İnternette Unutulma Hakkı Nedir ?

 İnternette Unutulma Hakkı Nedir ?
Okunuyor İnternette Unutulma Hakkı Nedir ?

TBMM’de kabul edilen yeni sosyal medya düzenlemesi kararı ile internet sitelerinde veya sosyal medya sitelerinde yer alan, şantaj yapmak amacıyla kullanılan fotoğraf, video, yazı vb. içerikler artık silinebilecek.

Peki nedir bu internette unutulma hakkı gelin kısaca özetliyelim;

İnternette unutulma hakkını kısaca şöyle özetleyebiliriz.Kişi ve kurumların internette kendi adlarına arama yapıldığında karşılarına çıkan sonuçlardan kendileriyle ilgili belge, fotoğraf vb. verilerinin paylaşılmamasını isteme hakkıdır diyebiliriz.

Söz konusu kanunlar çerçevesinde, kişiler ve kurumlar kendileri hakkında internette yer alan tüm gerekli gereksiz bilgileri ve internet ortamında yayınlanan kendisini ilgilendiren tüm bilgilerin silinmesini talep edebilir.

Yalnız bu internette unutulma hakkınında bazı istisnaları bulunmaktadır.Edebiyat, tarihsel, bilimsel, sanatsal ifade veya gazetecilik amacı taşıyan kişisel bilgiler bundan muafdır diyebiliriz

İnternette unutulma hakkının Türk Hukuk Sisteminde karşılığı bulunmaktadır.Kişinin özel hayatının korunması maddesinin genel çerçevesi içinde uygulanmaktadır.Bu işlemi yapmayan site sahipleri veya yöneticileri Bilişim Suçları cezalarına tabi tutulur.

Bu yazımızda size internette unutulma hakkının kısaca ne olduğundan bahsettik.Css Dersleri bulunan yazılarımıza da buradan ulaşabilirsiniz.Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle