KKTC İLK YERLİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİ

 KKTC İLK YERLİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİ
Okunuyor KKTC İLK YERLİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİ

KKTC İLK YERLİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ilk yerli otomobili Günseli tanıttı  Türk mühendis ve tasarımcıların 10 yıllık çalışma ve 1,2 milyon saat emekle ürettiği Günselin ilk modeli olan B9Yakın Doğu Üniversitesi içerisinde kurulan fabrikada 10 bin parçanın bir araya getirilmesiyle oluşturulan ve seri üretimi 2021’de başlayacak olan Günsel’in üretim kapasitesi 2025’te yıllık 20 bin arabaya ulaşacak. Yollarda KKTC’nin yerli otomobilini görmek mümkün olucaktır.

Günselin Özellikleri
Tamamen elektrikli bir modeldir.
Günsel B9’un 2. seviye otonom özelliklere sahip olacak.
Elektrikli motoru ile 187 bg güç üreten Günsel B9’un motorunun ağırlığı ise 74 kilogram kg.
20 dakikada şarj olabilen Günsel, 52.5 kwh’lik bataryası ile 350 kilometre menzil vadediyor.
8 saniyede 100 km/s hıza çıkabiliyor.
Maksimum hız: 170 km/s
Günsel B9 tıpkı Tesla markalı otomobillerde gördüğümüz gibi OTA üzerinden güncellemeler alabilecek. Rejeneratif Fren Sistemi sayesinde ise 300.000 kilometreyi devirdikten sonra bile pil kapasitesinin yüzde 90’ını koruyabilecek.
Alüminyum şasi üzerine inşa edilen Günsel B9’un gövdesi, çelikten 5 kat daha sağlam olduğu bilinen karbon kompozit malzemelerden üretildi.
KKTC’nin yerli otomobil markası Günsel, ikinci modeli J9 ile dünya genelinde popüler olan orta boyutlu SUV sınıfına giriş yapacak.
Dört kapılı, geniş hacimli bir aile aracı olarak öne çıkacak olan J9 modeli, yüksek verimlilik seviyesine sahip en güncel elektronik sürüş sistemleri ile donatılacak. J’un tanıtımı 2022 yılında yapılacak. 2023 yılında ise Günsel’in üçüncü modeli tanıtılacak.

Günsel B9’un geliştirilmesinde büyük rol oynayan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Günsel B9 için 28 ülkeden 800 firma ile iş birliği anlaşması imzaladıklarını açıklamıştı.

kaynak: https://www.haberler.com/kktc-nin-ilk-yerli-otomobili-gunsel-in-12941009-haberi/ https://www.hurriyet.com.tr/galeri-kktc-ilk-yerli-otomobili-gunseli-tanitti-41452390/6

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle