işverenlerden geldi, ancak mükemmel olan başka bir işleri vardı. Onları bu kadar zorlama.

Devam Eden İyileştirme

İş başvurusunun ilk haftasında muhtemelen bir iş görüşmesi ve iş teklifi almayacaksınız. İlk ayda bir görüşme alamayabilirsiniz, ancak bu size kendinizi geliştirmeniz için zaman tanır.

Artık temel gereksinimleri karşıladığımıza göre, araç setimize daha güzel şeyler eklemeye başlayabiliriz . Şimdi alet sandığınıza yeni bir alet eklemenin tam zamanı. Kemerinize daha fazla beceri eklemek, işverenlerin sizi isteme olasılığını artıracak ve mülakat alma şansınızı artıracaktır. İşte öğrenilecek bazı beceriler:

Bir kütüphane öğrenin

Hayatınızı çok daha kolay hale getirebilecek JavaScript kitaplıkları var. En popüler kitaplıklardan biri, DOM işleme, nesne ve dizi işlevleri ve daha pek çok konuda size yardımcı olan jQuery’dir.

JQuery’yi kullanmayı öğrenmenizi tavsiye ederim, çünkü JavaScript’te kitaplıkları kullanmaya harika bir giriş. JQuery’yi öğrenmek için çok sayıda kurs ve öğretici var….

HTML ve CSS Derslerini Tamamlama

Webodasın’dan HTML ve CSS derslerine geri dönün ve Applied Visual Design , Applied Accessibilityve CSS Grid’deki derslerin geri kalanını tamamlayın .

CSS’nizi Geliştirin (isteğe bağlı)

Ön uç geliştirmenin tasarım ve stil tarafını seviyorsanız, o zaman sadece CSS ve HTML ile resimler oluşturmanızı sağlayan harika bir Günlük CSS kursu var. Bu görüntüler bir röportajda konuşmak için harika bir şey olabilir.

JavaScript’in nasıl çalıştığını öğrenin

JavaScript kullanabilmek harikadır, ancak nasıl çalıştığını anlamak çok daha iyi bir geliştirici olmanıza yardımcı olabilir. Bu kodun sorunu neden ve nasıl düzelttiğini bileceğiniz için mümkün olan en iyi kodu yazmanıza olanak tanır.

JavaScript’i daha derinlemesine anlamak için, JS kitap serisini Bilmiyorsunuz . İlk iki kitap JavaScript’in temellerini anlamak için harika. Bunu anlamak, size daha da iyi bir geliştirici olabileceğiniz harika bir temel sağlar. BEDAVA çevrimiçi olarak erişilebilir veya basılı kopya olarak satın alınabilir .

Proje Oluştur

Becerilerinizi geliştirmenin bir başka yolu da projeler oluşturmaktır. Bunlar herhangi bir şey olabilir, ancak amacınız daha az tecrübeli olduğunuz araçları kullanarak pratik yapmaktır. Dizilerle harika değil mi? Bir alışveriş listesi uygulaması oluşturun. Stil konusunda biraz şüpheli mi? Gerçek bir web sitesinin tam bir kopyasını çıkarmaya çalışın.

Bu projeler becerilerinizi geliştirmelidir, bu yüzden çok kolay veya çok zorsa, durdurun ve daha iyi bir projeye başlayın.

Bazen bir proje oluşturduğunuzda, tamamen yeni bir beceri öğrenmeniz gerekebilir. Gittikçe öğrenmek, bazı insanların öğrenmesi için harika bir yol olabilir.

Mülakatlar

Bir dizi işe başvurduktan ve becerilerinizi geliştirmeye devam ettikten sonra, umarım bir röportaj yapmanız istenir. Bu senin parlama zamanın. Görüşme sürecine nasıl yaklaşılacağına dair birçok makale var, bu yüzden burada çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim. 

 • CV’nizi bilin
 • Şirket hakkında bilgi edinin
 • Becerilerinizi geliştirin
 • Erken, kibar ve kendinden emin olun
 • Sorular sor
 • Görüşmeden sonra takip edin

Tüm bu tavsiyelere uyarsanız, teklif alma şansınız yüksektir. İnanılmaz! Bir teklif alamazsanız, geri bildirim isteyin ve bir sonraki röportajınızda daha iyi olmak için bunu kullanın.

Özet

Bir geliştirici olmak istiyorsanız, kıdemli geliştiricilerin deneyim ve desteğini alabilmeniz için en kısa sürede küçük bir web geliştirici işi almayı hedeflemelisiniz. Bu tür bir işe girmek için yapmanız gerekenler:

 • HTML, CSS ve JavaScript öğrenin
 • küçük projelerden oluşan bir portföy oluşturun.

Bunu yaptıktan sonra, işlere başvurmaya başlayabilirsiniz.

Ardından görüşmeleriniz için iyi hazırlanın ve bu teklifi beklerken yeni beceriler geliştirmeye devam edin.

Geliştirici olma ve ilk işinizi alma rehberimi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Beğendiyseniz, bir alkışlayın ve daha fazla geliştirici ipucu ve püf noktası için beni takip edin!

Dilerseniz Bir Sonra Ki Blog Sayfalarımıza Göz Atabilirsiniz..

Görüşmek Üzere Hoşçakalın WebOdasıyla Kalın..

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle