İnternet hızı rekoru kırıldı, 1000 film bir saniyede iniyor!

 İnternet hızı rekoru kırıldı, 1000 film bir saniyede iniyor!
Okunuyor İnternet hızı rekoru kırıldı, 1000 film bir saniyede iniyor!

İçindekiler

Avustralyalı araştırmacılar, internet bağlantısı hızında dünya rekoru kırıp saniyede 44,2 terabayta (TB) ulaştı. Bu hızla, 1000 adet yüksek çözünürlüklü bir filmi bir saniyede indirme gerçekleştirildi.

Monash, Swinburne ve RMIT üniversitelerinin, Melbourne’ün internet altyapısını kullanarak gerçekleştirdiği çalışmada veri transferi için yüzlerce kızılötesi lazer içeren “micro-comb” optik çipler kullanıldı.

Araştırmanın sonuçları bilim dergisi Nature Communications’ta paylaşıldı.

Halihazırda dünyada en hızlı internet saniyede ortalama 197,3 megabayt’la Singapur’da. Avustralya’daki ortalama internet hızı ise 43,4 megabayt. Yani son yapılan testte oluşan hızın milyonda biri.

‘Yeni geliştirilen cihazı mevcut altyapıyla kullanmak mümkün’

Monash Üniversitesi’nden Dr. Bill Corcoran, Independent haber sitesine “Dünya genelinde bu teknolojiyi ticari geliştrimek için bir tür bir yarışma düzenlendi. Çünkü, micro-comb teknolojisini mevcut fiber-optik altyapısıyla çok geniş bir alanda kullanmak mümkün” dedi.

Dr. Corcoran, “İki üç yıl içinde laboratuvarlarda bizimkine benzer cihazların üretileceğini ve beş yıl içinde bunun ticari kullanımımın başlayacağını tahmin ediyoruz” diye söyledi.

koronavirüsden dolayı bütün dünya üzerinde internet hızında düşüş yaşandı.

Netflix ve YouTube gibi platformlar, Mart ayında internet sağlayıcıların üzerindeki yükü azaltmak için Avrupa’da yayınladıkları görüntülerin kalitelerini düşürmeyi kabul ettiler.

Uzmanlar micro-comb cihazlarının devreye girmesiyle bu sorunun çözülebileceğini öne sürülüyor.

Dr. Corcoran salgın döneminde İngiltere’de gündüzleri talebinin iki kattan fazla arttığını belirtiliyor ve 5-G ve sürücüsüz araba teknolojisinin yaygınlaşmasıyla talebin daha artacağından bahsetti.

Corcoran, “Birkaç yıl içinde veri taşıma kapasitesini artırmak için bizim tırnak büyüklüğündeki yeni cihazımız gibi yeni kompakt teknolojilere ihtiyaç duyulacak. Bu teknoloji verioranlarını artırırken maliyeti ve enerji tüketimini azaltacak” diye konuştu.

Yorum Yap