Mobil Aplikasyon İçerisinde ki Sihirli Dünyalar?

 Mobil Aplikasyon İçerisinde ki Sihirli Dünyalar?
Okunuyor Mobil Aplikasyon İçerisinde ki Sihirli Dünyalar?

İçindekiler

Mobil Aplikasyon Geliştirme Ortamları

Merhabalar, bugün sizlerle 7′ den 70′ e artık herkesin elinde olan cep telefonlarının içinde bulunan uygulamalar, hangi dillerde geliştirilip kullanıcıya sunuluyor ona bakacağız.

1-) C

C programlama dilinden biraz bahsedecek olursak 1970 yılların hemen başında ortaya çıkan ve aynı dönemde dilin en ince ayrıntısına kadar anlatan 800 sayfalık bir kitabın dahi basıldığı bu programlama dilinin amacı her ne kadar Unix işletim sistemi için üretilmiş olsada 30 yılı aşkın süredir hala gömülü sistemlerde ve mobil uygulama geliştirmede kullanılan bir programlama dilidir.

2-) C++

Dünya da en çok kullanılan yazılım dillerini yazdığım blogta da (https://webodasi.com/dunya-da-en-cok-kullanilan-yazilim-dilleri-nelerdir/) bahsettiğim gibi C programlama dilinden sonra çıkmış ve C programlama dilinden farklı olarak nesne tabanlı programlamayı içermesiyle günümüz mobil uygulamalarda yer edinen ve sadece bununla kalmayıp işletim sistemleri gibi birçok yerde kullanılan bu programlama dili gönlümüzde taht kurmuştur.

3-) Objective – C

Resminden de anlayacağınız gibi Ipad ve Iphone gibi IOS işletim sistemi bulunan cihazlarda kullanılan bir programlama dilidir. Bu programlama dilinin isminin içerisinde C olmasıyla ve C programlama dilini andırmasıyla beraber öğrenme açısından size çok fazla zorluk yaşatmayacaktır.

4-) Java

Java hakkında kısaca bilgi vereceksek, Dünya üzerinde en çok kullanılan bir programlama dili olmakla beraber hemen hemen uymayacağı işletim sistemi de yoktur. Akıllı telefonların çıkmasıyla ufak bir sarsıntı geçiren bu programlama dili hala Dünya çapında en çok tercih edilen programlama dillerinde birincilik sırasını koruyabilmektedir. Günümüzde sadece web programcılığının yanı sıra mobil uygulama geliştirilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.

5-) HTML 5

HTML her ne kadar bir programlama dili olarak kabul görülmese de genellikle işletim sistemi olarak tanımlanır. Sadece web uygulamaları geliştirildiği zannedilse de mobil uygulamalarda geliştirilebilir. Özellikleri bunlarla sınırlı olmayıp farklı medya türlerini de birleştirmek için kullanılır. Farklı medyadan kastımız resim, video, yazı gibi içerikleri HTML 5 birleştirip kullanıcıya sunar.

6-) C#

Microsoft tarafından geliştirilmiş olan bu programlama dilinin amacı C ve C++’ ta yer alan bazı sıkıntıları ve hasarları yok etmektir. Nesne tabanlı olma özelliği ile Java‘ yı anımsatmaktadır. Derleyici yönü baskın olduğundan olabilecek hataları en aza indirir ve bu geliştirici için çok büyük bir rahatlıktır. C# dili mobil uygulama geliştirmek için en uygun dillerden birisidir.

7-) Swift

Apple’ ın IOS işletim sistemleri için geliştirdiği Swift açık kaynak kodlu olmasıyla biz kullanıcılar için rahatlık sağlayan Swift kolay olmasına rağmen oldukça güçlü bir yapıya sahiptir.

Umarım bloğumuzu faydalı bulmuşsunuzdur bugün sizlere Mobil Aplikasyon İçerisindeki Sihirli Dünyalar? ile alakalı elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık sürçü lisan ettiysek affola diyerek cümlemize son noktayı koyuyoruz eğer başka konulardan da haberdar olmak istiyorsanız buradan, bu konu hakkında daha da fazla bilgi sahibi olmak için webodasi.com/dunya-da-en-cok-kullanilan-yazilim-dilleri-nelerdir/ bloğumuzu ziyaret edebilirsiniz, sağlıcakla kalın.

Okumak isteyeceğiniz başka bloglar:

1-) https://webodasi.com/dunya-da-en-cok-kullanilan-yazilimdilleri-nelerdir/
2-) https://webodasi.com/bootstrap-nedir-12/

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle